Czwartek, 05 grudnia 202405/12/2024
690 680 960
690 680 960

Załamanie pogody i groźna wichura zmierza do woj. lubelskiego. Porywy do 80 km/h, opady, potem możliwe pierwsze przymrozki

W piątek aura w Polsce w początkowej fazie doby była kształtowana przez antycyklon znad zachodniej i środkowej Europy. Ciśnienie atmosferycznego w dalszym ciągu spadało. Jednak w drugiej części dzisiejszego dnia od północy wkroczyła mocniej pogłębiona zatoka niskiego ciśnienia z chłodnym frontem atmosferycznym z północnych obszarów Starego Kontynentu. Dlatego też w kraju dochodzi do znacznego nasilenia się prędkości wiatru z przewagą kierunków zachodnich oraz nasunięcia się umiarkowanych, chwilami silniejszych opadów deszczu.

Do jutrzejszego poranka deszcz popada głównie w regionach północnych, wschodnich oraz częściowo środkowych. Nasza część Europy jest w strumieniu wilgotnej i chłodnej masy powietrza względem minionych dni, która dociera do nas z zachodu i północnego – zachodu. Średnia dobowa temperatura powietrze obniżyła się w całym regionie poniżej 15°C w ciągu ostatnich kilku dni, co oznacza, że do woj. lubelskiego nadeszła jesień termiczna, która w kolejnych dniach będzie się umacniać.

Dodatkowo jest szansa na pierwsze większe przymrozki, które prognozowane są pod koniec 1 dekady października 2023 r. Pierwszy raz w tym sezonie jesiennym spłynie do nas zimne powietrze pochodzenia arktycznego z wysokich szerokości geograficznych.

Dziś w godzinach popołudniowych i wieczorem występuje zachmurzenie umiarkowane i duże. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokazały dziś od 15°C do 18°C. Wiatr okazał się słaby i umiarkowany, wieczorem nasilający się do porywistego, zachodni i południowo-zachodni.

Noc z piątku na sobotę przyniesie zachmurzenie duże, gdzieniegdzie i początkowo umiarkowane. Wkraczać mają nad region opady deszczu, szczególnie w północnej połowie województwa. W najchłodniejszej części nocy od zaledwie 10°C do 12°C. Wiatr będzie się nasilał z każdą godziną. Prognozowany jest umiarkowany i dość silny, w porywach do 50-60 km/h, z kierunku południowo-zachodniego, zachodniego.
Wystąpienie wichury w weekend będzie spowodowane przechodzeniem cyklonu atlantyckiego, który od Wolnego Instytutu Meteorologicznego, otrzymał imię Patryk.

Niż baryczny znad południowej Skandynawii, skieruje się w kierunku Bałtyku, państw bałtyckich i Rosji. Ciśnienie w centrum niżu spadnie do około 970 hPa. Wystąpienie wichury będzie spowodowane nie tylko dużą różnicą ciśnienia, ale także obecnością prądu strumieniowego, który napędzać ma przepływ całym pionowym przekroju troposfery. Na skutek wystąpienia silnego wiatru, który w porywach osiągnie 70-80 km/h, spodziewane są szkody w drzewostanie pod postacią wiatrołomów, połamanych gąłezi i konarów, lokalne przerwy w dostawach prądu, mogą również być uszkodzone budynki mieszkalne i gospodarcze. Zalecamy nie parkować pod drzewami i pod obiektami, które może przewrócić wiatr. Unikajmy również przebywania pod nimi w weekend. Zachowajmy ostrożność w czasie przemieszczania się przez kompleksy leśne. Będzie realne zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia, zmuszając strażaków i energetyków do licznych interwencji w kraju, jak i też w naszym regionie.

Najgroźniejsza wichura wystąpi w północnej części Polski, dodatkowo na Bałtyku prognozowany jest silny sztorm, gdzie na tym słonym akwenie porywy przekroczą 100 km/h. U nas również silnie powieje, ale okaże się znacznie słabsza niż nad morzem. Będzie to pierwsza tak silna wichura w tym sezonie jesiennym w woj. lubelskim.

