Nadchodzi duże ocieplenie i porywisty wiatr. Pojawią się burze i pył znad Sahary

Już wkrótce nad region napłynie ciepłe powietrze z południa i południowego-wschodu. Pojawią się burze oraz pył znad Sahary.

Nad Europą tworzy się aktualnie taki układ, który w kolejnych dniach zapewni nam napływ bardzo ciepłego powietrza. Początkowo z południowego-wschodu, a w drugiej części tygodnia z południa. Do Polski napłynie masa pochodzenia zwrotnikowego. We wtorek na obszarze województwa lubelskiego prognozowany jest bardzo silny wiatr.

Po wczorajszych burzach i opadach deszczu poniedziałek przyniesie więcej spokoju w pogodzie. Zaczęliśmy dostawać się pod wpływ wyżu znad Rosji, jaki w kolejnych dniach odegra kluczową rolę w spodziewanym bardzo dużym ociepleniu.

W poniedziałek na termometrach w regionie zobaczymy od 13 °C do 15 °C. Będzie wiał wiatr z kierunku południowo-wschodniego, jego średnia prędkość wyniesie około 30 km/h, natomiast w porywach maksymalnie do 45 km/h. Ciśnienie atmosferyczne będzie rosnąć i wyniesie w godzinach popołudniowych około 1023 hPa.

Noc z poniedziałku na wtorek chłodna jak na ostatnią dekadę kwietnia, jednak już bez przymrozków. Temperatura wyniesie od 5 °C do 8 °C. Dalej rosnąć ma ciśnienie na skutek umacniającego się wyżu znad Rosji i oscylować będzie w przedziale 1023 hPa – 1025 hPa. Nie są prognozowane opady atmosferyczne, będzie bezchmurnie. Wtorek przyniesie nieprzyjemną aurę na obszarze województwa lubelskiego z powodu bardzo silnego wiatru.

Pomiędzy wyżem znad Rosji, a rozbudowującą się zatoką znad zachodniej Europy w kierunku wschodnim dojdzie do pojawienia się bardzo dużej różnicy ciśnienia, co oczywiście spowoduje wystąpienie bardzo silnego wiatru w naszym regionie. Prędkość wiatru wzrastać ma już w pierwszej części dnia, ale szczególnie dokuczliwy będzie on w godzinach popołudniowych we wtorek. Średnia prędkość wyniesie około 30 km/h, natomiast w porywach do 60 km/h z kierunku południowo-wschodniego. Słabnąć ma dopiero pod wieczór. Na termometrach zobaczymy od 14 °C do 17 °C. Napływające powietrze z południowego wschodu będzie bardzo suche, wystąpi brak chmur.

Środa to kontynuacja wzrostu temperatury. Na szczęście wiatr będzie nieco słabszy. Temperatura wyniesie od 17 °C do 20 °C. Zachmurzenie na ogół małe do umiarkowanego. Nie są jednak prognozowane opady deszczu. Wiatr będzie nieco słabszy niż we wtorek, średnia prędkość około 20 km/h, natomiast w porywach do 40 km/h.

W czwartek zrobi się jeszcze cieplej. Do naszego regionu docierać zacznie powietrze z południa Europy, Morza Śródziemnego i północnej Afryki. Dodatkowo dotrze do nas piasek znad Sahary, miejscami z tego powodu może wystąpić nieznaczne zmętnienie nieba, ale prawdopodobnie ładnie ubarwi też w drugiej części tygodnia zachody słońca. Szczególnie duża ilość pyłu i piachu znad Sahary może dotrzeć nad region w okolicach 25-26 kwietnia.

Na termometrach zobaczymy od 21 °C do 24°C. Nie są prognozowane opady atmosferyczne. W piątek zrobi się jeszcze cieplej. Temperatura wyniesie od 24 °C do 26 °C. W godzinach popołudniowych i wieczornych oraz nocnych prawdopodobne są wiosenne burze, które mogą być gwałtowne. Do tego okresu pozostało jeszcze trochę czasu, zatem prognozy pod kątem aktywności i obszaru burz będą ulegać zmianom.

Dużo wskazuje, że w weekend nadejdzie ochłodzenie. Wtedy też temperatura spadnie poniżej 20 °C, jak i też wystąpią opady deszczu.

Najnowsze informacje pogodowe

Położenie opadów i burz

(fot. Fani Pogody)

Zobacz również

4 komentarze

 1. Będzie walić.

 2. Ciebie w oko demona

 3. Jerzy Gondol Znadwisły

  Najbardziej cieszyłbym się z deszczy, ale jak sie nie ma co się lubi… może być i pył znad Sahary.
  Byle coś padało. 😆

 4. I pewnie będą darły mordy że znowu smog .

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8393zł 1.43%
  • GBP 5.3056zł 0.64%
  • EUR 4.5793zł 0.56%
  • CHF 4.1313zł 0.76%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja
  Fabryka Piosenki dla zakochanych
  Przez świat. Spotkania z podróżą znów na żywo w Chatce Żaka!