Niedziela, 13 października 202413/10/2024
690 680 960
690 680 960

Zakończono VI etap prac poszukiwawczych na Górkach Czechowskich. Odnaleziono kolejne szczątki ofiar systemów totalitarnych (zdjęcia)

W Lublinie zakończono VI etap prac poszukiwawczych prowadzonych przez zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN na Górkach Czechowskich. Celem działań było odnalezienie grobów ofiar egzekucji z okresu II wojny światowej. Poszukiwania przeprowadzono w ramach śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (OKŚZpNP). Prace odbywały się w centralnej części wąwozu, na południe od tzw. mogiły legionisty.

Podczas prac odnaleziono dwie mogiły. Z jednej ekshumowano szczątki ośmiu osób, natomiast druga, ujawniona częściowo, wymaga dalszych badań, które zaplanowano na przyszły rok. W sumie badaniami objęto powierzchnię około 212 m², a wykop miał miejscami nawet 3,5 metra głębokości.

Szczątki ofiar i przedmioty osobiste

Odnalezione szczątki należały do ośmiu mężczyzn w wieku od 30 do 60 lat. Wstępne badania antropologiczne wykazały u niektórych ofiar potencjalne urazy, w tym złamania żeber oraz możliwe obrażenia czaszki, mogące świadczyć o przestrzałach. Dalsze analizy mają pomóc w dokładnym ustaleniu przyczyny śmierci.

Przy niektórych szczątkach odkryto fragmenty ubrań, butów oraz różne artefakty, takie jak guziki mundurowe z orzełkiem w koronie, metalowe i plastikowe guziki, klamry oraz fragmenty łyżek. Znalezione przedmioty sugerują, że zamordowani przebywali wcześniej w aresztach lub więzieniach. Warto zwrócić uwagę na złote koronki zębów, co może wskazywać, że niektóre ofiary pochodziły z bogatszych warstw społecznych lub przedwojennej elity.

Wielokrotne wykorzystanie wąwozu przez Niemców

Wyniki prac skłaniają do wniosku, że wąwóz na Górkach Czechowskich był wielokrotnie wykorzystywany przez Niemców jako miejsce egzekucji i potajemnego grzebania ofiar. Bliskość odnalezionych mogił z wcześniejszymi odkryciami z 2022 i 2023 roku sugeruje, że teren ten pełnił funkcję masowego grobu, do którego trafiali więźniowie, najprawdopodobniej przewożeni z lubelskich zakładów karnych.

Dalsze badania i śledztwo

Odnalezione szczątki zostały przewiezione do Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, gdzie przeprowadzone zostaną dalsze, szczegółowe badania. Zabezpieczone przedmioty zostały przekazane technikom policyjnym jako materiał dowodowy w śledztwie prowadzonym przez prokuratora OKŚZpNP w Lublinie.

Prace poszukiwawcze będą kontynuowane, a Instytut Pamięci Narodowej wyraża wdzięczność funkcjonariuszom Komendy Miejskiej Policji w Lublinie za pomoc w zabezpieczeniu miejsca badań.

3 komentarze

  1. Już gotowe pod betonowanie?

  2. Reszta ofiar godnie spocznie zabetonowana pod blokami dewelopera?

  3. Dzieje się coś dziwnego ze nadal tBV-wał nie może działac…ale p.Dziobak w porozumieniu tylko czeka na p.Żukiego..w najgorszej sytuacji grunt sprzeda miastu a zapłacą za to mieszkańcy 🙁

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo

Zdrowie i styl życia