Wtorek, 28 maja 202428/05/2024
690 680 960
690 680 960

Będą większe obostrzenia w powiatach z dużą liczbą zakażeń. „Nośmy maski w sklepach i transporcie publicznym”

Podczas porannej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że w 19 powiatach występuje problem związany z dynamiką zakażeń koronawirusem. W tych powiatach planowane są większe obostrzenia niż na pozostałym terenie kraju.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski przekazał w czwartek rano, że zaostrzone rygory będą dotyczyć dziewiętnastu powiatów w województwach śląskim, wielkopolskim, łódzkim i podkarpackim. Ma to związek z dynamiką wzrostu zakażeń koronawirusem na terenie tych powiatów.

Dziewięć z nich, gdzie wzrosty liczby przypadków są największe, zakwalifikowano jako „czerwone”. W nich obowiązywać będą m.in. maseczki również na świeżym powietrzu, zamknięte będą kluby i dyskoteki oraz zakazane imprezy masowe. Pozostałych dziesięć powiatów oznaczono jako „żółte”, a pozostałe „zielone”. W pierwszych dwóch kategoriach, wprowadzane obostrzenia będą surowsze niż w pozostałych regionach.

– Maksymalnie „wymazujemy” i badamy osoby z ognisk. W najbliższych dniach należy spodziewać się po 500, 600, a nawet 700 nowych zakażeń dziennie, bo chcemy np. testować dziennie po 1-2 tys. pracowników naraz (z zakładów, gdzie rozprzestrzenił się koronawirus) – przekazał na konferencji prasowej Łukasz Szumowski.

Łukasz Szumowski zaapelował do wszystkich Polaków o przestrzeganie reżimu sanitarnego, zachowanie dystansu społecznego i zasłanianie ust i nosa, aby uniknąć zwiększenia obostrzeń.

– Apel o otrząśnięcie się z nastroju beztroski dotyczy całej Polski, bo jeżeli nie chcemy, by ten kolor czerwony rozprzestrzenił się na cały kraj, to starajmy zachowywać reżim sanitarny: nośmy maski w sklepach i transporcie publicznym – zaapelował minister.

„Czerwone” obostrzenia będą obowiązywały w powiatach: ostrzeszowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, wieluńskim, pszczyńskim, w Rudzie Śląskiej, rybnickim, w Rybniku i pow. wodzisławskim.

„Żółte” obostrzenia będą w powiatach: wieruszowskim, Jastrzębie Zdrój, jarosławskim, Żorach, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim i Przemyślu.

(fot. MZ)

58 komentarzy

  1. Już po wyborach więc czas na obostrzenia obudźmy się ile ludzi dziennie umiera ile ginie w wypadkach są jeszcze inne choroby !!! a tu 18 osób w ciagu dnia zmarło i odrazu nas wszystkich w domach zamkną a ile ludzi się zabije z powodu długów bo nie mogą pracować teraz każdy ma kredyty wykończycie nas!

  2. Mają sens podziały, na obszary bardziej zagrożone lub mniej, bo wtedy można złagodzić lub zaostrzyć przepisy ,zamiast stosować zalecenia i nakazy dla całej Polski

Wiadomości z info112