Był hejt w sieci i stanowcza reakcja kościoła. Sklepy Kaufland pozostały zamknięte w niedzielę

Wielu klientów się ucieszyło, jednak nie brakowało też słów krytyki. Zareagowali również przedstawiciele kościoła i związki zawodowe. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, sklepy Kaufland pozostają zamknięte w niedziele.

Przed kilkoma dniami sieć sklepów Kaufland ogłosiła, że we wszystkich swoich placówkach wdrożyła usługi pocztowe. To z kolei pozwala na prowadzenie działalności również w niedziele niehandlowe. Informacja ta wywołała spore poruszenie. Do tej pory bowiem w niedziele otwarte były głównie niewielkie sklepy. Wiele z nich należy do różnych sieci handlowych, jednak są one prowadzone przez małych przedsiębiorców. Tym razem deklarację otwarcia w niedziele ogłosiła sieć posiadająca duże markety, co wielu osobom nie przypadło do gustu.

Na Kaufland spadła lawina krytyki. Na oficjalnym profilu Facebookowym sieci od razu pojawiły komentarzy na ten temat. Wpisów typu: „Chcecie obchodzić prawo żeby wasi pracownicy musieli zapieprzać w niedzielę to się wypchajcie”, „Brzydzę się takimi jak wy”, „Dumni ze będą zmuszać ludzi do pracy w niedzielę” znaleźć można było sporo.

Swoje zdanie na ten temat wyraził też kościół. Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc ogłosił z ambony, że „Siewcami pokoju społecznego nie są ci, którzy omijając ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę, obowiązującą w pełni dopiero od wiosny 2020 r., dążą nawet wbrew praktyce zachodnich krajów europejskich do otwarcia centrów handlowych w niedziele pod pretekstem świadczenia usług pocztowych. Niemiecka sieć Kaufland już triumfalnie ogłosiła, że dołącza do firm handlowych, które wykorzystują furtkę o usługach pocztowych umożliwiającą sprzedaż również w niedziele niehandlowe. Za zachodnią granicą nie mogą handlować, niedziela jest chroniona konstytucją. U nas omijają prawo” – grzmiał arcybiskup.

Krytycznie wobec decyzji Kauflandu zareagowały również niektóre związki zawodowe, jak też niektórzy członkowie Prawa i Sprawiedliwości. Ostatecznie sieć nie zdecydowała się dzisiaj na otwarcie swoich sklepów. Jej przedstawiciele wyjaśniają, że na chwilę obecną wszystkie placówki handlowe funkcjonują jak dotychczas. Tłumaczą się również, że prowadzenie usług pocztowych daje możliwość prowadzenia działalności w niedziele niehandlowe, jednak na razie uważnie obserwują sytuację na rynku dotyczącą otwartych placówek konkurencji i nie zamykają się na żadne z rozwiązań. Jeśli coś się zmieni w tej kwestii, klienci zostaną o tym wcześniej poinformowani.

(fot. lublin112)

Zobacz również

89 komentarzy

  1. W niedziele to mam dużo wazniejsze zajecia niz chodzenie do kosciola..kosciol to rzadowa kuwra a do kuwry nie chodze bo szkoda mi na to czasu…

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Muzyczny koniec tygodnia z Chatką Żaka
Lubelski Marsz Rotmistrza Pileckiego
Spacer z przyrodnikiem nad Zalewem Zemborzyckim
Głos młodego pokolenia dziś, to głos jutra Europy. Debata „Przyszłość Europy”
Perła Students’ Stage #PomagamyUkrainie