690 680 960

Z trzech pasów zrobili dwa. To jedna ze zmian, jakie mają chronić pieszych na lubelskich przejściach (zdjęcia)

Na ul. Mełgiewskiej, między ul. Grafa a Gospodarczą, kierowcy mają do dyspozycji nie trzy, lecz dwa pasy jezdni. Podobnych rozwiązań, mających na celu ochronę pieszych, ma być w Lublinie wiele.

W ostatnich dniach kierowcy poruszający się ul. Mełgiewską w Lublinie dostrzegli, iż między ul. Grafa a Gospodarczą, na niewielkim odcinku wyłączony z ruchu pojazdów został lewy pas ruchu. Sytuacja tama ma miejsce zarówno na jezdni prowadzącej w stronę centrum, jak też w kierunku Świdnika. Zamiast dotychczasowych trzech pasów, dostępne są obecnie jedynie dwa. Wiele osób zaczęło pytać, jaki jest cel takiego rozwiązania.

Jak się okazuje, jest to jeden z elementów, mających na celu zwiększenia bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. Urzędnicy z Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością wytypowali na terenie miasta przejścia, które nie należą do najbezpieczniejszych i postanowili wprowadzić zmiany, aby osoby przekraczające jezdnię mogły się poczuć bezpieczniej.

Projekt, który powstał w ubiegłym roku zawiera wiele różnych rozwiązań. Na ul. Mełgiewskiej, gdzie znajdują się dwa przejścia dla pieszych, postanowiono zwęzić jezdnię z 3 do dwóch pasów ruchu. Dodatkowo naniesiono na nawierzchni znaki informujące kierowców, iż zbliżają się do przejścia dla pieszych.

Wśród kolejnych rozwiązań ujętych w projekcie są m.in. optyczne zwężenie jezdni na ul. Jana Pawła II w rejonie przejścia w pobliżu kościoła, przesunięcie przejścia na jednej jezdni al. Andersa na wysokości ul. Kleeberga, utworzenie azyli dla pieszych na Drodze Męczenników Majdanka na wysokości ul. Słowiczej, na ul. Zemborzyckiej w rejonie Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych oraz na al. Piłsudskiego pomiędzy mostem a stadionem. Podobnych zmian ma być więcej. Będą one wprowadzane sukcesywnie.

(fot. nadesłane – Mariusz)

98 komentarzy

 1. Takiego idiotyzmu dawno nie widziałem jak tylko na to trafiłem to celowo jechałem tam wyłączonym pasem specjalnie.

 2. Idiotyzm totalny. To już nie można tego pasa przeznaczyć dla rowerzystów?
  A kretyna co wpadł na pomysł malowania pasów jeden przy drugim to przewieść motocyklem po deszczu i przyheblować na nich to się zdziwi i to bardzo jak będzie d… ślizgał się po asfalcie. Na Sowińskiego to zrobili, a później frezowali po licznych upadkach.
  Myślenie boli!!

 3. hahhahahhahhahahahhahh nie wierzę ,Lublin miasto Inspiracji hahhhahahhaa nie wierzę.Jutro aż tam pojadę hahahhhaha nie wierzę,Bareja to pikuś hahhahahaha

 4. Widzę że większość komentujący widzi tylko swój czubek nosa zza kierownicy. Mełgiewską jeżdżę codziennie i te przejścia dla pieszych przez 3 i 4 pasy to jest nieporozumienie i wrzucanie pieszego pod samochód! Przecież tam nikt nie jedzie 50/60km/h bo widzi tyle pasów jest szeroko to pieszy się nie liczy. Zobaczcie jak ruch już się uspokoił nikt nie goni od świateł do świateł żeby być pierwszym. Dodam jeszcze że na tych przejściach były potrącenia i to śmiertelne.

 5. Proponuję dla ochrony pieszych zlikwidować całkowicie ruch kołowy. Dla ochrony klimatu zamknąć kopalnię w Bogdance, wyłączyć prąd i wrócić na drzewa.

 6. Beznadzieja, jak to u nas-kolejny pomysł od bani.

 7. To nie mogli dolać pas asfaltu zamiast trawnika? Pomys s ksierzyca

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Jarmark Królewski pod hasłem: Orzech laskowy w kuchni dworskiej
Międzysołecki Festyn Dożynkowy w Żdanowie
„Weekend z historią” – warsztaty historyczno-kulturowe
Wyścig „na byle czym” i wiele więcej, czyli niedziela nad zalewem
Dożynki gminy Tomaszów Lubelski. Gwiazdą wieczoru będzie grupa Shantel