690 680 960

Ludzie giną na drogach, gdyż są niewidoczni. Powiat Lubelski rozda mieszkańcom odblaski

Kilka tysięcy opasek i kamizelek odblaskowych trafi do mieszkańców miejscowości powiatu lubelskiego, w których w ostatnim czasie wyremontowane zostały drogi. Wszystko w ramach akcji „Bądź bezpieczny na drogach powiatu lubelskiego – noś odblaski”.

Okres jesienno-zimowy to co roku czas, kiedy drastycznie wzrasta liczba zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Sprzyja temu szybko zapadający zmrok, niekorzystne warunki atmosferyczne a także to, że często piesi są niewidoczni dla kierowców. Dotyczy to zwłaszcza dróg poza miastem, które są nieoświetlone i nie posiadają chodników. Tylko w ostatnich dniach kilka z tego typu zdarzeń zakończyło się tragicznie w skutkach. W większości z nich, kierowcy dostrzegli osoby piesze w ostatniej chwili, nie mając już praktycznie żadnych szans na reakcję. Ofiary wypadków, nie posiadały na sobie żadnych elementów odblaskowych.

Co roku ponawiane są apele do pieszych, aby korzystali oni z opasek czy kamizelek odblaskowych. W połowie 2014 roku weszły w życie przepisy, nakładające na pieszych poruszających się poboczem dróg poza terenem zabudowanym obowiązek noszenia elementów odblaskowych. Człowiek idący z odblaskiem, jest widoczny dla kierowcy już z odległości około 150 metrów. Bez tego elementu kierowca jest w stanie zauważyć go dopiero z odległości około 40 metrów. Jadąc z prędkością około 90 km/h, pozostaje mu tylko sekunda na odpowiednią reakcję, a to w wielu przypadkach jest zbyt krótko, aby wykonać odpowiedni manewr lub zatrzymać pojazd.

W tym roku, po raz kolejny opaski i kamizelki odblaskowe dla mieszkańców powiatu lubelskiego zakupiło Starostwo Powiatowe w Lublinie. w ramach akcji „Bądź bezpieczny na drogach powiatu lubelskiego – noś odblaski” samorząd zakupił 4 tysiące tych ratujących życie elementów. Trafią one do mieszkańców miejscowości położonych przy drogach, które zostały w ostatnim czasie zmodernizowane i przebudowane. Nowa nawierzchnia sprawia, że kierowcy poruszają się szybciej, dlatego też muszą widzieć osoby piesze odpowiednio wcześniej. Opaski i kamizelki rozdadzą mieszkańcom sołtysi poszczególnych miejscowości m.in. Dysa, Bełżyc, Biskupie-Sołtysy, Borzechowa, Czerniejowa, Garbowa, Kosarzewa, Niedrzwicy Dużej, Ożarowa, Skrzynic jak też Snopkowa.

(fot. Starostwo Powiatowe w Lublinie)
2017-12-19 08:48:41

30 komentarzy

  1. a można to rozwiązać bardzo prosto – kupić dla policji tonę kamizelek, niech mają po kilka w bagażniku – jak trafią kogoś bez kamizelki to propozycja – mandacik czy kamizelkę?
    podobnie zrobić ze światełkami do rowerów
    tylko pewnie jak to w naszym kraju zaraz się znajdzie tysiące przepisów, że tego nie da się zrobić

  2. i jeszcze jedno – Lublin112 też sobie kupcie kamizelki odblaskowe bo nigdy u Was nie widziałem jak robicie zdjęcia na miejscach zdarzeń.

Kursy walut

  • USD 4.3252zł -0.24%
  • GBP 5.3505zł -0.34%
  • EUR 4.7076zł -0.35%
  • CHF 4.6961zł -0.38%

Polub nas