690 680 960

Znów będą strzelać na poligonie na Majdanku

Na poligon wojskowy na Majdanku w Lublinie wracają żołnierze. Mieszkańcy okolicznego osiedla spodziewać się mogą odgłosów wystrzałów, nie można też będzie wchodzić na ten teren.

Na nieużywanym od wielu lat poligonie wojskowym na Majdanku w Lublinie znów będzie można zobaczyć żołnierzy. Trwają bowiem przygotowania do ćwiczeń, jakie rozpoczną się tam w najbliższym czasie. Organizuje je 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. W szkoleniach uczestniczyć będą lubelscy Terytorialsi z 21 Batalionu Lekkiej Piechoty w Lublinie oraz samodzielnych kompanii.

Podczas nich żołnierze uczyć się będą m.in. działań taktycznych z użyciem tzw. środków pozoracji pola walki, co pozwala w sposób realny odzwierciedlić działania w warunkach bojowych. Jak zaznacza Damian Stanula z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, ćwiczenia będą prowadzone z użyciem, m.in. amunicji ślepej, petard i zasłon dymnych. Ponadto żołnierze będą doskonalić swoje umiejętności z zakresu topografii, łączności oraz zadań związanych z reagowaniem w sytuacjach kryzysowych.

Nie będą to jednorazowe ćwiczenia, gdyż dawny poligon wraca we władanie wojska. Wcześniej teren na Majdanku należał do 3 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Romualda Traugutta, która została rozformowana w 2011 r. Następnie całość przeszła we władanie Agencji Mienia Wojskowego, a niebawem zostanie przejęta przez 2 Lubelską Brygadę Obrony Terytorialnej. Głównym zadaniem lubelskiej brygady na 2018 rok jest
zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy OT oraz osiągniecie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych.

(fot. nadesłane)
2018-07-18 23:42:48

45 komentarzy

 1. lubelski strzelec

  Czytam komentarze i nie wierze jak ludzie podchodza do tematu Wojsk Obrony Terytorialnej…. aż żal się przyznać że większość jest z tego samego miasta i okolic i tak traktuje ochotników w WOT. Część „Januszy” pozostawiających tu komentarze z pewnością nie miała nigdy doczynienia z wojskiem (nigdy nie służyła), część opiera swoje wypowiedzi tylko o kasę ktorą rzekomo „marnuje się na wojsko” , a mało kto wypowie się że to jednak dobrze że chociaż taki plan został wprowadzony (już nie ważne przez kogo) jak nie ma zasadniczej służby wojskowej. Tak naprawde jakby nie WOT, który się szkoli (m.in. bedzie na wspomnianym poligonie) to obecnie ilu mamy żołnierzy do obrony kraju?
  Zajęcia będą prowadzone z amunicją slepą- ponieważ znając ludzi i pomimo zakazu „teren wojskowy” i tak wlezą jak święte krowy na ten teren, a jakby wojsko używalo ostrej amunicji to byłaby dopiero afera jakby taki „poszukiwacz wrażeń” trafił akurat na poligon i przypadkiem oberwał, nawet rykoszetem, strach pomyśleć co byloby wtedy! Afera na cały kraj- murowana, dlatego będą używać slepej, zaslon dymnych, petard itp.- logiczne.
  Owszem, po każdej stronie znajdą się Ci ktorzy maja pojęcie i chcą coś dobrego zrobić, tak samo po obu stronach są tylko tacy którzy maja pretensje typu: „bo pieniądze idą na…” ja tez moge powiedzieć, że pieniądze ida na 500+ dla rodzin, którym nie powinno się to należeć, w tym podatki które ja płacę i co? Więc też powinniśmy miec o to pretensje? Bo ja nie dostaję (nie mam dzieci) to inni tez nie powinni? Moi/ nasi rodzice jak nas wychowywali jakoś nie mieli 500+ a jakoś każdy z nas sie wychował bez dodatkowych pieniędzy od państwa, więc nie uważam też aby inwestowanie w wojsko było czymś złym a wręcz potrzebnym obronności kraju. Dla informacji „Januszy” żeby żołnierz WOT był wyszkolony potrzeba na to ok. 3 lat, proszę tez pamiętać że żołnierze w WOT to wyłącznie OCHOTNICY, w tym większość to osoby pracujące (stąd przypuszczalnie szkolenia w weekendy, bo przeciez który pracodawca pozowliłby na długi czas nieobecności pracownika, więc terytorialsi sami pracują aby było na podatki i poświwcają swój wolny czas weekendowy na takie szkolenia) i uwaga wiele osób w WOT jest też w wieku powyżej 30 lat ( oczywiśćie są i młodsi) wiec przypuszczam że niektóre obecne „sebixy w rurkach” albo się nie nadają „bo są za delikatni i zniewieścieli” a komentujący tu to też przypuszczalnie może i ojcowie takich „sebixów”, bo faktycznie patrząc na takich synów to można twierdzić że w WOT są same „łajzy” i naśmiewać sie, ale zapewniam że w WOT tak nie jest. Kto nie wierzy niech wstąpi w szeregi WOT- przynajmniej sprawdzi na własnej skórze co to jest, jak wyglądają szkolenia i przekona się po co zostalo powołane. Zapewniam Was, nie jedna dziewczyna w szeregach WOT ma większe jaja niż niektórzy faceci w cywilu.

