Sobota, 20 lipca 202420/07/2024
690 680 960
690 680 960

Z rodaków zrobili niewolników. Zmuszali do pracy i zabierali im wynagrodzenie

Liczyli na dobrze płatna pracę za granicą, tymczasem zmuszano ich do dokonywania kradzieży, zaś zarobione pieniądze im zabierano. Dwoje członków zorganizowanej grupy przestępczej stanie niebawem przed sądem.

Prokuratura Okręgowa w Lublinie zakończyła śledztwo, w którym oskarżone zostały dwie osoby: 36-letnia Żaklina G. oraz 41-letni Krzysztof G., którzy tworzyli zorganizowaną grupę przestępczą. Jak ustalono w toku postępowania, wyszukiwali osoby znajdujące się w bardzo trudnej sytuacji finansowej oraz nieznające języków obcych. Następnie proponowali im załatwienie dobrze płatnej pracy na terenie Niemiec lub Wielkiej Brytanii.

Osoby te były potem wywożone za granicę. Po umieszczeniu ich w miejscu docelowym zabierano im dokumenty i zabraniano samodzielnego wychodzenia. Przestępcy zakładali swoim rodakom konta bankowe i karty płatnicze. Na ich podstawie wyłudzano towary. Jednocześnie pokrzywdzeni byli wożeni po sklepach i zmuszani do dokonywania kradzieży.

Wysyłano ich również do pracy, jednak wszystkie zarobione przez nich pieniądze trafiały do kieszeni organizatorów procederu. Pokrzywdzeni nie dość, że byli więzieni, wydzielano im niewielkie porcje jedzenia, to jeszcze ich zastraszano i stosowano wobec nich przemoc fizyczną. Po pewnym czasie osoby te odsyłano do Polski. Część z nich uciekła i samodzielnie starała się dotrzeć do kraju.

Oskarżonym prokuratura przedstawiła zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz handlu ludźmi. Oboje nie przyznali się do winy. Łącznie grupa przestępcza liczyła sześcioro członków, pozostali jednak już usłyszeli wyroki. W całej sprawie pokrzywdzonych jest 19 osób. Żaklinie G. oraz Krzysztofowi G. grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

(fot. Prokuratura)

3 komentarze

  1. Za takie coś to 15 powinni odsiedzieć od dechy do dechy.
    Ale znając nasz wymiar sprawiedliwości to długo nie posiedzą niestety

  2. ” Z rodaków zrobili niewolników” – to jest najbardziej bulwersujące. Zwykle niewolników robi się z obcokrajowców.

  3. Po pani Ż. wszystkiego się można było spodziewać, cóż romskie pochodzenie zobowiązuje do przekrętów.

Z kraju

Sport