690 680 960

22 wtargnięcia na msze i 79 uszkodzeń elewacji. Jest oświadczenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński wydał oświadczenie w związku z zakłóceniami mszy świętych i aktami wandalizmu skierowanymi na budynki kościołów.

Policjanci podsumowali ostatnie akty wandalizmu, których obiektem stały się kościoły w całym kraju. Oprócz tego doszło również do wtargnięć na msze święte. W miniony weekend w związku z organizowanymi demonstracjami policja zabezpieczała 386 kościołów. Odnotowano 22 wtargnięcia na msze i 79 uszkodzeń elewacji.

– W ostatnich dniach w wielu polskich miastach organizowane są uliczne protesty. Niektórym demonstracjom towarzyszą oburzające działania wymierzone w miejsca kultu religijnego, polegające na wtargnięciach do kościołów podczas odprawianych nabożeństw, profanacji symboli religijnych, niszczeniu elewacji świątyń czy obrażaniu duchownych i uczestników mszy świętych. Na takie działania nie ma społecznego przyzwolenia, nie było i nigdy nie będzie zgody państwa. Wszystkie takie zdarzenia są dokumentowane przez funkcjonariuszy Policji, a sprawcy tych aktów nie pozostają bezkarni. Tylko w związku ze wspomnianymi wyżej wydarzeniami zatrzymano 76 osób. W 101 przypadkach Policja wraz z Prokuraturą prowadzą stosowne postępowania – informuje w przesłanym do nas oświadczeniu Mariusz Kamiński Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

Jak zapowiada Mariusz Kamiński, wobec liderów i organizatorów protestów oraz kolejnych prób aktów agresji i profanacji, policja będzie podejmowała zdecydowane działania.

– Celem Policji zawsze było i pozostaje zapewnienie porządku publicznego oraz bezpieczeństwa wszystkim obywatelom. W Polsce każdy musi respektować obowiązujące przepisy bez względu na swoje poglądy i przekonania. Jeśli ktoś łamie prawo musi się liczyć ze stanowczą reakcją państwa. Agresywne i wulgarne zachowanie uczestników demonstracji, dewastowanie kościołów, profanacje miejsc kultu religijnego oraz pomników i tablic, upamiętniających wybitne osoby lub ważne wydarzenia w przestrzeni publicznej, spotkają się ze zdecydowaną reakcją funkcjonariuszy Policji – przekazuje w oświadczeniu Mariusz Kamiński.

Przypomnijmy, że obiektem wandali stały się także kościoły w woj. lubelskim. Zniszczone zostały elewacje m.in. kościoła w Hrubieszowie i na Ponikwodzie w Lublinie, zaś podczas manifestacji naniesiono napisy na zabytkowe ogrodzenie lubelskiej kurii. W związku z tymi wydarzeniami w Lublinie zawiązała się grupa Obrońcy Katedry – Samoobrona Lublin, która strzeże Archikatedry Lubelskiej.

22 wtargnięcia na msze i 79 uszkodzeń elewacji. Jest oświadczenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

(fot. MSWiA, Obrońcy Katedry – Samoobrona Lublin)

37 komentarzy

 1. a ile z tych przypadków to prowokacje drugiej strony?

 2. „młodzi ludzie ich jest coraz więcej ta masa młodych niezadowolonych ludzi którzy już nie utożsamiają się z żadną siłą polityczną w Polsce, którzy chodzą na te stadiony rozwijają te wywrotowe transparenty którzy nie chcą z kraju wyjechać, najchętniej byśmy ich wysłali a oni mówią że to kraj ich przodków, tu się wychowali, owijają się tymi flagami.
  Oni przychodzą na te wykłady zacnych profesorów i przerywają, skandują, krzyczą te wywrotowe hasła. To my ich stygmatyzujemy mówimy naziści faszyści kibole, ale część z nich nie chodzi na mecze… no to chodzą do kościoła to są katole coś z nimi trzeba zrobić.

  ONI SIĘ BOJĄ REWOLUCJI oni się WAS boją, jaki jest mechanizm rewolucji? Niezadowolone masy proletariatu ludu pracującego miast i wsi wychodzą na ulice i palą, plądrują, leją wszystkich jak leci, we Francji ścinali głowy rządzącym. Kto dokonał rewolucji w POLSCE ? Stoczniowcy z Gdańska i Górnicy ze śląska. Pamiętam jako dziecko, wychowywałem się na śląsku 9 braci ojca „same Ślązaki” pamiętam jak opowiadali jak śmigało się farbą po wagonach które jechały z węglem do stoczni w Gdańsku… Hanysy stoją, stocznia wiedziała że południe strajkuje, za chwilę stała cała Polska. Kto dokonywał tej rewolucji ? Właśnie ONI. Ale dziś po pustych dokach polskich stoczni hula wiatr a polskie kopalnie stoją zamknięte kto ma dokonać rewolucji ? Ten węgiel z Rosji załatwił wszystko, a może to władza załatwiła wszystko, zamknąć cały rodzimy biznes,kto dokona rewolucji nie ma siły napędowej …chyba że,. Ci młodzi ludzie

