Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zarządco budynku pamiętaj o groźnych nawisach śnieżnych

Po wczorajszych opadach śniegu na wielu budynkach w Lublinie pojawiły się śnieżne nawisy. Z jednej strony jest to duże zagrożenie dla pieszych, z drugiej zaś groźne obciążenie dla konstrukcji dachu.

Po wczorajszej śnieżycy na budynkach w Lublinie i regionie pojawiła się duża ilość śniegu na dachach. Zwracamy uwagę, aby zarządcy nieruchomości skontrolowali dachy, ponieważ duże nawisy śnieżne mogą być groźne dla życia i zdrowia przechodniów, ale także stanowią obciążenie dla konstrukcji nośnej dachu.

Jak informuje straż pożarna jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu ok. 900 kg. Nagromadzenie śniegu zwłaszcza na dachach płaskich (duże sklepy, galerie handlowe, czy hale produkcyjne) może stanowić bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa lub być powodem tragedii.

Na właścicielach i zarządcach obiektów ciąży ustawowy obowiązek usuwania gromadzącego się na dachach nadmiaru śniegu. Za właścicieli są uważane nie tylko osoby czy firmy, które dysponują wyłącznym prawem własności, ale też współwłaściciele, użytkownicy wieczyści czy instytucje mające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu. Niedopełnienie obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa osobom przebywającym na terenie obiektów jest zagrożone karami przewidzianymi przez art. 91a Prawa budowlanego, w tym karą pieniężną.

Niebezpieczne dla zdrowia i życia są także lodowe sople. Trzeba je bezwzględnie usuwać na bieżąco, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi.

2018-03-17 08:20:01
(fot. nadesłane Tomasz)

9 komentarzy

 1. Rozważni, po przeczytaniu powyższego artykułu, powinni na ten tych miast wyposażyć się w kaski ochronne.
  Obywatelu (każdego sortu), pamiętaj: (tu cytuję hasło reklamowe pewnej firmy) – przezorny zawsze ubezpieczony.
  Tak więc, środkiem jezdni do najbiższego „marcetu” po kask, a potem na spoko po chodniku.

  • Ja tam nie muszem do marceta po kask, mnie po synu motocykliście sie ostał na tem czarnom godzine.

 2. pRZECHODNIU CHODŻW KASKU I MELDUJ O NAWISACH DO SM.

  • Absolwent Wyższej Szkoły Szczerzenia Zębów w Uśmiechu

   Trzeba inaczej:
   Przechodniu, środkiem jezdni zapitalaj – najbezpieczniej.
   Na szanowny łeb ci nic nie spadnie – chyba, że jakiś dron.

 3. Przydało by się co niektórym aby p********o solidnie .Żeby klepki naskoczyły na właściwe miejsce.

 4. DZIEŃ PO SNIEŻYCY DNIEM PIESZEGO PASAŻERA W LUBLINIE! OD TYGODNIA BYŁO WIADOMO ŻE NASTĄPI OPAD SNIEGU I SŁUŻBY DROGOWE ZROBIŁY WIELKIE KÓFNO . SOLIĆ WCZEŚNIEJ POSYPUJĄĆ SÓL RAZEM Z DROBNYM ŻWIREM JAK TO ROBIĄ W NORWEGII ALE TE BAŁWANY ZARZĄDZAJĄCE DROGAMI O TYM NIEWIEDZO

 5. a rząd pamięta o obowiązku łożenia na służbę zdrowia , odśnieżanie dróg ? najlepiej zainwestować w kolejną komisję śledczą by dowalić POprzednikom ,albo nowy pomnik smoleński wybudować , można też w ramach oszczdędności rządu zatrudnić wiecej minstrów jak POprzednicy a potem przesunąć ich na inne stanowiska odprawy i nagrody sobie
  brawo WY

  • Przesiąkłeś tamponie totalną opozycją. Od kiedy to Rząd odpowiada za odśnieżanie Lublina? O ile dobrze pamiętam, to za odśnieżanie dróg odpowiadają służby miejskie, podlegające Żukowi z PO. Za teren, odpowiada Marszałek Sosnowski z PSL.Coś się zmieniło w tym względzie?

 6. Co my tu, agentka towarzyska, narzekamy, na Syberii czy Alasce mają ciut więcej śniegu, a jakoś żyć muszą.
  U nas 10-15 centymetrów śniegu, a robimy z tego problem jakby z metr upadło.

Z kraju