Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Niezwykłe znalezisko w lesie. Poszedł na spacer, znalazł srebrne monety sprzed blisko 2 tys. lat

Na terenie gminy Drelów w powiecie bialskim dokonano kolejnego, bardzo cennego odkrycia archeologicznego. Jeden z mieszkańców znalazł w lesie monety z II lub III wieku.

Na cenne znalezisko natknął się jeden z mieszkańców, który wybrał się do pobliskiego lasu na spacer. Zwrócił uwagę na błyszczące krążki, jak się później okazało, srebrne monety. O znalezisku poinformował Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, z którym następnie przyjechał na miejsce. Wspólnie natrafili na kolejne kilkanaście monet.

Kilka dni później, z inicjatywy Bialskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, wspólnie z Muzeum Południowego Podlasia i Kołem Naukowym „Fibula”, przy współpracy z Nadleśnictwem Międzyrzec przeprowadzono kolejne poszukiwania. Podczas prac odnaleziono w sumie 75 monet. Wszystkie to srebrne denary pochodzące z II lub III wieku, z okresu wpływów rzymskich.

– To ważne znalezisko, które wpisuje się w mapę odkryć z okresu II-III wieku, takich jak cmentarzysko w Witorożu. Pokazuje to, że osadnictwo gockie na terenie gminy Drelów było w tamtym okresie znaczne. Należy więc zakładać, że obecność tych plemion na naszym terenie trwała przez kilka wieków, skoro odnajdujemy aż kilkaset grobów i takie ilości monet w jednym miejscu po poprawie dwóch tysiącach lat. Cieszymy się, że znalezisko ujrzało światło dzienne dzięki wzorowej, obywatelskiej postawie naszego mieszkańca – wyjaśnia Piotr Kazimierski, wójt gminy Drelów.

Wiadomo już, że znalezione monety mają bardzo dużą wartość historyczną. Wstępnie ustalono, że ich obecność w tym miejscu może mieć związek ze szlakiem handlowym, który jak podejrzewano, mógł w tych czasach tędy przebiegać, jednak nie było na to wcześniej dowodów. Miejsce znaleziska może sugerować, że denary zostały ukryte. Obecnie poddawane są one konserwacji, oględziny wykazały, że zostały dość dobrze zachowane. Część z nich przekazano już w depozyt do Muzeum Południowego Podlasia.

– To bardzo ważne i wielkie odkrycie, które przybliża nas do tematu, którym zaczęliśmy zajmować się w tamtym roku, czyli plemieniem Gotów na terenie gminy Drelów. To kolejne dużej skali znalezisko związane z tym ludem – mówi Mieczysław Bienia, archeolog z Muzeum Południowego Podlasia.

Obszar gminy Drelów to stare tereny osadnicze. Podczas badań wykopaliskowych przeprowadzonych w 1990 roku w Żerocinie odkryto ślady obozowiska mezolitycznego oraz osady wczesnośredniowiecznej. Natomiast badania wykopaliskowe, które odbyły się w 1992 roku świadczą o osadnictwie starożytnym, wczesnośredniowiecznym na terenie gminy.

Dwa lata temu amatorski poszukiwacz skarbów natrafił na XIX-wieczny dzwon. Znalezisko przekazał miejscowemu proboszczowi. W ubiegłym roku władze gminy zaprosiły archeologów do poszukiwań kolejnych legendarnych, pounickich dzwonów, które mieszkańcy zakopali ratując je przed grabieżą przez niemieckiego okupanta. Wytypowanych zostało kilka miejsc, gdzie spodziewano się natrafić na kolejne znaleziska.

Zamiast dzwonów oczom archeologów ukazały się zapinki należące do Gotów, unickie krzyże, fragmenty ozdób z ołtarza oraz monety. Później natrafiono na cmentarzysko. Znaleziska te wykazały, że na terenie gminy Drelów rozwijała się kultura Gotów. Jak zapewnia wójt gminy, poszukiwania będą kontynuowane i jest spora szansa, że niebawem będzie można usłyszeć o kolejnych niezwykłych znaleziskach na tym terenie.

(fot. Gmina Drelów)
2018-02-27 22:42:05

30 komentarzy

  1. Wiklinowy Nocnik

    mogl sprzedac monety zagranica 🙂 a tak frajer nic nie dostanie, co najwyzej zawiasy

Z kraju