  Ci ludzie wychodzą na ulice i się biją z Policją nie dlatego że są zaprzeczeniem Ruchu Narodowego, …nie dlatego że chcą manifestować swoją odrębność, …nie dlatego że nie mają nic lepszego do roboty tylko , Ci ludzie wychodzą na ulice i się biją z Policją ponieważ im się władza nie podoba co tu jest takiego trudnego do powiedzenia ! Dlaczego nie mówicie jak jest? Ci ludzie biją się z policją dlatego że Policjant jest pierwszym przedstawicielem władzy którego widzą na ulicy w dodatku z policyjną pałą dlatego się z nim biją, Ci ludzie wychodzą na ulice i rzucają kamieniami w samochody TVN i TVP dlatego że TVP i TVN te organizacje medialne są dla nich uosobieniem tego samego,(są częścią tego samego systemu) który chcą zmienić,systemu który promuje korupcję, systemu który promuje aferzystów, prawa które nie działa i nie karze, systemu polityków którzy jeżdżą po całym świecie za ich pieniądze, jedzą combry z królika za równowartość ich pensji, okradają społeczeństwo (ich pieniądze kradną oszukując na dietach, biletach, benzynie i czymkolwiek się tylko da i krzywda im się nie dzieje a człowiek który to wszystko ustawił, te zieloną krainę szczęścia i dobrobytu której oni wcale nie odczuwają bo muszą wyjeżdżać za granicę żeby tam pracować..”

  • ,,Biją w policjantów bo …. prawo nie działa i nie karze” – ty d3 bil po prostu jesteś.
   Pozabijać policjantów i polityków i będzie fajnie? Anarchistów do pudła bo będzie jak niektórych stanach USA.
   Precz z komuną!!!!!!!!!!!!

 3. Oddzieluc panstwo od kosciola ktos to wczesniej napisal i ja sie pod tym podpisuje niech wierni utrzymuja kosciol tak powinno byc Teraz kosciol jest jak kolejna wladza o kolosalnych wplywach.Jeszcze troche to oddziela sie od ludzi betonowymi zasiekami

 4. Rozum i wolna wola odpowiedzialność za swoje czyny to dał nam Bóg, państwo powinno być oddzielone od kościoła a kościół od państwa, w odpowiednim czasie każdy odpowie za siebie. Biskupi też nie wypadną najlepiej w końcowym rozliczeniu. Nie popieram dewastacji kościołów, ale suma summarum to co się dzieje obecnie ani kościołowi wiernych ani PIS wyborców nie przysporzy.

 5. A to już wejście do kościoła na mszę jest wtargnięciem?
  O kurła! To ja od dziś już nie chodzę do kościoła, bo mi dowalą, że na mszę wtargnąłem.

  • w PL jak u muzułmanów
   za obrazie uczuć religinych bedzie wizienie

  • Musisz zobaczyć w TV-internecie jak to wyglądało – bo równie dobrze można wejść i taki sposób i do twojego domu z takimi hasłami i epitetami – ciekaw jestem co byś zrobił !

 6. Sytuacja jest zła- pandemia idzie bardzo szybko do przodu – nikt nie myśli o swoich bliskich bo najważniejsze są sprawy kobiet – a ja się pytam gdzie w tym zamieszaniu są Wasi rodzice siostry babcie i ciotki dlaczego nie myślicie o tym co teraz i już a wybiegacie tak daleko do przodu (co niektóre mające 16-17 lat -i chyba nie myślą na razie o zachodzeniu w ciążę). Sprawa jest bardzo delikatna i wydaję mi się że to co się aktualnie dzieje jest zbyt mocne – aroganckie niewłaściwe. Ataki na kościoły – obwinianie kościoła za wyrok TK jest jakąś mocną pomyłką ! Wyrok TK będzie dotyczyć promila kobiet zachodzących w ciążę – wybór powinien być i wybór jest jeżeli nie ustawowo ze względu na zagrożenie życia matki lub dziecka – to zapewniam was wszystkie że jak któraś z Was będzie chciała dokonać aborcji to jej dokona i nie będzie to tylko z powodu uszkodzonego płodu – a po prostu z niechcianej ciąży. Nie trzeba wyjeżdżać za granicę można to zrobić za pieniądze i w naszym kraju – a głównie to chyba chodzi właśnie o tą legalna skrobankę.

 7. Niech protestujący dziękują że nie ma u nas meczetów – bo muzułmanie nie są tacy tolerancyjni jak niszczy i obraża się ich religie ! Przykład macie we Francji jak to nauczyciel stracił głowę przez poglądy religijne. Fascynacja jest zła – i to co wyrabiają protestujący jest po prostu złe – ataki przeniesione na budynki i ludzi na mszach to nie jest naprawdę dobre.

 8. W Polsce księża zaprosili do ambon polityków i sami zajęli się agitacją wyborczą. Jestem wierzący, ale teraz po cichu i dla siebie oraz Boga. Zerwałem wszelkie więzi z klerem i polecam to innym, ponieważ uważam, że wiara nie powinna być w żaden sposób łączona z polityką i pieniędzmi. W naszym Kraju księża zamienili swoje powołanie w biznes i przez to zniszczyli całe piękno wiary i chrześcijaństwa. Dla nich najważniejsze są przelewy od państwa, pensje w szkołach, szpitalach i w służbach mundurowych oraz wszelkiego typu „pokropki”. Pamiętam też jak władze kościoła polskiego przestrzegały przed wejściem do Unii Europejskiej, a teraz korzystają z dopłat pełną gębą. Niech teraz się nie dziwią temu, co się dzieje. Ludzie mają dość !!!

Kursy walut

 • USD 3.9769zł -0.83%
 • GBP 5.0142zł -0.36%
 • EUR 4.3543zł -0.41%
 • CHF 4.512zł -0.5%

Polub nas