Z kraju: Policjanci wyposażeni w kamery wyruszyli na patrole

Właśnie rozpoczął się pilotażowy program kamer na policyjnych mundurach. Policjanci z garnizonów stołecznego, dolnośląskiego i podlaskiego zostali wyposażeni w urządzenie rejestrujące obraz i dźwięk podczas interwencji.

Rusza program pilotażowy kamer, które będą rejestrować pracę policjantów. Na początku kamery będą testowane w trzech garnizonach. Szef MSWiA przypomniał, że od początku tego roku obowiązuje Program modernizacji służb mundurowych.

– To są konkretne pieniądze – 9 mld 200 mln zł dla służb, nadzorowanych przez MSWiA w ciągu czterech lat. Z tych środków kupujemy nowoczesny sprzęt m.in. takie jak te kamery na mundury – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

– Podczas interwencji kamery pozwolą w sposób jednoznaczny wyjaśnić sytuacje, w których jest słowo przeciwko słowu. Doświadczenia np. z USA pokazują, że kamery na mundurach mają również charakter prewencyjny. Nagrywając interwencję zarówno policjanci jak i obywatele zdają sobie sprawę z konsekwencji swoich zachowań – powiedział szef MSWiA.

Polscy policjanci korzystali z doświadczeń funkcjonariuszy ze Stanów Zjednoczonych i Włoch.

 

Każdy z garnizonów testować będzie 60 urządzeń – 30 typu A (kamera podstawowa, rejestruje obraz i dźwięk) oraz 30 typu B (dodatkowo ma ruchomy obiektyw, można na niej na bieżąco odtwarzać nagrania). W garnizonie stołecznym w kamery zostaną wyposażeni policjanci z Komendy Rejonowej Policji Warszawa I oraz z Wydziału Ruchu Drogowego.

Kamery mogą pracować w trybie ciągłym do 10 godzin. Będą przekazywać obraz i dźwięk w systemie szyfrowanym. Również moment rejestracji zdarzenia będzie pozwalał na identyfikację funkcjonariusza, który ją obsługuje oraz na ustalenie daty i godziny interwencji. System kamer na mundurach policjantów uniemożliwia jakąkolwiek ingerencję w długość nagrania i jego datę.

 

1-265533

2017-12-19 08:39:28
(fot. wideo policja.pl)

Zobacz również

7 komentarzy

 1. Hm Hm nowość??? . Ja też się wyposażyłem w WK5 A1 jest troszkę większa ale ma wszystkie opcje wideo, stop klatka , zdjęcia , dźwięki,nocny tryb . Kto mi zabroni nosić na klacie???Dla własnego użytku i bezpieczeństwa.

  • No i co w związku z tym że masz? Ja mam auto z kamerami cofania i co z tego wynika ? No nic. To samo z twojego komentarza

 2. No to tzw ,,pouczenie” będzie martwym przepisem. Sami ludzie nakręcili na siebie bata. Skończy się cwaniakowanie. Obustronne. Będzie od A do Z. Bardzo dobrze

 3. macik—-nie filozofuj gnomie , co ja mam to ty nigdy nie będziesz miał . nie znasz się na aluzjach to nie zabieraj głosu frajerze.

 4. Przynajmniej skończy się nagrywanie komórką przez cwaniaków policjantów od połowy interwencji i komentowanie, że policja użyła siły wobec spokojnego obywatela i że policja się czepia. A dodatkowo skończą się pouczenia za picie w plenerze, a wzrośnie liczba wykroczeń i mandatów.

 5. Wsiadaj K** ulson….

 6. Szanowni państwo bardzo dobrze że sytuacje zatrzymania kierowcy bedzie nagrywane . Praca policji jet cieżka wspolczuje ludzkiej glupocie .Powiem tylko tyle stoicie i leżycie plackiem w kosciolach a jak wyjezdzacie na drogi to sie czujecie sie bezkarni. Jestem ratownikiem medycznym i jest wstyd za kierowcow szczegolnie jezdzacych po wypiciu alkoholu. Są taxówki zazwoncie odstawcie samochod. Najgorsze jest to że CIERPIĄ LUDZIE BEZBRONNI I NIEWINNI . DO WSZYSTKICH PIJANYCH PAMIETAJCIE JESTESCIE ZABÓJCAMI.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7364zł -0.66%
  • GBP 4.9793zł -0.89%
  • EUR 4.4779zł -0.14%
  • CHF 4.1364zł -0.27%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach