Wtorek, 23 czerwca 202623/06/2026
690 680 960
690 680 960

Wykonawcę kolejnego odcinka autostrady trzeba będzie wyłaniać od nowa. GDDKiA unieważniła swój wybór

Wiosną wszystko wskazywało na to, że niebawem ruszą prace związane z budową kolejnego odcinka autostrady A2 na Lubelszczyźnie. Jednak jedna z firm biorących udział w postępowaniu skutecznie odwołała się od decyzji GDDKiA. Procedura rusza więc od nowa.

Opóźni się budowa kolejnego odcinka autostrady A2 w województwie lubelskim. Chodzi o fragment od węzła Biała Podlaska do okolic miejscowości Kijowiec. Postępowanie przetargowe, prowadzone przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad znajdowało się już na finiszu, jednak ponownie wróciło do etapu analizy ofert. Wszystko dlatego, że wybór wykonawcy został zakwestionowany.

Cała procedura ma już dość długą historię. Przetarg ogłoszono w ubiegłym roku, a oferty spłynęły w grudniu. Wiosną zapadła decyzja o wyborze najkorzystniejszej propozycji – wskazano wówczas konsorcjum firm Mirbud oraz Budpol. Sprawa nie zakończyła się jednak na tym etapie, ponieważ jedna z firm biorących udział w postępowaniu skutecznie odwołała się do Krajowej Izby Odwoławczej. W efekcie zamówienie wróciło do ponownej oceny, a wcześniejsze rozstrzygnięcie zostało unieważnione.

Różnice cenowe między ofertami nie były duże, ale znaczące w skali inwestycji. Najniższą propozycję nadal utrzymuje wspomniane konsorcjum Mirbud–Budpol, wyceniając realizację na około 571 mln zł. Kolejna była oferta firmy Trakcja (ok. 602 mln zł), jednak zgodnie z rozstrzygnięciami proceduralnymi została ona odrzucona. W grze pozostawały także propozycje Aldesy (około 615 mln zł) oraz PORR (blisko 625 mln zł), przy czym ta ostatnia odegrała istotną rolę w postępowaniu odwoławczym.

Planowany odcinek ma mieć około 16 kilometrów długości i standard autostradowy – po dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku oraz rezerwę terenu umożliwiającą w przyszłości dobudowę trzeciego pasa. Harmonogram zakłada realizację w około 32 miesiące od podpisania umowy, z wyłączeniem okresów zimowych.

Pod koniec kwietnia oddano do użytku pierwszy fragment trasy w regionie lubelskim, co znacząco poprawiło lokalną dostępność komunikacyjną. Z kolei w tym tygodniu planowane jest uruchomienie kolejnego odcinka w kierunku Siedlec, co w praktyce zbliży pełne połączenie drogowe w stronę Warszawa i ułatwi przejazd między wschodnią częścią kraju a stolicą.

Warto dodać, że równolegle przygotowywany jest kolejny fragment trasy – od rejonu Kijowca do węzła Dobryń – dla którego umowa z wykonawcą została już podpisana. Tu również odpowiada to samo konsorcjum Mirbud–Budpol, co może przyspieszyć dalsze prace na tym strategicznym korytarzu transportowym.

Jeden komentarz

  1. Ocena: 1

    Za mały odsyp dla urzedasow ,600mln za parę km dobre🤣🤣🤣

Dodaj komentarz

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Sport

Polityka

Społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia