690 680 960

Zastrzelił 16-latka, bo pomylił go z dzikiem. Sąd uznał, że to nie było zabójstwo

Groziło mu nawet dożywocie, jednak nie został uznany za winnego zabójstwa. Za zastrzelenie 16-latka i ucieczkę z miejsca zdarzenia, sąd skazał Dariusza Ch. na 6 lat pozbawienia wolności.

W środę przed Sądem Okręgowym w Lublinie zapadł dziś wyrok dla Dariusza Ch., który odpowiadał za zastrzelenie 16-letniego chłopca. To finał głośnej sprawy, do jakiej doszło 1 listopada 2020 roku podczas nielegalnego polowania w Kluczkowicach. Prokuratura oskarżyła mężczyznę o zabójstwo, jednak sędzia uznał, że należy zmienić kwalifikację czynu. Tym samym skazał go za nieumyślne spowodowanie śmierci wymierzając karę 6 lat pozbawienia wolności. Do tego dochodzi nawiązka na rzecz babci chłopca w wysokości 25 tysięcy złotych.

Sędzia Arkadiusz Śmiech o tym, iż rozważa tego typu rozwiązanie, poinformował już na początku lutego. Wnioskował o to obrońca Dariusza Ch., który podkreślał, że jego klient nie może odpowiadać za zabójstwo, gdyż był to nieszczęśliwy wypadek. Wyjaśniał, że 16-latek miał na sobie czarną bluzę i kucnął tyłem, przez co mógł wyglądać jak dzik. Dodatkowo o tej porze w sadzie nie powinno być nikogo.

Z kolei przedstawiciele środowisk antyłowieckich, którzy aktywnie uczestniczyli w rozprawie wskazują, że jest to zaskakująca decyzja. Podkreślają, że w tym przypadku nie może być mowy o pomyłce chłopca z dzikiem, gdyż oskarżony nie dość, że strzelał w przyszkolnym sadzie, to na dodatek musiał wiedzieć, jakie konsekwencje może mieć strzał wykonany do nierozpoznanego celu w warunkach ograniczonej widoczności.

Również reprezentująca babcię zastrzelonego chłopca adwokat Karolina Kuszlewicz zapewniała, że najbardziej zależy jej na sprawiedliwym wyroku, co oznacza skazanie mężczyzny właśni za zabójstwo. Wnioskowała też o zadośćuczynienia dla babci chłopca w kwocie 450 tys. złotych, natomiast sąd przyznał jedynie ułamek tej kwoty. Tu jednak sędzia zapewnił, że droga w tej kwestii wciąż pozostaje otwarta, jednak już w rozprawie cywilnej.

Wyrok nie jest prawomocny.

(fot. Lubelski Ruch Antyłowiecki, lublin112)

29 komentarzy

 1. Nie zabójstwo? To w końcu postrzelił chłopaka, czy zastrzelił? Jak zastrzelił, to zabójstwo. Strzelał w powietrze czy do celu?

 2. ,aa,boKrzycho.paPj

  Dobrze , że chłopaka nie ekshumowała i nie oskarżyli o to , że podszedł w ciemnym ubraniu i udawał dzika.Jak się ma znajomości to i kary się uniknie za zabójstwo młodego człowieka,,którego życie warte jest 25 tys zł

 3. Mysliwi to kasta
  innego wyroku sie nie spodziewalem

Kursy walut

 • USD 4.4834zł 0.1%
 • GBP 5.438zł -0.28%
 • EUR 4.6968zł -0.06%
 • CHF 4.7608zł 0.29%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Strażacy ze Strzeszkowic Dużych organizują Bal Sylwestrowy
Koncerty, wystawy, spektakle… – zapraszamy na projekty stypendystów!
UMCS zaprasza na Akademicki Jarmark Świąteczny
32 Mikołajki Folkowe w Lubelskiej Chatce Żaka 8-11.12.2022 [PROGRAM]
Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