Wtorek, 18 czerwca 202418/06/2024
690 680 960
690 680 960

Wyjazd z ul. Gęsiej ma być łatwiejszy, wprowadzono zmiany na skrzyżowaniu. „Ludzie nie patrzą na znaki”

Wprowadzone zostały zmiany w organizacji ruchu na skrzyżowaniu ul. Gęsiej i Jana Pawła II w Lublinie. Jednak jak to często bywa w tego typu przypadkach, wielu kierowców jeździ na pamięć nie zwracając uwagi, że w ten sposób powodują zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Po licznych apelach mieszkańców osiedla przy ul. Gęsiej w Lublinie, wprowadzona została zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu z ul. Jana Pawła II. Jak już informowaliśmy, mieszkańcy bloków znajdujących się przy ul. Gęsiej, Koralowej, Cyrkoniowej oraz części ul. Jaspisowej, narzekali na utrudniony wyjazd z osiedla. Jest to ponad 30 kilkupiętrowych budynków wielorodzinnych, które zamieszkuje ponad 2,5 tys. osób. Co więcej, cały czas budowane są kolejne bloki. Tymczasem prowadzi do nich tylko jedna ulica, z której muszą korzystać wszyscy zmotoryzowani mieszkańcy. To sprawia, że w godzinach porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego tworzą się tam ogromne korki.

Jak wyjaśniali mieszkańcy, w godzinach porannych, mniej więcej od godz. 06.50 do 07.30, ruch samochodów odbywa się w żółwim tempie i powoduje, że aby wyjechać z osiedla trzeba oczekiwać w korku ok. 10-15 minut. Mieszkańcy problem widzą w ustawieniu sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu z ul. Jana Pawła II. Chodzi o to, że czas wyświetlania zielonego światła dla pojazdów wyjeżdżających z osiedla ma być niedostosowany do natężenia ruchu. To ogranicza ilość przejeżdżających samochodów.

Przedstawiciele Urzędu Miasta zapewniali nas, że problem znają a Wydział Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością prowadzi badanie i analizę ruchu pod kątem natężeń na każdym z poszczególnych wlotów skrzyżowania, z uwzględnieniem wszystkich uczestników ruchu. Chodzi zarówno o pojazdy, jak też przechodzących przez jezdnię pieszych. Jednocześnie analizowane były warianty rozwoju układu transportu drogowego dla całego rejonu w tym przebudowa i modernizacja istniejącego skrzyżowania. Obiecano też niebawem wprowadzić rozwiązania, które przyczynią się do rozwiązania tego problemu.

W nocy wprowadzono zapowiadane zmiany w przeznaczeniu pasów ruchu na wlocie ul. Gęsiej do ul. Jana Pawła II. Z prawego pasa jezdni, z którego do tej pory można było jechać w prawo i na wprost, obecnie można jedynie skręcać w prawo. Z kolei ruch na wprost, możliwy jest teraz z lewego pasa jezdni. Jednak jak alarmują nas kierowcy, co chwila dochodzi tam do niebezpiecznych sytuacji. Wiele osób wyjeżdżających z ul. Gęsiej nie patrzy na znaki i jeżdżą na pamięć. Tym samym stwarzają zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Warto zachować szczególną ostrożność w trakcie przejeżdżania przez to skrzyżowanie. Gdyż mając zielone światło, można spodziewać się kierowców, którzy jadą na wprost z pasa do skrętu w prawo i zajeżdżają drogę innym, prawidłowo poruszającym się kierowcom.

(fot. nadesłane – