Niedziela, 14 lipca 202414/07/2024
690 680 960
690 680 960

Zanieczyszczenie Odry. Powołano zespół śledczy składający się z 7 doświadczonych prokuratorów i 5 policjantów

W środę w siedzibie Prokuratury Krajowej odbyła się konferencja Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro dotycząca działań prokuratury w śledztwie w sprawie zanieczyszczenia Odry. W konferencji udział wzięli: Zastępca Prokuratora Generalnego Krzysztof Sierak oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Jacek Ozdoba.

– Prokuratura wszczęła w tej sprawie śledztwo niezwłocznie po wpłynięciu zawiadomienia o przestępstwie. Na moje polecenie jako Prokuratora Generalnego powołano zespół śledczy składający się z 7 doświadczonych prokuratorów i 5 policjantów, który prowadzi niezwykle intensywne czynności procesowe – poinformował Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Podziękował ponadto sekretarzowi stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Jackowi Ozdobie za wsparcie podległych mu służb w prowadzeniu postępowania, a także za przygotowanie zmian w kodeksie karnym zaostrzających odpowiedzialność karną za przestępstwa przeciwko środowisku.

– Sprawa zanieczyszczenia rzeki Odry to dla prokuratorów sprawa wyjątkowa, dlatego też zostały podjęte nadzwyczajne działania – powiedział Zastępca Prokuratora Generalnego Krzysztof Sierak.

Przekazał też informacje dotyczące przedmiotu postępowania i wykonanych w jego toku czynności procesowych informując, że prowadzone są w ścisłej współpracy z Departamentem Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Wskazał, że śledztwo prowadzone jest w kierunku zanieczyszczenia rzeki Odry, którego następstwem było zniszczenie w świecie zewnętrznym w znacznych rozmiarach.

W ciągu czterech dni trwania postępowania przesłuchano 228 świadków, wykonano oględziny 12 miejsc w różnych odcinkach biegu rzeki, powołano 7 biegłych różnych specjalności, w tym z zakresu toksykologii, wydano 24 postanowienia o żądaniu wydania rzeczy od różnych podmiotów, zabezpieczono przybrzeżne monitoringi, a także zabezpieczono szereg dokumentów.

– Departament Zwalczania Przestępczości Inspekcji Ochrony Środowiska od samego początku razem z prokuraturą gromadzą i oceniają ekspercko, weryfikują wszystkie zrzuty, nieprawidłowości, wszystkie informacje spływające do prokuratury i Inspekcji Ochrony Środowiska przy współpracy z innymi organami. To świadczy, że od A do Z są podejmowane wszelkie czynności mające na celu ustalenie czy czynnik ludzki mógł wpłynąć na sytuację, którą mamy na rzece Odra – przekazał Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Jacek Ozdoba. Zapewnił też o wsparciu dla prokuratorskiego postępowania przez podległe mu instytucje.

Śledztwo w sprawie zanieczyszczenia rzeki Odry prowadzi Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu. Jest objęte zwierzchnim nadzorem służbowym Prokuratury Krajowej.

(fot. PK\źródło PK)

47 komentarzy

 1. A ty co masz? Styropian? ?

 2. Pan Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji

  Powołano zespół śledczy składający się z 7 doświadczonych prokuratorów i 5 policjantów, a tymczasem martwe ryby zmartwychwstaną, tak jaak 2 tys. lat temu ponoć zrobił to pewien Żyd.

  • Tu nie trzeba policjanta czy prokuratora, tylko doświadczonego przyrodnika, hydrogeologa, geologa, chemika, biologa. Tyle. Jak zwykle wszystko jest na odwrót.

   • i przede wszystkim niezwiązanego z obecnie rządzącymi czy lokalnie czy krajowo, a także bez powiązań z lokalnymi firmami trucicielami

 3. Co to za rzeka Oda ?

 4. USraelskie pionki polskojezyczne

  Skoro maseczka zatrzymuje wirusy może zatrzyma też skażenie Odry. Warto spróbować.

  Ciesze się, że coraz mniej obawiamy się tej rtęci, tej katastrofy ekologicznej. To jest dobre podejście, bo ona jest w odwrocie. Już teraz nie trzeba się jej bać. Trzeba pójść do rzeki tłumnie. Wszyscy, zwłaszcza seniorzy, nie obawiajmy się.

  Szef Wód Polskich i szef Głównego Inspektoriatu Sanitarnego Ochrony Środowiska zostali zdymisjonowani.
  Jeszcze nie wiadomo czy trafią do Spółek Skarbu Państwa, czy przejdą do innego Ministerstwa. Rodzina na swoim.

 5. Jak zwykle polskie złodzieje powołują innych kretaczy żeby opinia publiczna była cicho

 6. Wydusiło się 00.1%ryb w Odrze.

 7. Który pociotek pisowski tam majstrował, że rząd chce ukręcić aferze łeb ?

 8. PiS:
  Zrobimy wszystko żeby nie wydało się, że to my jesteśmy wszystkiemu winni…

 9. Czyli najpierw chcieli dać 1 000 000 zł, a potem biorą się za robotę ??
  Pisowcy to klauni.

 10. „Ruszyła maszyna po szynach ospale… Buch jak gorąco… Choćby minister mózg swój wytężał, to nie udźwignie – taki to ciężar.” Zanim bohaterskie wyczyny naszego ZZZorro przyniosą efekty, to co ma się rozpuścić i rozwodnić w Odrze – rozpuści się. I o to chodzi towarzysze.

Z kraju

Sport