Od 1 stycznia 2016 r. Straż Miejska bez fotoradaru

Wczoraj prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ruchu drogowym. Zakłada ona, że od 1 stycznia 2016 r. straże miejskie i gminne tracą uprawnienia do dokonywania pomiarów urządzeniami przenośnymi.

Nowelizacja ustawy uchyla przepisy, które dawały podstawę prawną do dokonywania kontroli przez funkcjonariuszy straży gminnych i miejskich, przy użyciu przenośnych urządzeń pomiarowych. Od końca lipca projekt czekał na podpis prezydenta. Wczoraj Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ruchu drogowym.

W sprawie przeprowadzania kontroli za pomocą fotoradarów pojawiało się wiele głosów mówiących, że w wielu przypadkach urządzenia te służyły strażom gminnym i miejskim do reperowania budżetu gmin. Był to także postulat Najwyższej Izby Kontroli z 2014 roku, która wykazała w podsumowaniu kontroli, że działania straży miejskich i gminnych podyktowane były nie pracą na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym a chęcią zasilenia gminnej kasy.

Popis prezydenta oznacza, że od 1 stycznia 2016 r. straże miejskie i gminne pozostają bez fotoradarów a głównymi podmiotami w zakresie fotoradarów mają być Inspekcja Transportu Drogowego oraz Policja.

2015-08-29 16:30:36
(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

25 komentarzy

 1. Straż podawała przynajmniej lokalizacje gdzie można się spodziewać , teraz policja i itd będzie ustawiać jak chce i gdzie chce. Czy ktoś kiedyś widział, że policja podała,że w dniu dzisiejszym będą kontrolować prędkość na danej ulicy ? Na policję i itd nikt nie narzeka, a będą robić to samo co robiła straż i co będzie ? Bez zmian będzie się wieszało psy na straży bo piszą mandaty za picie piwa. Nigdy nie będzie tak że wszyscy są zadowoleni. Życie.

  • Bo ta formacja co by nie zrobiła jest z natury złe,ponieważ nigdy nie powinna zaistnieć.Jak masz masło na chlebie to smarujesz jeszcze na wierzchu jakimś badziewiem np.margaryną wyborową z biedronki?Przecież dla kolesiostwa można stworzyć np.obserwatorów miejskich,gapiów ulicznych,spacerowiczów bez celu ect.

 2. BRAWO PREZYDENT ANDRZEJ DUDA. Mądry Prezydent mądre decyzje.

 3. Cieszę się że w końcu sprawą jest jasna. Straż Miejska jest powołana do pilnowania porządku publicznego a nie do organizacji i kierowania ruchem drogowym. Miasto inspiracji to ewenement w skali kraju bo pijakami menelami i bezdomnymi zajmowała się policja i pogotowie ratunkowe gdzie w innych normalnych miastach właśnie to jest zajęciem straży miejskiej jeśli sytuacja się nie zmieni to jestem za likwidacja tej formacji bo szkoda pieniędzy podatnikó. Jeśli Lublin byłby miastem obywatelskim w pełni korzystającym z demokracji należałoby rozpisać referendum z pytaniem”Czy jest za likwidacja straży miejskiej. Jeśli ktoś wie ile należy zebrać podpisów pod wnioskiem obywatelskim to chętnie znaczne je zbierać.

 4. HAHHA TO CYRK W TY KRAJU 🙂 nie cierpie fotoradarów ale takie ciągłe zmiany są idiotyczne 🙂 Raz a porządnie zlikwidować. za pare miesiecy znowu .

 5. Już mi się ten Prezydent podoba

 6. i dobrze, teraz policja i ITD da popalić kierowcom z ciężką nogą tyle że kasa z mandatów pójdzie nie wiadomo gdzie, a podatnicy będą płacili na utrzymanie straży bo z radarów kaski w miejskiej kasie nie będzie, no i pomyślcie teraz czy wam się to opłaci ?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8208zł -0.41%
  • GBP 5.2393zł -0.5%
  • EUR 4.5414zł -0.37%
  • CHF 4.1265zł -0.21%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja