Zrobiło się ciemno, mieszkańcy chowali się w piwnicach. Będzie pomoc dla poszkodowanych w nawałnicy (zdjęcia)

Mieszkańcy, którzy zostali najbardziej poszkodowani w czwartkowej nawałnicy, otrzymali zapewnienie, że otrzymają pomoc w postaci zasiłku losowego z ustawy o pomocy społecznej. Wstępnie wiadomo, że będzie wnioskowane wsparcie dla właścicieli 23 budynków w gminie Tyszowce w powiecie tomaszowskim.

Czwartkowa burza, która przeszła nad województwem lubelskim, najbardziej dała się we znaki mieszkańcom powiatów tomaszowskiego i zamojskiego. Sporo zniszczeń nawałnica wyrządziła także w powiatach: hrubieszowskim, chełmskim, bialskim i krasnostawskim. Zniszczeniu uległy 42 budynki mieszkalne i około 75 budynków gospodarczych, a także 61 linii energetycznych. Łącznie ponad 9 tys. odbiorców było pozbawionych prądu.

Jak wyjaśniają mieszkańcy, burza przyszła niespodziewanie. Nagle nadciągnęła potężna chmura, zrobiło się ciemno i zaczęło intensywnie wiać. Pojawiły się też liczne wyładowania. Wiele osób widząc, jak wiatr zaczyna łamać drzewa i zrywać dachy, zaczęło się chować w piwnicach wiedząc, że tam im nic nie grozi.

Gminy, gdzie wichura dokonała największych zniszczeń, a więc Tyszowce, Ulhówek, Łaszczów i Zamość odwiedził wojewoda lubelski Lech Sprawka. Razem z przedstawicielami lokalnych władz samorządowych spotkał się z mieszkańcami, którzy ponieśli szkody. Zniszczeniu uległy zarówno ich domy i budynki gospodarcze, jak również uprawy.

Mieszkańcy otrzymali zapewnienie, że osoby najbardziej poszkodowane otrzymają pomoc w postaci zasiłku losowego z ustawy o pomocy społecznej. Wstępnie wiadomo, że będzie wnioskowane wsparcie dla właścicieli 23 budynków w gminie Tyszowce w powiecie tomaszowskim. Obecnie w poszczególnych miejscowościach pracują komisje szacujące straty, obecne są także służby wojewody. Działania te najprawdopodobniej potrwają do poniedziałku.

(fot. UW)

5 komentarzy

  1. Co ten wojewoda na wątrobę choruje????😦Jeszcze chwilę a nie będzie przy biurku mógł podpisać pisma , bo za krótkie będą ręce😀😀

  2. sprawka taka ze maseczek mu brak

  3. Powiedzmy sobie szczerze solidnie zrobiony dach ma duze szanse wytrzymac.uderzenie najslniejszego podmuchu wiatru lecz gdy robi sie by taniej efekty widac przy nawet slabych podmuchach wiatru

  4. tu sie zgodze ja mam jeszcze eternit i tego nic nie rusza u sasiadow to roznie bywalo z blacha gontem czy innymi wynalazkami

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dzień Dziecka gminy Radzyń Podlaski w Paszkach Dużych
Szlakiem Dobrej Zabawy, czyli impreza z okazji Dnia Dziecka
Kazimierski Dzień Dziecka
Warsztaty, spotkania, zajęcia oraz Dzień Dziecka. Wszystko to w bibliotece w Świdniku
Piknik rodzinny w Księżpolu