Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

To będzie ostatnie uderzenie upału w te wakacje. Nadchodzi ochłodzenie, temperatura może spaść poniżej 15°C

Nad Europą zachodzą kluczowe zmiany w polu ciśnienia, które w konsekwencji doprowadzą do napływu na krótki okres czasu upalnego powietrza zwrotnikowego z południowego-zachodu. Niestety wkrótce czeka nas znaczne ochłodzenie, temperatura spadnie poniżej 15°C.

Od blisko dwóch tygodni m.in nad naszą częścią Europy obserwuje się występowaniem strefowej cyrkulacji atmosfery. Charakteryzuje się ona przemieszczaniem niżów z zachodu na wschód Starego Kontynentu wraz z frontami atmosferycznymi, pomiędzy nimi w chłodnym powietrzu. Na skutek osiadania mas powietrza tworzą się układy wysokiego ciśnienia.

Jeden z takich wędrownych wyżów rozwinął się za frontem chłodnym nad zachodnią Europą jakiś czas temu i otrzymał imię „Michał” od niemieckiego wolnego instytutu w Berlinie. W ciągu ostatnich 24 godzin mobilny układ wysokiego ciśnienia z rejonu Danii i Niemiec przesunął się nad Polskę. Jego centrum według analiz synoptycznych nad ranem znalazł się nad Warmią i Mazurami. Następnie przesunął się nad Litwę, natomiast pod koniec dnia znajdzie się nad Białorusią.

W czwartek województwo lubelskie pozostanie na skraju wyżu „Michał” z centrum nad zachodnią Rosją. W drugiej części dnia ciśnienie zacznie szybko spadać, będzie to oznaka zbliżającej się rozległej zatoki niżowej od zachodu, za którą odpowiedzialny będzie atlantycki niż ulokowany w długiej fali górnej.

Termometry pokażą w regionie od 25°C do 29°C. Będzie niemal bezchmurnie, na niebie pojawić mogą się niewielkie chmury Cumulus. Wiatr wiać będzie z sektora południowego i południowo-wschodniego, średnia prędkość około 20 km/ w porywach do 30 km/h.

W piątek czeka nas ostatni tak ciepły dzień w sierpniu. Do Polski od zachodu zacznie nasuwać się chłodny front atmosferyczny powodujący wymianę masy powietrza na chłodniejszą polarno-morską. Jego wkroczenie spodziewane jest do kraju na godziny popołudniowe w piątek.

We wschodniej Polsce termometry w tym dniu pokażą od 29°C do 32°C. Do pierwszej części dnia bez opadów. Znajdować będziemy w masie powietrza zwrotnikowego, bardzo ciepłego, ale i chwiejnego. Spodziewany jest rozwój burz. Chmury burzowe zdolne będą do generowania opadów ulewnego deszczu, miejscami gradu i silniejszego wiatru do 75 km/h.

Pod koniec dnia cała Polska będzie w osi mocno zaostrzonej zatoki niżowej. Front chłodny wędrować ma od dzielnic zachodnich na wschód, w nieco większej odległości od czoła frontu uformuje się wyraźna linia zbieżności wiatru. To właśnie na niej spodziewana jest główna aktywność burzowa. Burzowa aura utrzymać może się przez całą noc z piątku na sobotę, ale na bardziej szczegółowe informacje przyjdzie nam jeszcze poczekać.

W sobotę zrobi się wyraźnie chłodniej. Front atmosferyczny, który wejdzie w piątek do kraju zwolni i następnie zacznie falować nad wschodnią połową kraju. Ciepły sektor zaznaczać ma się jeszcze w tym dniu na wschodzie Polski, ale zrobi się wyraźnie chłodniej niż w piątek. Termometry pokażą od 22°C do 25°C.

Niewykluczone, że lokalnie pojawią się burze o nieco większej intensywności.

W niedzielę najprawdopodobniej już cała Polska znajdzie się w dużo chłodniejszej masie powietrza. Modele numeryczne prognozują wystąpienie bardzo niskiej temperatury powietrza jak na końcówkę sierpnia. W ciągu dnia może być tylko od 11°C do 15°C. To efekt kilku czynników, adwekcji chłodnego powietrza z kierunków północnych, dużego i całkowitego zachmurzenia, blokującego dopływ promieni słonecznych oraz opadów deszczu o charakterze jednostajnym. Spaść może sporo deszczu od 10 mm do 50 mm.

Warto wykorzystać najbliższe dni w pogodzie. Nadchodzący tydzień okaże się bardzo chłodny. Dominować mają chłodne masy powietrza, za dnia temperatura nie przekroczy 20°C. Pod koniec sierpnia termometry tylko na chwilę mogą pokazać 25°C. Na upały już najprawdopodobniej w sierpniu nie mamy co liczyć.

BIEŻĄCE PROGNOZY DLA MIAST POD ADRESEM PONIŻEJ

https://fanipogody.pl/prognoza-pogody-dla-miast/

2018-08-22 17:36:41
(fot. lublin112.pl)

4 komentarze

  1. accuweather podaje w długoterminowej, że ostatni raz powyżej 20 stopni w najcieplejszym momencie dia w naszym regionie będzie 20 września, później już ostry zjazd z temperaturą. W pierwszym tygodniu października nocą przymmrozki.
    Jak ja nie cierpię zimy!

Z kraju

Wiadomości z info112