42 osoby odpowiedzą za nielegalną produkcję i obrót papierosami oraz tytoniem. Sprzedali milion paczek papierosów

Dwie grupy przestępcze, pracujące początkowo oddzielnie, a później wspólnie, miały sprzedać ponad 1 mln paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Do tego dokonały obrotu niemal 15 tonami tytoniu. W tej sprawie oskarżono 42 osoby.

Prokuratura Regionalna w Lublinie skierowała do Sądu Okręgowego w Zamościu akt oskarżenia wobec 42 osób. Są to członkowie dwóch zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się obrotem papierosami i tytoniem bez polskich znaków akcyzy. Jak ustalili śledczy, dodatkowo trudnili się oni nielegalnym pozyskiwaniem suszu tytoniowego i liści tytoniu, które na dalszym etapie były wykorzystywane do samodzielnej produkcji papierosów. Te zaś powstawały na trzech liniach produkcyjnych. Dwie z nich zostały w toku postępowania zabezpieczone przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Pierwsza grupa działała od marca 2015 roku do listopada 2017 roku na terenie Józefowa w powiecie biłgorajskim oraz innych miejscowościach. Jej członkowie zajmowali się przemytem z Ukrainy do Polski znacznych ilości papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy. W skład grupy wchodziły osoby, które regularnie przewoziły niewielkie ilości wyrobów akcyzowych z terenu Ukrainy oraz tzw. kurierzy i odbiorcy papierosów w Warszawie. Łącznie należało do niej 14 osób.

Na przestrzeni 2015 roku grupa „józefowska” nawiązała współpracę z większą grupą, która działała na terenie Bydgoszczy i okolic. Jej działalność polegała na skupowaniu nielegalnych papierosów od innych grup i pojedynczych dostawców z terenu całego kraju. Były one sprzedawane w Bydgoszczy oraz wywożone na teren Niemiec. Łącznie w skład grupy „bydgoskiej” wchodziły 24 osoby. W sprawie oskarżono jeszcze 4 inne osoby współpracujące z obydwoma grupami.

Z akt śledztwa wynika, że obydwie grupy dokonały obrotu ponad 1 mln paczek papierosów. Jak obliczono, uszczuplenia należności podatkowych w postaci należnego cła miały wynieść ponad 1 mln zł, podatku akcyzowego blisko 17 mln zł a należnego podatku VAT niemal 5 mln zł. Z kolei grupa „bydgoska” dokonała obrotu nie mniej niż 14,800 kg tytoniu, przez co naraziła Skarb Państwa na uszczuplenie podatku w wysokości blisko 15,5 mln zł. Przywódcom grupy grozi do 10 lat, zaś jej członkom do 5 lat pozbawienia wolności.

(fot. Policja – zdjęcie ilustracyjne)

Zobacz również

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7302zł 0.17%
  • GBP 4.8878zł -0.27%
  • EUR 4.4139zł 0.09%
  • CHF 4.0856zł -0.34%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Kino pod gwiazdami w Nowosiółkach
   Festiwal Baniek Mydlanych w Łukowie
   Kino CSK: W piątek będzie można obejrzeć „Babyteeth”
   Kino na dachu CSK. Będzie można obejrzeć film „Szczęki”
   Meeting Of Styles, Lublin Poland 2020