Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Zostało Ci jedzenie po Świętach? Rusza akcja Podziel się Posiłkiem z Bezdomnymi

Już w Lany Poniedziałek rusza świąteczna akcja Podziel się Posiłkiem z Bezdomnymi. Setki kierowców odbiorą świąteczne posiłki, które zostały mieszkańcom Polski po świętach i przekażą do jadłodajni dla osób ubogich i bezdomnych. Akcja działa piąty rok i obejmuje miasta i miasteczka w całym kraju.

W całej Polsce wolontariusze przyjadą pod wskazany adres, odbiorą posiłki, które zostały nam po świętach i zawiozą do lokalnych jadłodajni dla osób potrzebujących. Akcja działa przez 3 dni, od Lanego Poniedziałku 22 kwietnia do 24 kwietnia, a jej rekordowy zasięg obejmie ponad 55 miast i miasteczek w 16 województwach, m.in. Warszawę, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Zieloną Górę, Łódź, Lublin i Rzeszów.

– Nasza akcja z roku na rok staje się coraz większa. Tylko podczas ostatniej edycji udało nam się zebrać 10 tysięcy posiłków, a dzięki współpracy z lokalnymi jadłodajniami i schroniskami docieramy do tysięcy osób potrzebujących. – Komentuje założycielka akcji, Maria Skołożyńska – Ale nic z tego nie byłoby możliwe bez współpracy z setkami wolontariuszy, którzy wsparli działania akcji – podkreśla organizatorka.

W tym roku akcję promuje wyjątkowy spot reklamowy. W 30-sekudnowym spocie wideo, znane osoby świadomie dokonywujące wyborów żywieniowych są przedstawione w kontraście do ludzi, którzy tego wyboru nie mają i często brakuje im nawet podstawowych produktów spożywczych. W spocie wystąpili przedstawiciele świata kultury, sportu, mediów oraz twórcy internetowi, w tym: Bartosz Kurek, Beata Sadowska, Gabi Drzewiecka, Grzegorz Daukszewicz, Julia Kamińska, Maja Bohosiewicz, Modny Tata, Natalia Sosin Krosnowska, Piotr Kędzierski, Rafał Masny, Urszula Dębska oraz Żabson.

Podczas Akcji można oddać każde świeże, dobrej jakości domowe jedzenie. Mogą to być m.in. pierogi, ciasta, pieczywo, sałatki, mięsa czy ryby. Ważne, żeby jedzenie przekazywane przez darczyńców było zdatne do zjedzenia w ciągu 24 godzin od przekazania i zapakowane w jednorazowe opakowania lub takie, których możemy się pozbyć jak np. słoiki.

W tym roku akcję wspiera też sieć piekarni i cukierni Putka, której właściciele zdecydowali, że wszystkie produkty takie jak pieczywo, ciasta i ciasteczka, które nie zostaną sprzedane w sobotę wielkanocną zostaną przekazane kilkunastu jadłodajniom dla osób ubogich w Warszawie i Łodzi. Akcję wspiera kampania „Podziel się w świecie, nie w internecie”, która nawiązuje do tego, że mimo, że fajnie jest się dzielić zdjęciami jedzenia w mediach społecznościowych, to prawdziwa pomoc wymaga prawdziwego działania.

Według ostatnich danych w Polsce marnuje się 9 milionów ton żywności rocznie, a każdy z nas rocznie wyrzuca ponad 200 kg. Jednocześnie podczas Świąt często gotujemy dużo za dużo. Z pomocą przychodzi akcja.

Aby wziąć udział w akcji można samodzielnie przekazać jedzenie do lokalnych jadłodajni – adresy wszystkich instytucji znajdują się na podzielmysie.pl.

Jednocześnie przypominamy mieszkańcom Lublina o działającej w mieście jadłodzielni, gdzie można pozostawić jedzenie dla osób potrzebujących. Tutaj znajdziecie wszystkie informacje związane z tym miejscem: Jadłodzielnia w Lublinie już otwarta (zdjęcia)

(fot. pixabay.com)

3 komentarze

  1. Na jedzenie nie mają ale żeby się upić zawsze znajdą grosz….

  2. jeszcze sie swieta nie skonczyly takie, artykuly to jutro prosze pisac..

  3. Katoliki i pisdzielce sie odezwały, tak ja juz oddałem swoje jedzenie
    Miałem duzo wiec sie podzieliłem, z pijakami i bezdomnymi i co- katoliki zadowolone