Znów będą strzelać na poligonie na Majdanku

Na poligon wojskowy na Majdanku w Lublinie wracają żołnierze. Mieszkańcy okolicznego osiedla spodziewać się mogą odgłosów wystrzałów, nie można też będzie wchodzić na ten teren.

Na nieużywanym od wielu lat poligonie wojskowym na Majdanku w Lublinie znów będzie można zobaczyć żołnierzy. Trwają bowiem przygotowania do ćwiczeń, jakie rozpoczną się tam w najbliższym czasie. Organizuje je 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. W szkoleniach uczestniczyć będą lubelscy Terytorialsi z 21 Batalionu Lekkiej Piechoty w Lublinie oraz samodzielnych kompanii.

Podczas nich żołnierze uczyć się będą m.in. działań taktycznych z użyciem tzw. środków pozoracji pola walki, co pozwala w sposób realny odzwierciedlić działania w warunkach bojowych. Jak zaznacza Damian Stanula z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, ćwiczenia będą prowadzone z użyciem, m.in. amunicji ślepej, petard i zasłon dymnych. Ponadto żołnierze będą doskonalić swoje umiejętności z zakresu topografii, łączności oraz zadań związanych z reagowaniem w sytuacjach kryzysowych.

Nie będą to jednorazowe ćwiczenia, gdyż dawny poligon wraca we władanie wojska. Wcześniej teren na Majdanku należał do 3 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Romualda Traugutta, która została rozformowana w 2011 r. Następnie całość przeszła we władanie Agencji Mienia Wojskowego, a niebawem zostanie przejęta przez 2 Lubelską Brygadę Obrony Terytorialnej. Głównym zadaniem lubelskiej brygady na 2018 rok jest
zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy OT oraz osiągniecie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych.

(fot. nadesłane)
2018-07-18 23:42:48

Zobacz również

45 komentarzy

 1. Czyli zakaz wchodzenia już na dłużej lub na stałe będzie obowiązywał? Czy to już się stało czy jeszcze można tam wchodzić?

  • Cieee, choroba !

   A po jaki „cha” masz tam się szwędać? Sprawa prosta – nie Twój teren, nie wchodzisz i koniec

   • A po co ludzie szwendają się po dawnym poligonie na Górkach Czechowskich? na Felinie ten poligon to jedyne tereny zielone. Ja tam osobiście bardzo lubiłem tam biegać. Generalnie ten teren powinien być terenem zielonym a nie poligonem.

    Ciekawi mnie jeszcze co powiedzą ludzie mieszkający 50 m obok lub Ci którzy kupili obok mieszkania w budowanych właśnie blokach.

    • Co kogo obchodzą mieszkańcy? Ludzie kupują mieszkania w takich miejscach a później jest płacz. Patrz: Tor Lublin, Tor Poznań itd.

   • A „ch” Cie to obchodzi po co tam wchodze. Do tej pory był to teren otwarty i można było tam wchodzić.

  • no i skończy się wyprowadzanie piesków i szwędanie się pod byle pretekstem, swoją drogą jak się zamieszkało w domku i ma się pupila to nie powinno się go wyprowadzać za potrzebą wszystkim innym sąsiadom tylko się dowiedzieć na własnej skórze jakie te pozostałości po spacerze są fajne

 2. I dobrze, że znowu będą ćwiczyć, każdy zdrowy Polak powinien wiedzieć jak się używa broni.

 3. Dobrze że teraz jest informacja bo zaraz ludzie zaczęliby płakać że wojna

 4. Jany Macierewicza będą strzelać z napletka Buhehehe

 5. No ruscy jak by sie ruszyli to by tydzień wcześniej kartki porozlepiali i urząd miasta poinformowali o tym fakcie żeby czasem nikt się nie zesr… , w końcu wojna musi być teraz cywilizowana i trzeba dbać o czyste gacie cywili wroga .

 6. Zaraz ktoś zadzwoni na policję że strzelają a przecież on kupil tam mieszkanie i miało być cicho

  • I bardzo dobrze, że się żołnierze szkolą, Wojsko Polskie musi być w gotowości przed tymi zza wschodniej granicy, a tak na marginesie do strzelania można się przyzwyczaić więc niech ci mieszkańcy nie płaczą z nowo wybudowanych bloków na Felinie, wiem bo sama mieszkam ok 800 metrów od strzelnicy ( inna miejscowość ), mnie to nie przeszkadza a strzelają ciągle rano, popołudniu w weekendy.

 7. Już jeden żołnierz z Chełma pokazał co potrafi czas na kolegów. Strach z domu wychodzić.

 8. ” ćwiczenia będą prowadzone z użyciem, m.in. amunicji ślepej, petard i zasłon dymnych. ” – szkoda że nie z kapiszonów… Jakie to wojsko? Ich cele: ” osiągniecie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych.” Terytorialsi? To wspolczesne ORMO!

 9. „Mieszkańcy okolicznego osiedla…” – niby każdy wyraz w porządku, ale razem jakoś dziwnie się to czyta.

