Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Będą wyższe kary dla pijanych kierowców i drogowych przestępców. Skończą się też wyroki w zawieszeniu

Posłowie większością głosów zadecydowali o przyjęciu nowelizacji, która wprowadza zmiany w przepisach ruchu drogowego. Dzięki nim, wzrosną kary dla przestępców drogowych.

Uchwalone właśnie zmiany dotyczą przede wszystkim tych kierowców, którzy za nic mają sobie bezpieczeństwo innych użytkowników ruchu drogowego. Dodatkowo przewidują wyższe kary jak też ich nieuchronność. Za wprowadzeniem bardziej restrykcyjnych przepisów opowiedział się Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Chodzi w głównie o to, aby kierowcy, którzy popełniają przestępstwa na drodze, mieli pewność, że zostaną za to surowo ukarani.

Ważna zmiana dotyczy sprawców wypadków drogowych, którzy spowodowali je znajdując się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Co jakiś czas opinię publiczną wzburza fakt, że sprawca poważnego wypadku otrzymuje karę w zawieszeniu i znów wsiada po pijanemu za kierownicę. Teraz sprawca obligatoryjnie zostanie osadzony w Zakładzie Karnym na minimum dwa lata.

Po raz kolejny zaostrzono kary dla kierowców, którzy niewiele sobie robią z decyzji sądu o zatrzymaniu im uprawnień za jazdę po pijanemu. Gdy taka osoba znów wsiądzie za kierownicę, oprócz dotychczasowej kary dwóch lat pozbawienia wolności, zostanie obligatoryjnie przedłużony zakaz prowadzenia pojazdów na okres 15 lat. Jeżeli i to nie pomoże, kierowca będzie mógł trafić na 5 lat do więzienia.

Ważna zmiana dotyczy także tych kierowców, którzy nie zatrzymają się do kontroli i będą usiłowali uciekać przed policją. Do tej pory było to wykroczenie, za które groziła kara grzywny. Teraz kierowca, który świadomie nie zatrzyma się do kontroli i zmusi policję do pościgu, popełni przestępstwo. Zagrożone ono będzie karą do 5 lat więzienia oraz obligatoryjnym zakazem prowadzenia pojazdów na okres od 1 do 15 lat.

Jak ważne są to zmiany świadczyć może fakt, że tylko w ubiegłym roku na dragach naszego regionu w 97 wypadkach jakie spowodowali pijani kierowcy ginęło 14 osób a 122 odniosło obrażenia. Do tego blisko 2 tys. kierowców zatrzymano podczas prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Posłowie chcą, aby przepisy zaczęły obowiązywać od maja. Teraz swoje zdanie na temat zmian musi podjąć Senat.

(fot. lublin112)
2017-03-28 18:14:11

19 komentarzy

  1. Brawo PiS

  2. Czyli pieszych nadal można bezkarnie rozjeżdżać pod warunkiem, że jest się trzeźwym. O tym jakoś ani słowa.

  3. Mało tych „obligatoryjnie”. Dalej „widełki” zostają czyli po staremu będzie i tyle.

    • Po staremu też będzie „się załatwiać”, przez tzw. „plecy”, immunitety” i inne chody.

Z kraju