  • obecnie ilu mamy żołnierzy do obrony kraju?
   teraz pomyśl, to trudniejsze niz strzelanie-z Rosją i Niemcami w ewentualnym konflikcie nie mamy szans.
   Z Litwą, Łotwą i Estonią- tu oni nie mają szans a my powodu ich napadać. Białoruś- brak konfliktu, Ukraina – sprawy sporne sa ale do wojny daleko, Czechy , Słowacja – za górami choć blisko i bez powodu do wojny, Skandynawowie za Bałtykiem raczej tez bez chęci do wojny. Komu więc potrzbnea ta wielka armia i po co ?

 2. lubelski strzelec

  Śmiejecie się z WOT a ktoś wie że Bartosz Opania tez jest Terytorialsem? I niby że co? też poszedł na kasę?
  http://telewizjarepublika.pl/aktor-bartosz-opania-zolnierzem-wojsk-obrony-terytorialnej,67769.html

  • Jak syn polityka zapisze się do WOT bo ojciec przekonał i wierzy w sens tego tworu, to jest jakiś argument. Ja zawsze byłem za przywróceniem ZSW, ale w formie takiej- zaliczysz szkolenie unitarne w 3 miesiące na oceny dobre – do rezerwy albo awans, nie zaliczysz to jak w szkole powtarzasz co nie zaliczyłeś. Szkolenie unitarne to jest selekcja na odpowiednim poziomie, a nie pif- paf i petardę w krzaki w weekendy. Co do tego są odpowiednie oddziały paramilitarne które powinny zapełniać tą lukę w zapotrzebowaniu siły żywej, jednak to TADAM autorski projekt ( skończy się to tak jak gimnazja) co nowa władza to nowa koncepcja z du… SLD – stworzyło Gimnazja i NFZ powiększając biurokrację, PO na czele z Tuskiem kupili ekstra nowoczesne pociągi które rdzewieją teraz w Krakowie na stacji Prokocim, a PIS stworzył WOT i zobaczymy jak długo utrzyma się ten eksperyment.

 3. Rządzicie się nie na swoim terenie !!! Oddajcie działki właścicielom i spadkobiercom !!!!! Poligon należał kiedyś do osób prywatnych, zabrany na chwile i do tej pory nie oddany !!! Sprawy w sądzie trwają już wiele lat a oni dalej robią co chcą ! Najpierw Wrack Race a teraz znów poligon ???!!!! ZŁODZIEJE !!!!!!!
  https://www.youtube.com/watch?v=_wbhJqEGw20

 4. WOT…im szybciej zbieranina psycholi, ktorym dano do ręki broń zniknie, tym szybciej będzie mozna wrócić do profesjonalizacji, a nie Gówniaryzacji Wojska.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej
Eko Targ w Świdniku
Dożynki w Mieście czyli Dożynkowy Jarmark Lubelski
I Ogólnopolski Bieg Ariański na Nartorolkach
Trwają zapisy do CITY TRAIL!