Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej obchodzi 20 urodziny. Z tej okazji zorganizowano specjalny koncert (zdjęcia)
18:30 01-12-2024 | Autor: redakcja
W sobotę sala kongresowa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie rozbrzmiewała śmiechem, muzyką i oklaskami. Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej świętował swoje 20-lecie barwnym koncertem, który na długo pozostanie w pamięci widzów. Spektakl, pełen energii i różnorodności, był kulturową podróżą przez różne zakątki Polski – od Lublina po Kaszuby, od Podlasia po Rzeszów. Nie zabrakło również sentymentalnych melodii dawnej Warszawy i Lwowa.
Podczas jubileuszowego wydarzenia na scenie zaprezentowało się aż 60 wykonawców. W programie znalazły się widowiskowe suity polskich tańców regionalnych – od żywiołowych tańców lubelskich, rzeszowskich i opoczyńskich, po pełne wdzięku tańce kaszubskie, kurpiowskie i podlaskie. Widzowie mogli także usłyszeć popularne pieśni, w tym nastrojową „Na wojaka wzieni miłego”. Na wielki finał Zespół przygotował porywającego mazura. Całość dopełniała gra kapeli, którą kierują Mikołaj Naum oraz Iwona Adamek i Jakub Wójcik.
Na rocznicowy koncert przybyli zarówno obecni, jak też dawni członkowie oraz przyjaciele Zespołu. Karolina Dryka, która w zespole tańczy już 15 lat, wspominała, że wstąpienie do zespołu było momentem, który zmienił jej życie.
– Ta przygoda z tańcem zaczęła się przez koleżankę, która zaprosiła mnie na jeden z koncertów. Usiadłam na widowni i byłam tak oczarowana, że musiałam spróbować. To są najlepsze lata mojego życia. Poznałam fantastycznych ludzi, z którymi tworzymy niesamowitą, zgraną grupę. Na początku było trudno, bo jestem medykiem i pogodzenie studiów z tańcem to było ogromne wyzwanie. Wcześniej nie miałam żadnego doświadczenia z tańcem, więc nauka poszczególnych kroków i figur była wymagająca – opowiadała pani Karolina.
Jubileuszowe wydarzenie było również okazją do uhonorowania Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej jak też jego założycielki. Wojewoda lubelski, Krzysztof Komorski, wręczył Hannie Aleksandrowicz Złoty Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Z kolei Zespół otrzymał dyplom uznania i medal wojewody lubelskiego. Marszałek województwa lubelskiego przyznał Zespołowi pamiątkowy Medal 550-lecia
Województwa Lubelskiego za „nieoceniony wkład w działania wspierające rozwój regionu oraz umacnianie jego tożsamości historycznej i kulturowej”.
Miasto Lublin również wyraziło swoją wdzięczność. Radny Marcin Bubicz wręczył Zespołowi Medal Prezydenta Miasta Lublin oraz nagrodę okolicznościową. Złożył też podziękowania za popularyzację narodowego folkloru, inspirowanie młodzieży akademickiej do rozwijania tanecznych pasji oraz promowanie Lublina. Hanna Aleksandrowicz została dodatkowo uhonorowana Medalem Zasłużony dla Miasta Lublin. Także Politechnika Lubelska doceniła wkład Zespołu w życie akademickie uczelni. Medal Politechniki Lubelskiej Hannie Aleksandrowicz za wybitne zasługi wręczyli prorektor ds. studenckich, prof. Paweł Droździel, oraz prorektor ds. cyfryzacji i komercjalizacji, prof. Konrad Gromaszek.
Impreza i świętowanie chyba tylko z władzami,bo zwykły śmiertelnik wejśc mógł. Wiec nie rozumiem po co o tym piszecie.