 10. Grześ przez wieś

  Niedzielne wojsko to i w niedzielę będą hałasować ,a ustawa o wolnych niedzielach to gdzie?

  • Wolna niedziela?

   Jak ci się dom będzie palić to strażak też ma mieć wolna niedzielę?

  • Ustawa o wolnych niedzielach to jest po to, żeby sprzedawcy też mogli zostać terytorialsami 😛

 11. Już nie mają na co wydawać naszych pieniędzy. A gdzie helikoptery czy łodzie podwodne? Współczesne pole walki to przede wszystkim sprzęt i odpowiednio przeszkoleni żołnierze. A o tym macierowym „wojsku” można pisać wszystko co się chce ormo, wsw itp ale to tylko mięso armatnie, przez które wróg przejdzie jak nóż w masło. Szkoda tych młodych ludzi wykorzystywanych tylko w celach propagandowych przez PIS. I nie zauważyłem jakiejś szczególnej akceptacji ze strony społeczeństwa a wręcz przeciwnie. I pytanie na koniec: kto nas będzie bronił w normalne dni tygodnia?

  • Widział ktoś z Was pożar z bliska? Tam gdzie funkcjonuje OSP przyjeżdża dwóch zawodowych strażaków (czasem czterech) i kierują działaniami OSP/KSRG. WOT może działać na podobnej zasadzie, szkolą się w weekendy, ale w pozostałe dni tygodnia są zawsze „pod ręką”, szybciej niż ” prawdziwe” wojsko, które to potrzebuje 72h na wyjazd z koszar.

 12. to gdzie teraz będzie wrack race?

 13. Źołnierze ! ! ! Ha ha ha ! ! !

 14. Marnotrawienie pieniedzy za ktore powinno zsmknac pare osob.

  • Niezidiociały mimo bulu

   do Jacek: To w takim razie ilu powinno trafić do pierdla za rozkradzenie wyposażenia i doprowadzenie WP do całkowitego rozkładu i utraty zdolności interwencji nawet obronnych , że nie wspomnę o całkowitym rozwiązaniu jednostek po nasze stronie czyli od Wisły do Bugu ????????? No słucham komu ten teren został pozostawiony a my na nim jak wabik na mięso armatnie .?????!!!!!

 15. h..j nie wojsko h..j nie poligon

 16. Jedyne co mamy dzięki pomysłowi WOT to siła żywa, gotowa za ułamek wynagrodzenia iść w kamasze, a jedyne co nam zostaje to dobrze ich wyszkolić. Nie inwestujemy w nowe technologie, nie robimy kroku do przodu, bo nie ma kasy- hmm a przepraszam kasa jest na premie, obsadzanie stanowisk i kilometrówki wiec na wojaków nie ma 🙂 Co do wojskowości mam swoje zdanie: EU powinna stworzyć dwa twory Wojska Europejskie i drugi Ochotnicze wojsko na kształt Legii Cudzoziemskiej- dajmy się wykazać młodym uchodźcom chcącym zostać europejczykami!

 17. Haha. To Km cross Lublin to już nawet swojego toru nie ma do jazdy. Hahahahaha

 18. Szczęśliwy posiadacz pługopiaskarki

  Żołnierze hahaha.Łuki i strzały im dać a na głowę piuropusz?

 19. Szczęśliwy posiadacz pługopiaskarki

  Do Korei północnej ich dać.Tam 10 lat służby wojskowej to i będą się mogli tytułować żołnierzami.

 20. Głupek wioskowy.

  Jaki jest tytuł? Na poligon powracają żołnierze?????????Ciężko to nazwać wojskiem.