W sobotę prognozowane jest zachmurzenie duże ze słabymi i umiarkowanymi opadami deszczu na obszarze całego woj. lubelskiego. W najcieplejszym momencie dnia od zaledwie 16°C do 19°C. Wiatr będzie silny, w porywach do 70-80 km/h. Najsilniejsze porywy wystąpią w drugiej części dnia, lecz już w pierwszej części dnia z każdą godziną nasilać ma się prędkość wiatru, która wynikać ma z dużej różnicy ciśnienia i wędrującego frontu chłodnego frontu. Dopiero pod wieczór słabnący, z przewagą sektora zachodniego i południowo-zachodniego.

Noc z soboty na niedzielę przyniesie zachmurzenie duże, jednak nad ranem na północy większe przejaśnienia. Możliwe są opady deszczu o natężeniu słabym i umiarkowanym w całym woj. lubelskim. W najchłodniejszej części nocy temperatura minimalna od 6°C do 8°C. Wiatr okaże się przeważnie umiarkowany, w porywach do 50-60 km/h, z przewagą północno-zachodniego i zachodniego.

Ostatni dzień weekendu przyniesie zachmurzenie przeważnie umiarkowane, okresowo i miejscami wzrastające do dużego. Gdzieniegdzie słabe i umiarkowane przelotne opady deszczu. Znacznie się ochłodzi i temperatura spadnie poniżej normy wieloletniej. W najcieplejszym momencie dnia od 9°C do 11°C. Będzie to najchłodniejszy dzień od początku tegorocznego sezonu jesiennego, gdyż znajdziemy się w strumieniu masy pochodzenia arktycznego. Wiatr okaże się umiarkowany i dość silny, w porywach do 60-80 km/h, północno-zachodni, zachodni, potęgując odczucie chłodu. Prędkość wiatru może w istotny sposób nasilać się podczas przechodzenia chmur Cb z przelotnymi opadami.

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie zachmurzenie umiarkowane okresami i gdzieniegdzie duże. Jednak w obszarach rozpogodzeń temperatura będzie duża niższa. Na termometrach w drugiej części nocy i nad ranem od 0°C do 4°C. Natomiast przy gruncie możliwy gdzieniegdzie spadek do -2°C. Będą to najniższe temperatury od początku sezonu jesiennego.

Początek przyszłego tygodnia jeszcze chłodny, ale w kolejnych dniach temperatura zacznie rosnąć do 14-16°C, ustąpią również przymrozki. Już w środę i czwartek będzie ponad 20-22°C. Wstępne prognozy wskazują, że druga część przyszłego tygodnia przyniesie temperatury w przedziale do 15-21°C. Noce jednak będą coraz chłodniejsze, zdarzać mogą się opady atmosferyczne, jak i też okresowo zgniłe wyże z mgłami i niskimi chmurami stratus. Z każdym kolejnym tygodniem będziemy obserwować coraz szybciej rozwijającą się jesień fenologiczną w naszym regionie. Prawdopodobieństwo wystąpienia wichury ocenia się na 85% w woj. lubelskim.

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów nad krajem

13 komentarzy

  1. Dobre gdzieniegdzie to i PiS wygra

  2. o jej udało się im coś sensownego napisać tyle ze o wicherku i deszczu wiadomo bylo juz od dawna

  3. W starozytnosci ścinali łby na piramidach w średniowieczu palili na stosie teraz mają masmedia jako największe narzędzie strachu i manipulacji a zawsze chodziło o jedno tępa tłuszcza ma się bać bo jak cham się boi to potulny bardziej jakiś taki

  4. Wina Tuska jak nic ha ha

    • Oczyiście że tak. A kogóż by to innego??? Wszelkie zło i anomalia pogodowe to wina Ryżego ???

    • ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chichot Losu
      Ocena: 0

      Nie zapominaj o Putinie i Łukaszence no i o Zełenskim, który już nie żebrze, żąda

  5. Gratuluję prognozy w końcu się sprawdzą. Tylko nie aktualizujcie że będą burze jak wam fanipogody zawołają bo i tak ich nie będzie.

  6. Dziadek Slamsonowicz
    Ocena: 0

    To zapowiadane załamanie pogody i groźna wichura rzekomo zmierzająca do Miasta Inspiracji dziś (w niedzielę rano) polegała na tym, że troszeńkę deszczem pobździło

Z kraju

Polityka i społeczeństwo

Nauka i technologia