690 680 960

Znaczny spadek zysków kopalni w Bogdance. Spółka zarobiła pięciokrotnie mniej, niż rok wcześniej

Spadek zapotrzebowania na węgiel, jaki nastąpił już w lutym sprawił, że spółka Lubelski Węgiel Bogdanka wydobyła go mniej o 1,8 mln ton niż w roku poprzednim. Jednak koszty z tym związane sprawiły, że zysk był kilkukrotnie niższy niż w 2019 roku. Co ważne, kopalnia cały czas jest rentowna.

Spółka Lubelski Węgiel Bogdanka przedstawiła wstępne wyniki za ubiegły rok. Z danych wynika, że od początku stycznia do końca grudnia wyprodukowano 7,6 mln ton węgla. Produkcja węgla handlowego wyniosła dokładnie 7,61 mln ton, a sprzedaż 7,67 mln ton. Jest to znacznie mniej, niż planowano na początku roku, kiedy to władze spółki zapowiadały utrzymanie poziomu 9,4 mln ton, jednak nieco więcej od ostatnich założeń, które sięgały 7,4 mln ton.

Kopalnia zakończyła rok z przychodami na poziomie 1,82 mld zł i zyskiem netto sięgającym 66,5 mln zł. Przy czym ujęte jest w tym 33,7 mln zł, jakie spółka otrzymała w ramach rozliczenia dofinansowania przyznanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie na ochronę miejsc pracy. Dla porównania w 2019 r. przychody wyniosły 2,16 mld zł, a zysk netto 308,7 mln zł. Wówczas produkcja węgla handlowego wyniosła 7,61 mln ton, a sprzedaż 7,67 mln ton.

Bogdanka zaczęła ograniczać wydobycie węgla w połowie lutego. Jak wówczas wyjaśniał prezes spółki Artur Wasil, spowodowane to było ciepłą zimę, a co się z tym wiąże, zmniejszonym zapotrzebowanie na węgiel. Do tego doszła dużą produkcja energii z farm wiatrowych.

(fot. LW Bogdanka)

29 komentarzy

 1. Kopalnia będzie funkcjonować jeszcze długie lata.

 2. Niech raczej napiszą, że zysków nie ma bo główny akcjonariusz ENEA nie chce być podwójnie opodatkowana . Cena węgla dla elektrowni udziałowca jest mocno promocyjna. Jeśli Bogdanka ma duży zysk płaci podatek potem zysk idzie do akcjonariusza i też płaci podatek. Tak jak nie ma zysków nie ma podatku. Enea ma tani węgiel i jest do przodu.

 3. może jakby rząd nie importował ruskiego wegla z okupowanego donbasu to nasze kopalnie byh lpeiej przedły

 4. gilotynaTo nie PiS nas rozdupca, to Unia… Ona jest nam potrzebna tak jak piąte koło przy wozie. Kopalnie zaczną przynosić zyski dopiero po 49 roku. Oczywiście nie nasz!!!

 5. Wy polacy nie rozumiecie, nie wiecie oco walczycie My wam i tak za dużo pozwalamy. Węgla ma NIE być w naszym POLIN i koniec.

  • Panie Jakubie dokładnie tak. trzeba pisać w prost że my i tak już za dużo tego syfu z kominów się nawdychaliśmy A goje nie rozumieją oni chcą nadal ryć.

Kursy walut

 • USD 3.9769zł -0.83%
 • GBP 5.0142zł -0.36%
 • EUR 4.3543zł -0.41%
 • CHF 4.512zł -0.5%

Polub nas