Niedziela, 26 maja 202426/05/2024
690 680 960
690 680 960

Będzie mógł ruszyć w drogą po naprawie tachografu i zapłaceniu 12 000 złotych (zdjęcia)

W trakcie kontroli pojazdu ciężarowego należącego do tureckiego przewoźnika inspektorzy transportu drogowego ujawnili nielegalny wyłącznik tachografu. Kierowca będzie kontynuował dalszą jazdę dopiero po naprawie tachografu i uiszczeniu 12 000 złotych kaucji na poczet grożącej przewoźnikowi kary pieniężnej.

W miniony piątek, na drodze krajowej nr 68 w Wólce Dobryńskiej w powiecie bialskim, inspektorzy transportu drogowego zatrzymali do kontroli ciągnik siodłowy z naczepą, należący do tureckiego przedsiębiorcy. Pojazd powracał bez ładunku z Białorusi do Turcji.

W trakcie czynności kontrolnych stwierdzono, że nadajnik impulsów zainstalowany w skrzyni biegów został zmodyfikowany. Urządzenie to generuje dla tachografu sygnał o ruchu pojazdu. Powyższa przeróbka pozwalała na dowolne wyłączanie tachografu tak, że pomimo ruchu pojazdu tachograf rejestrował okres odpoczynku. Szczęśliwie dla kierowcy, analiza danych zapisanych przez tachograf wykazała, że w ostatnim okresie kierowca nie fałszował zapisów czasu pracy.

Wobec przewoźnika zostanie wszczęte postępowanie administracyjne. Na poczet grożącej kary pieniężnej pobrano 12 000 złotych kaucji, a dodatkowo przewoźnik musi pokryć koszty związane z wymianą przerobionego nadajnika impulsów i kosztów pracy serwisu.

Będzie mógł ruszyć w drogą po naprawie tachografu i zapłaceniu 12 000 złotych (zdjęcia)

(fot. WITD)

Jeden komentarz

  1. Phi! Co to jest dwanaście tysięcy złotych, gdy za brak namordnika rąbali TRZYDZIEŚCI.