Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Aby nieść pomoc, trzeba ciągle ćwiczyć. Tak wygląda akcja ratunkowa, gdy załamie się lód

Jak każdej zimy, wiele osób ryzykuje swoje zdrowie a nawet życie, wchodząc na zamarznięte rzeki lub zbiorniki wodne. Czy to z ciekawości, czy pojeździć na łyżwach, czy też łowić ryby. Niestety każdego roku dochodzi też do wypadków.

Aby nieść pomoc osobom, pod którymi załamał się lód, trzeba specjalnych umiejętności oraz odpowiedniego sprzętu. Tylko wtedy jest pewność, że za chwilę nie trzeba będzie ratować tego, który chciał pomóc. Dlatego też strażacy wykorzystują każdą wolną chwilę, na doskonalenie swoich umiejętności.

Ćwiczenia pokazujące jak w praktyce wygląda akcja ratunkowa tego typu, zorganizowano w środę na Zalewie Zemborzyckim. – Aby pomoc była skuteczna, a ratownik bezpieczny, strażacy przechodzą specjalne szkolenia- tłumaczyli strażacy. Jak wyjaśniali, nie ma czegoś takiego, jak bezpieczny lód. Są miejsca, gdzie pokrywa lodowa ma kilkadziesiąt centymetrów grubości, jednak kilka kroków dalej, może mieć zaledwie kilka centymetrów. Lód potrafi też być popękany, co sprawia, że nie ma już pełnej wytrzymałości.

Podczas ćwiczeń, w których brali udział strażacy z Jednostek Ratowniczo – Gaśniczych nr 2 i 4 w Lublinie, przedstawiono techniki ratownictwa w warunkach zimowych. Szczególnie skupiono się nad bezpieczeństwem ratowników oraz osób poszkodowanych, a także ewakuacją osób które wpadły do wody, między innymi z wykorzystaniem sań lodowych. Pokazano również techniki, w jaki sposób poszkodowany może samodzielnie próbować wydostać się z lodowatej wody.

(fot. wideo – lublin112)
2017-01-11 12:29:26

5 komentarzy

 1. Dobrze, niech ćwiczą!!!

  • coś komuś i nie wiadomo dlaczego

   Jeszcze powinny być ćwiczenia i manewry wraz z końcowym egzaminem dla ludzi ze stanowiska kierowania

 2. Jaka jest grubość lodu aktualnie na zalewie ?

 3. 34 metry na Marinie i 28 na Dąbrowie 🙂
  Idź i sprawdź

 4. Byłem, 20 cm.

Z kraju