Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Budynek lubelskiego dworca PKS może stać się zabytkiem

Mający nieco ponad 50 lat dworzec PKS przy al. Tysiąclecia wciąż jest w zainteresowaniu Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Planuje on wpisanie obiektu do rejestru zabytków.

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków wszczął postępowanie, którego celem jest objęcie ochroną konserwatorską dworca autobusowego przy al. Tysiąclecia w Lublinie. Obiekt ten został bowiem zaliczony do tych przykładów architektury, które należy chronić z uwagi na posiadaną wartość architektoniczną, historyczną i naukową.

Jak wskazuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków Dariusz Kopciowski, istotna jest przede wszystkim opinia społeczna. Głos obecnego pokolenia wskazuje zainteresowanie, aby dobre przykłady architektury modernistycznej pozostawić przyszłości.

Projekt dworca powstał w latach 60. XX w. Założenia były takie, aby stworzyć średniej wielkości budynek na potrzeby mniejszego miasta wojewódzkiego, jakim był ówczesny Lublin. Miał on jednak stanowić wizytówkę miasta, którego władze pragnęły promować miasto nie tylko będące znakomitym zabytkiem, ale także prężnie rozwijającą się siedzibą województwa, centrum akademickim Polski wschodniej i siedzibą nowoczesnych zakładów przemysłowych.

Na potrzeby budowy dworca przeznaczono plac o powierzchni 1 hektara. Lokalizacja jego powstania nie była przypadkowa. Przede wszystkim chodziło o dobre skomunikowanie, jakie stanowiła trasa W-Z, jak też położenie w pobliżu centrum oraz historycznie ukształtowanego miejsca, w którym Lublin witał przyjezdnych. Nie zapomniano też o komforcie podróżnych. Oprócz poczekalni powstały m.in. kiosk, ekspedycja bagażu, bufet, poczekalnia dla matek z dziećmi oraz toaleta.

Niebawem, gdyż już w przyszłym roku, dworzec przestanie pełnić swoją dotychczasową funkcję. Wszystko dlatego, że powstaje nowy obiekt w rejonie stacji PKP. Urząd Ochrony Zabytków już wcześniej proponował, aby budynek przy al. Tysiąclecia wpisać do rejestru zabytków. Spotkało się to jednak z negatywnym odbiorem zarządcy, czyli spółki Lubelskie Dworce.

Jakie będzie przeznaczenie tego terenu po oddaniu do użytkowania Dworca Metropolitarnego, na razie nie wiadomo. Faktem jest, że miejscowy plan zagospodarowania zezwala na stworzenie w tym miejscu hoteli, biurowców oraz placówek służby zdrowia. Tak więc teren jest atrakcyjny dla inwestorów.

(fot. LWKZ)

30 komentarzy

  1. to jakies zarty?

  2. moja opinia społeczna – zburzyć tą budę

  3. Masakra, jak patrzę na to to brzuch zaczyna mnie boleć !!!

  4. A mi się wydaje, że nie chodzi o wartość historyczną tego budynku, tylko o sam fakt przyszłej zabudowy terenu po przeniesieniu dworca…
    Czyżby jakaś kosa z włodarzami miasta i deweloperami ? Ciekawe…

  5. Czy ktoś bada psychiatrycznie...

    Czy ktoś bada psychiatrycznie kandydatów przed zatrudnieniem na stanowisku wojewódzkiego konserwatora zabytków ! ?
    WYBURZYĆ , zapomnieć o tym slamsie wybudować coś pięknego , wizytówkę miasta inspiracji

    Pozdrawiam
    Maciuś z Klanu

  6. jakby zabytek, tylko straszy, zrównać z ziemią.

  7. Budy obok też

Z kraju

Wiadomości z info112