Zamojscy żołnierze bohaterami na Mazurach. Uratowali życie ofierze wypadku

Dwóch żołnierzy z Zamościa uratowało życie mężczyźnie, który podczas jazdy dostał zawału serca i wpadł do rowu. O sprawie napisał wojskowy tygodnik „Polska Zbrojna”.

Do zdarzenia doszło w niedzielne popołudnie w okolicach Bemowa Piskiego w województwie warmińsko-mazurskim. Na tamtejszym poligonie ćwiczą żołnierze z 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego. Dwóch z nich, starsi szeregowi Przemysław Pysiewicz i Krzysztof Zalewa przejeżdżali jedną z lokalnych dróg, gdy zauważyli na poboczu leżące auto zaś obok stojących gapiów. Bez długiego zastanawiania, zatrzymali się i ruszyli na pomoc.

Okazało się, że kierujący samochodem osobowym dostał w trakcie jazdy zawału serca po czym stracił panowanie nad kierownica i zjechał do przydrożnego rowu. Świadkowie całego zdarzenia wydostali nieprzytomnego mężczyznę z pojazdu i położyli na trawie, jednak nikt nie odważył się na udzielenie mu pomocy. A w przypadku zawału serca ważna jest każda sekunda, by uratować czyjeś życie. Ponieważ mężczyzna nie oddychał, żołnierze przystąpili do akcji reanimacyjnej, jeden z nich udrożnił mu drogi oddechowe i prowadził sztuczne oddychanie, drugi zaś rozpoczął masaż serca.

Po około pięciu minutach na miejsce przyjechała wezwana wcześniej karetka pogotowia ratunkowego. Przez jeszcze około pół godziny wspólnie z ratownikami z pogotowia, żołnierze kontynuowali akcję reanimacyjną. Gdy u mężczyzny wróciły w końcu podstawowe funkcje życiowe, został on przewieziony do szpitala. Ratownicy z pogotowia podkreślali, że szybka pomoc żołnierzy uratowała mu życie. – Zrobiliśmy to, co do nas należało. Uratowanie życia człowiekowi jest najlepszą nagrodą – mówił reporterowi „Polski Zbrojnej” st. szer. Zalewa, który razem z kolegą dzwonił później do szpitala, by dowiedzieć się o stan chorego.

Obaj szeregowi w wojsku służą od siedmiu lat. Płk Krzysztof Radomski pełniący obowiązki dowódcy 1 Brygady w Wesołej wystąpił z wnioskiem do dowódcy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej o wyróżnienie obu żołnierzy –informuje „Polska Zbrojna”.

(fot. lublin112)
2014-03-19 22:43:57

1 komentarz

 1. szacunek dla żołnierzy za godną postawę!!!

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9689zł 0.26%
  • GBP 4.9496zł 0.1%
  • EUR 4.471zł 0.03%
  • CHF 4.2027zł 0.02%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Festiwal Pierogów Świata w Lublinie
   Potrzebna krew dla 8-letniego Tomka
   W Wojciechowie znów będzie wielkie kucie. Niebawem ruszają Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie
   Kiermasz Produktów Lokalnych w Kazimierzu Dolnym
   W niedzielę odbędzie się „Festiwal Młody Ziemniak”