Niedziela, 25 lutego 202425/02/2024
690 680 960
690 680 960

Zbigniew Ziobro: „Polska jest okradana, a czołową rolę odgrywa w tym polityka niemiecka”

– Niemcy sprawiły, że Polska nie otrzymała środków z Krajowego Planu Odbudowy. Polska jest okradana, a czołową rolę odgrywa w tym polityka niemiecka – powiedział na dzisiejszym briefingu prasowym w Koninie Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Zwrócił uwagę, że szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen okłamała polskiego premiera i prezydenta oraz naraziła ich na upokorzenie.

– Projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym został zaakceptowany. Dziś jednak słyszymy, że to już nie wystarczy i stawiane są kolejne żądania – mówił Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości przypomniał, że ostrzegał szefa rządu już w grudniu 2020 r. przed takim rozwojem sytuacji.

– Przestrzegałem, że ustępstwa wobec cynicznych, głównie niemieckich polityków, zakończą się zwiększoną presją, szantażem, kolejnymi matactwami i w konsekwencji będziemy okradani – argumentował Zbigniew Ziobro.

Zapowiedział, że zwróci się do premiera Mateusza Morawieckiego o przedstawienie planu B w sprawie środków z KPO.

– Będziemy robić wszystko, by Polska nie uległa szantażowi. Jesteśmy równoprawnym członkiem UE – mówił minister sprawiedliwości. Dodał, że musimy walczyć o taką Unię Europejską, do jakiej Polacy wchodzili i o jakiej marzyli przez lata.

Komisja Europejska uzależniła zgodę na wypłatę Polsce środków z Krajowego Planu Odbudowy od spełnienia licznych warunków określanych kamieniami milowymi. Jednym z warunków wypłaty środków była nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym i likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN. 15 lipca br. zaczęła obowiązywać prezydencka nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, znosząca Izbę Dyscyplinarną SN. Nie sprawiło to jednak, przed czym ostrzegał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wypłaty środków z KPO.

Pod koniec lipca br. przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stwierdziła, że Polska nie wywiązała się ze swoich obietnic, ponieważ nowelizacja ustawy o SN, rzekomo nie gwarantuje sędziom praw.

(fot. MS\źródło MS)

76 komentarzy

  1. łapownicy decydują o praworządności

Z kraju

Polityka i społeczeństwo