Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

279 firm pozwało Skarb Państwa na ponad 211 mln zł. Chodzi o wprowadzenie lockdown’u

W sądzie został złożony Pozew Zbiorowy Gastronomii Polskiej przeciwko Skarbowi Państwa. Ma on związek z wprowadzonym lockdownem w dobie COVID-19 i ogromnymi stratami branży gastronomicznej.

W miniony poniedziałek 8 listopada po uzupełnieniu wszelkich braków formalnych poszczególnych uczestników pozwu, 279 oświadczeń Pozwu Zbiorowego zostało złożone w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Przedsiębiorcy z branży gastronomicznej pozwali Skarb Państwa na ponad 211 mln zł.

– Żądaniem złożonego pozwu jest ustalenie odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działania i zaniechania przy wykonywaniu władzy publicznej, w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii COVID-19, co skutkowało stratami szacowanymi na ponad 211 milionów złotych – będącymi również przyczyną wielu ludzkich tragedii – czytamy w komunikacie Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej.

Jak informują przedstawiciele Izby, nieogłoszenie stanu klęski żywiołowej zablokowało możliwość uzyskiwanie odszkodowań na skutek strat poniesionych w związku z bezprawnym zamykaniem lokali. Przedsiębiorcy dodają, że gdyby wspomniany stan był wprowadzony, Pozew Zbiorowy nie byłby koniecznością – rządzący nie pozostawili wyboru przedsiębiorcom, z którymi nie chcieli podjąć mediacji.

Zainteresowani przedsiębiorcy mogą cały czas przystępować do sprawy, kontaktując się z IGGP.

(fot. pixabay.com)

23 komentarze

  1. Ostatnia prosta

  2. Powinno być 112tys conajmniej pozwów

  3. I bardzo dobrze! Czekalem na to. Jedyny problem taki,ze sami zaplaca w podatkach za swoją sprawe,bo to nie urzednik czy rzad ma pieniadze,tylko skarb panstwa,czyt.pieniadze podatnikow.

  4. Wybrali tego Gargamela to teraz mają.

Z kraju