 21. lubelski strzelec

  Czytam komentarze i nie wierze jak ludzie podchodza do tematu Wojsk Obrony Terytorialnej…. aż żal się przyznać że większość jest z tego samego miasta i okolic i tak traktuje ochotników w WOT. Część „Januszy” pozostawiających tu komentarze z pewnością nie miała nigdy doczynienia z wojskiem (nigdy nie służyła), część opiera swoje wypowiedzi tylko o kasę ktorą rzekomo „marnuje się na wojsko” , a mało kto wypowie się że to jednak dobrze że chociaż taki plan został wprowadzony (już nie ważne przez kogo) jak nie ma zasadniczej służby wojskowej. Tak naprawde jakby nie WOT, który się szkoli (m.in. bedzie na wspomnianym poligonie) to obecnie ilu mamy żołnierzy do obrony kraju?
  Zajęcia będą prowadzone z amunicją slepą- ponieważ znając ludzi i pomimo zakazu „teren wojskowy” i tak wlezą jak święte krowy na ten teren, a jakby wojsko używalo ostrej amunicji to byłaby dopiero afera jakby taki „poszukiwacz wrażeń” trafił akurat na poligon i przypadkiem oberwał, nawet rykoszetem, strach pomyśleć co byloby wtedy! Afera na cały kraj- murowana, dlatego będą używać slepej, zaslon dymnych, petard itp.- logiczne.
  Owszem, po każdej stronie znajdą się Ci ktorzy maja pojęcie i chcą coś dobrego zrobić, tak samo po obu stronach są tylko tacy którzy maja pretensje typu: „bo pieniądze idą na…” ja tez moge powiedzieć, że pieniądze ida na 500+ dla rodzin, którym nie powinno się to należeć, w tym podatki które ja płacę i co? Więc też powinniśmy miec o to pretensje? Bo ja nie dostaję (nie mam dzieci) to inni tez nie powinni? Moi/ nasi rodzice jak nas wychowywali jakoś nie mieli 500+ a jakoś każdy z nas sie wychował bez dodatkowych pieniędzy od państwa, więc nie uważam też aby inwestowanie w wojsko było czymś złym a wręcz potrzebnym obronności kraju. Dla informacji „Januszy” żeby żołnierz WOT był wyszkolony potrzeba na to ok. 3 lat, proszę tez pamiętać że żołnierze w WOT to wyłącznie OCHOTNICY, w tym większość to osoby pracujące (stąd przypuszczalnie szkolenia w weekendy, bo przeciez który pracodawca pozowliłby na długi czas nieobecności pracownika, więc terytorialsi sami pracują aby było na podatki i poświwcają swój wolny czas weekendowy na takie szkolenia) i uwaga wiele osób w WOT jest też w wieku powyżej 30 lat ( oczywiśćie są i młodsi) wiec przypuszczam że niektóre obecne „sebixy w rurkach” albo się nie nadają „bo są za delikatni i zniewieścieli” a komentujący tu to też przypuszczalnie może i ojcowie takich „sebixów”, bo faktycznie patrząc na takich synów to można twierdzić że w WOT są same „łajzy” i naśmiewać sie, ale zapewniam że w WOT tak nie jest. Kto nie wierzy niech wstąpi w szeregi WOT- przynajmniej sprawdzi na własnej skórze co to jest, jak wyglądają szkolenia i przekona się po co zostalo powołane. Zapewniam Was, nie jedna dziewczyna w szeregach WOT ma większe jaja niż niektórzy faceci w cywilu.

  • obecnie ilu mamy żołnierzy do obrony kraju?
   teraz pomyśl, to trudniejsze niz strzelanie-z Rosją i Niemcami w ewentualnym konflikcie nie mamy szans.
   Z Litwą, Łotwą i Estonią- tu oni nie mają szans a my powodu ich napadać. Białoruś- brak konfliktu, Ukraina – sprawy sporne sa ale do wojny daleko, Czechy , Słowacja – za górami choć blisko i bez powodu do wojny, Skandynawowie za Bałtykiem raczej tez bez chęci do wojny. Komu więc potrzbnea ta wielka armia i po co ?

 22. lubelski strzelec

  Śmiejecie się z WOT a ktoś wie że Bartosz Opania tez jest Terytorialsem? I niby że co? też poszedł na kasę?
  http://telewizjarepublika.pl/aktor-bartosz-opania-zolnierzem-wojsk-obrony-terytorialnej,67769.html

  • Jak syn polityka zapisze się do WOT bo ojciec przekonał i wierzy w sens tego tworu, to jest jakiś argument. Ja zawsze byłem za przywróceniem ZSW, ale w formie takiej- zaliczysz szkolenie unitarne w 3 miesiące na oceny dobre – do rezerwy albo awans, nie zaliczysz to jak w szkole powtarzasz co nie zaliczyłeś. Szkolenie unitarne to jest selekcja na odpowiednim poziomie, a nie pif- paf i petardę w krzaki w weekendy. Co do tego są odpowiednie oddziały paramilitarne które powinny zapełniać tą lukę w zapotrzebowaniu siły żywej, jednak to TADAM autorski projekt ( skończy się to tak jak gimnazja) co nowa władza to nowa koncepcja z du… SLD – stworzyło Gimnazja i NFZ powiększając biurokrację, PO na czele z Tuskiem kupili ekstra nowoczesne pociągi które rdzewieją teraz w Krakowie na stacji Prokocim, a PIS stworzył WOT i zobaczymy jak długo utrzyma się ten eksperyment.

 23. Rządzicie się nie na swoim terenie !!! Oddajcie działki właścicielom i spadkobiercom !!!!! Poligon należał kiedyś do osób prywatnych, zabrany na chwile i do tej pory nie oddany !!! Sprawy w sądzie trwają już wiele lat a oni dalej robią co chcą ! Najpierw Wrack Race a teraz znów poligon ???!!!! ZŁODZIEJE !!!!!!!
  https://www.youtube.com/watch?v=_wbhJqEGw20

 24. WOT…im szybciej zbieranina psycholi, ktorym dano do ręki broń zniknie, tym szybciej będzie mozna wrócić do profesjonalizacji, a nie Gówniaryzacji Wojska.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.0031zł -0.53%
  • GBP 4.9213zł -0.21%
  • EUR 4.4503zł 0.54%
  • CHF 4.1621zł 0.31%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online