690 680 960

Z samolotów będą zrzucać brunatne krążki. To szczepionka dla lisów

Od jutra na terenie województwa lubelskiego będzie przeprowadzona akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Przypominamy, że nie należy dotykać szczepionki a zwierzęta domowe trzymać na zamkniętym terenie.

W sobotę rozpoczyna się wiosenna akcja szczepienia wolno żyjących lisów przeciwko wściekliźnie. Na terenie województwa lubelskiego, zostanie zrzuconych kilkaset tysięcy szczepionek. Będą one zrzucane z samolot w ilości 20 – 30 dawek na 1 kilometr kwadratowy. Zrzuty obejmą kompleksy leśne, pola, łąki z pominięciem terenów zabudowanych.

Szczepionki mają postać brunatnego stożkowatego krążka o wymiarach 30 mm x 9 mm. Każda z nich ma intensywny zapach rybny. Nie wolno ich podnosić, jednak jeżeli przypadkowo się jej dotknie, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Podobnie w przypadku zwierząt domowych, jeżeli zauważymy, że miały z nią kontakt, należy skierować się do weterynarza. Psy najlepiej trzymać na uwięzi, a koty w zamknięciu.

Szczepienia lisów prowadzone są na Lubelszczyźnie od 2002 r. każdego roku dwukrotnie, na wiosnę i jesienią. Szczepienia pozwoliły widocznie ograniczyć przypadki występowania wścieklizny w naszym regionie. O ile kilkanaście lat temu, każdego roku notowano po ponad pół tysiąca zgłoszeń wścieklizny, to teraz są to sporadyczne przypadki. Akcja potrwa do 16 kwietnia.

(fot. lublin.eu)
2018-04-06 21:42:22

15 komentarzy

 1. Może by tak oprócz ciekawej informacji jakieś mapki planowanych zrzutów ktoś pokazał??

 2. Ale jak długo mam trzymać psa na uwięzi?
  dzień ? tydzień ? miesiąc?

  • kur…a nie chcesz to nie trzymaj w ogóle, jak ci na zwierzaku nie zależy. przeciez masz napisane do kiedy potrwa akcja, dodaj sobie dla pewności tydzien/dwa dłuzej i po sprawie.ale nie, typowy polak cebulak musi ponarzekać, ze psa musi trzymac na uwiezi.

 3. I ci ma zrobić lekarz z pacjentem który zgłosi się do niego bo dotknął szczepionki? Ta substancja nie jest toksyczna i nie powoduje zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi jeżeli się jej dotknęło.

 4. Rzucają to gdzie popadnie. W zeszłym roku znalazłem szczepionkę na swojej OGRODZONEJ (czyli widocznej z góry, że to nie las) działce, w odległości 20 metrów od zabudowań. Grunt, że Aeroklub może się wykazać.

  • jak widać nie zadziałała

   • Mam nadzieję, że nie zadziała, jak twoje dziecko znajdzie takiego „cukierka”.

    • Wieśniaczka w gumofilcach na szpileczkach

     Ja tam swoim dzieciom tłumaczę, że byle „gie” do gęby się nie bierze – tłumaczcie to swoim „pociechom” będzie mnie pogrzebów.

 5. niemieckiego redaktora Lisa powinni byli zaszczepić

 6. bimmera jedną poczęstujcie

 7. „koty w zamknięciu” aha, publicznie namawiać do znęcania się nad zwierzętami. Swoją drogoą już widzę ten dachowce uwiązane przy budynkach jak u Kargula

 8. a u mnie wczoraj w okolicach Firleja to „coś” spadło centralnie na podwórko, choc do lasu jest ponad 100 m

 9. My dziś znaleźliśmy 2 sztuki na posesji gdzie do lasu mamy 2km. Niedopuszczalne , ktoś powinien ponieść jakieś konsekwencje.

Kursy walut

 • USD 4.4415zł -0.17%
 • GBP 5.4558zł -0.1%
 • EUR 4.6898zł 0.1%
 • CHF 4.7542zł -0.07%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Koncerty, wystawy, spektakle… – zapraszamy na projekty stypendystów!
UMCS zaprasza na Akademicki Jarmark Świąteczny
32 Mikołajki Folkowe w Lubelskiej Chatce Żaka 8-11.12.2022 [PROGRAM]
Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami