Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Linia kolejowa między Lublinem a Łukowem zostanie zelektryfikowana. Podpisano pierwszą umowę

Podpisana została umowa na zaprojektowanie elektryfikacji linii kolejowej z Lublina przez Lubartów i Parczew do Łukowa. Tym samym nie będzie konieczności wymiany lokomotyw z elektrycznych na spalinowe, co przełoży się na sprawniejsze i krótsze podróże.

W piątek spółka PKP Polskie Linie Kolejowe podpisała umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla elektryfikacji linii kolejowej łączącej Lublin z Łukowem. Jak podkreślano, inwestycja umożliwi przewoźnikom realizację bezpośrednich połączeń ekologicznymi pociągami. Dodatkowo nie będzie konieczności wymiany lokomotyw z elektrycznych na spalinowe, co przełoży się na sprawniejsze i krótsze podróże. To z kolei przełoży się na utworzenie atrakcyjnej oferty przewozowej m.in. między Lubelszczyzną i Mazowszem.

Dokumentacja projektowa ma powstać do 2027 r. Wartość tego zadania wynosi ponad 13,6 mln zł netto. Całość ma być sfinansowana w ramach rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus.

W ramach tego programu, w naszym regionie zaplanowano jeszcze cztery projekty. Chodzi o budowę linii kolejowej Szastarka – Janów Lubelski – Biłgoraj wraz z budową odgałęzienia do Kraśnika Fabrycznego, utworzenie nowego połączenia kolejowego Lublin – Łęczna/Bogdanka, rewitalizację połączenia Chełm – Włodawa wraz z wydłużeniem tej linii do centrum Okuninki i Włodawy oraz modernizację i elektryfikację linii na odcinku Rejowiec – Zamość Szopinek wraz z odbudową łącznicy kolejowej omijającej stację Zawada.

7 komentarzy

  1. …”połączeń ekologicznymi pociągami”.Pociągi by były najbardziej ekologiczne wtedy,gdyby pasażerowie napedzali by ich siłą własnych mięśni.

  2. Niedługo kibel jak będą otwierać to też się smutni panowie walczący o głosy zlecą. Poziom żenady bardzo wysoki….

  3. Ostatnie otwarcia wszystkiego co się da tylko pokazują jak bardzo się boją o stołki i brak większości.

  4. brawo prąd dotrze do domostw za PIsu ha ha , gdzie te Polskie auta typu Izera ? dalej rząd ma niemieckimi ma jeżdzić ? banda nieudaczników ?

  5. Na razie dwa połączenia dziennie między Łukowem a Lublinem. Inwestycje nie przekładają się na realną korzyść dla mieszkańców powiatu. Nie sposób dojechać do pracy w Lublinie i z niej wrócić. Jaki sens takich inwestycji?

  6. No cóż kolejna przedwyborcza PISOWSKA ustawka pytanie tylko co dalej gdy przegrają wybory co będzie z tymi ich papierowymi inwestycjami papierowym wojskiem itd itd

Dodaj komentarz

Z kraju