Piątek, 14 czerwca 202414/06/2024
690 680 960
690 680 960

Burze możliwe dziś w woj. lubelskim. Grad, ulewy i silny wiatr, na horyzoncie widać gorące i upalne dni

W niedzielę w regionie prognozowane są intensywne opady deszczu, możliwe również są burze z gradem. Kolejne dni przynosić mają letnie temperatury, a nawet w przyszłym tygodniu możliwy jest pierwszy upał w tym sezonie.

W niedzielę Polska znajduje się pod wpływem stosunkowo płytkiego obszaru obniżonego ciśnienia związanego z rozległą zatoką niżową znad środkowych rejonów kontynentu europejskiego. Zasadniczo jesteśmy w polu słabogradientowym, który charakteryzuje się niewielką różnicą ciśnienia i słabym przepływem mas powietrza w dolnej, środkowej i górnej troposferze. W naszej części Europy zalega coraz cieplejsza i stopniowo osuszająca się masa polarnomorska. Miejscami możliwe są lokalne, przelotne opady deszczu i punktowe burze.

W niedzielę prognozowane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i krótkotrwałymi rozpogodzeniami. Prognozowane są opady deszczu, na zachodzie, w centrum możliwe są dziś burze z gradem, głównie popołudniu i wieczorem. Spodziewana akumulacja opadów wyniesie do 20 mm, na wschodzie lokalnie do 30 mm. Temperatura maksymalna od 19°C do 22°C. Wiatr słaby, z kierunków zmieniających się. W czasie burz wiatr w porywach do 60-65 km/h.

Dziś największe prawdopodobieństwo burz będzie w powiatach na linii Wisły: ryckim, puławskim, opolskim oraz kraśnickim. Jednak nie można wykluczyć komórek burzowych w głębi woj. lubelskiego.

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko miejscami duże. Gdzieniegdzie opady deszczu, głównie początkowo, lokalnie i szybko zanikające burze. Jednak nad ranem prawdopodobne krótkotrwałe mgły ograniczające widzialność do około 300 m. Temperatura minimalna od 12°C do 14°C. Wiatr słaby, zmienny.

W poniedziałek prognozowane jest zachmurzenie umiarkowane, okresami duże z przelotnymi opadami deszczu. Gdzieniegdzie możliwe burze. Temperatura maksymalna od 23°C do 26°C. Wiatr słaby, zmienny z przewagą zachodniego. W czasie burz wiatr porywisty do 60-65 km/h.

Noc z poniedziałku na wtorek zapowiada się z zachmurzeniem małym i umiarkowanym. Jedynie lokalnie na wschodzie duże z możliwością słabych przelotnych opadów deszczu. Natomiast nad ranem możliwe krótkotrwałe mgły ograniczające widzialność do około 300 m. Temperatura minimalna od 13°C do 15°C. Wiatr słaby, zmienny.

We wtorek prognozowane jest zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu możliwe punktowe burze. Prognozowana suma opadów lokalnie do około 10-20 mm. Temperatura maksymalna od 23°C do 27°C. Wiatr słaby, zmienny. W czasie burz wiatr porywisty.

Dziś prawdopodobieństwo lokalnych burz z gradem w godzinach popołudniowych i późno popołudniowych w regionie wynosi 80%. Z uwagi na ich dużą lokalność zalecamy obserwować radary opadów i detektory wyładowań.

Kolejne dni przynosić mają letnie temperatury, a nawet w przyszłym tygodniu możliwy jest pierwszy upał w tym sezonie. Będą pojawiać się również letnie burze, które mogą być najgroźniejsze od początku tegorocznego sezonu burzowego, ale o tym będziemy informować w kolejnych dniach, gdy to prognozy numeryczne się ustabilizują.

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów l lokalnych burz

(fot. Arkadiusz Wójtowicz)

Autor: redakcja

9 komentarzy

 1. … od kilku dni czekam niecierpliwie na te obfite opady i nie ma , a tu ciagle tylko obiecują

  • Chyba mieszkasz pod ziemią albo w jaskini…bo opady są ostatnio codziennie. Jak nie potrafisz tego stwierdzić, to korzystaj ze stron IMGW, bo widać, że masz problem z postrzeganiem rzeczywistości. Są radary opadów, pokazują tam stan rzek, ale u ciebie nie padało, no tak tak opowiadaj swoje bajki dalej.

 2. Eeee… tam… Wisła nie przepuszcza burz,co widać na radarze.

 3. Czyzby w artykule pojawil sie pleonazm ??

 4. jest Stachu w domu?

  Pierony siarczyste ogniste.

 5. W wielu okolicach kręcą się Cu con, a gdzieniegdzie nawet prawie Cb, ale dzisiaj chyba nic z tego.

 6. Dziadek Slamsonowicz

  Według detektorów blitzortung, właśnie jeepnęło koło Wilna… jakby tak Wilno zaliczyć do regionu, to pogodowe szeptuchy piszą prawdę.