Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Mocne słowa wójta do podpalaczy. „Opamiętajcie się, bo wreszcie stanie się najgorsze”

Na terenie gminy Trawniki od miesiąca nie ma praktycznie dnia bez pożarów traw. Ostatnio zaczęły płonąć też lasy. Wójt wystosował apel do podpalaczy.

Nękające w ostatnim czasie nasz region pożary traw i nieużytków stały się prawdziwą plagą. Każdej doby strażacy w województwie lubelskim notują nawet po ponad 100 wyjazdów to tego typu akcji.

Do wielu z nich angażowane są duże siły strażaków, a nawet samoloty gaśnicze. Generuje to nie tylko ogromne koszty, lecz także zagrożenie. Strażacy zajęci gaszeniem nieużytków mogą w tym czasie być potrzebni przy pożarze domu czy też w wypadku drogowym.

Są miejsca, gdzie do pożarów dochodzi każdego dnia, a nawet po kilka razy dziennie. Jednym z nich jest teren gminy Trawniki, gdzie wzdłuż Wieprza nie brakuje łąk i trzcinowisk. Oleśniki, Trawniki, Pełczyn, Dorohucza czy też Siostrzytów to miejscowości, w których problem ten jest najbardziej nasilony. Ostatnio podmuchy wiatru zaczęły sprawiać, że błyskawicznie rozprzestrzeniający się ogień zajmował lasy i groził przeniesieniem się na budynki.

W akcji gaśniczej zaangażowane były wszystkie jednostki OSP z Gminy Trawniki, PSP z Piask i Świdnika, pomoc ściągano również z sąsiednich gmin. Z Mielca przyleciał też samolot gaśniczy Dromader, który dokonywał zrzutów wody. Do panującej na terenie gminy sytuacji odniósł się wójt Trawnik Daniel Baj. Jak wyjaśnia, większość pożarów wywołane jest podpaleniami.

– Jest to przestępstwo i zarazem ogromna głupota ludzka! Zagrożone są już nie tylko zwierzęta ale i ludzie!!! Na terenie naszej gminy od miesiąca nie ma praktycznie dnia bez pożarów!!! Normalni ludzie apelują do tych chyba nienormalnych OPAMIĘTAJCIE SIĘ BO WRESZCIE STANIE SIĘ NAJGORSZE I KTOŚ MOŻE STRACIĆ ŻYCIE!!! – pisze Daniel Baj.

Strażacy z kolei z nadzieją wypatrują deszczowych dni, które zahamują, jak to nazywają, tę „wiosenną plagę”.

Mocne słowa wójta do podpalaczy. „Opamiętajcie się, bo wreszcie stanie się najgorsze”

Mocne słowa wójta do podpalaczy. „Opamiętajcie się, bo wreszcie stanie się najgorsze”
(fot. Daniel Baj)

20 komentarzy

 1. Przygoda przygoda każdej chwili szkoda

  Zabrać strażakom z OSP kasę za udział w tego typu akcjach i problem sam się rozwiąże

  • Większość strażaków zrzeka się ekwiwalentu na rzecz jednostki wiec takie myślenie nie powinno mieć racji bytu. Chłopaki jeżdżą często za darmo z narażeniem życia do różnego rodzaju akcji, a ludzie i tak gadają….

   • Tak się składa, że w innej gminie tego powiatu zostali złapani podpalacze, którzy… bardzo ochoczo wypełniali swoje strażackie obowiązki. Teraz ochoczo pierdzą w pasiaki.

    • Mój kolega, kolegi swojego dawnego kolegi którty był kolega też powiedział, że w innej gminie blablabla

 2. To pewnie ma zlecenie tbv, co nie?

 3. Niestety taka mentalność! Należy wprowadzić surowe kary dla podpalaczy, grzywny, kary bezwzględnego więzienia itp. Może się chamy nauczą. Być może w trakcie podpalania któryś idiota sam nie zdoła się wydostać z miejsca pożaru… Potępiam podpalaczy idiotów-piromanów! Zastanawiam się czasem czy ci idioci nie robią tego celowo jak to robiła czasem OSP w niektórych rejonach Polski aby mieć tylko zyski z akcji.

 4. 50 tys kary za podpalenie traw, z czego 20 tys dla wskazującego podpalacza i problem momentalnie zginie.

 5. Zdecydowanie zabrać OSP kasę za tego typu akcje. W innych gminach w ten właśnie sposób problem sam się rozwiązał… Płacić tylko za akcję typu pożar domu, wypadek itp..

  • Marta problem by sie rozwiazal gdyby Twoja matka dopiscila by sie aborcji

   • to raczej gdyby twoja zrobiła,człeniu o co ci chodzi,bawi cie płacenie tym przestępcom,tak bo podpalacze to przestępcy

 6. Określić prawdopodobną porę kiedy podpalają,wysłać drona z kamerą, nagrać a potem karać i to solidnie,

  • Uprzejmie podpowiadam, że nasza bohatersko misjonarska armia, która strzeże racji jedynie słusznej wiary w Afganistanie i nawraca talibów, dysponuje dronami, które prócz „świętych” obrazków i wody „święconej” mogą zrzucać granaty i bąbki. Trzeba by wójt z nimi pogadał, może udostępniliby takie cudo techniki na okres polowań na podpalaczy.
   Wody święconej taki podpalacz się nie wystraszy, ale jakby mu tak granat srajnię uszkodził, albo i stan stabilny wywołał…

 7. no nareszcie widzę drodzy czytelnicy sprawa podpaleń was ruszyła,zawsze wiedziałem,z eo tej porze roku żadna trawa nie zapali sie sama,to znaczy choćby od niedopałka czy szkiełka,chyba tylko głupcy w to wierzą,brawa dla wójta,ale moze podpowiedź,niech nie płaci tym pseudo strażakom za podpalenia,bo wiadomo,że w Oleśnikach ,Trawnikach czy innych miejscowościach tej gminy podpalaja sami strażacy i niech sie nie próbuja sprzeciwiać i niech nie gadaja głupot,ze czekają na deszcz hehe to nie sierpień i pora suszy,nie płacić Panie wójcie i skończą sie podpalenia

 8. Jak już kiedyś cytowałam jednego z mieszkańca trawnik „żeby im płacili to MUSI się palić”. Najciemniej pod latarnią. W pewnej miejscowości co chwila palił się las, złapano na podpaleniu jednego z ochotnika straży pożarnej. Przestali płacić za tego typu akcje i od razu skończyły się pożary lasu w tej miejscowości. Zabrać kasę i się skończy

 9. taka wschodnia mentalność… co zrobić „tu zawsze tak było” … brak słów… piękne społeczeństwo i tyle powiem ;p

 10. Strażacy podpalacze

Z kraju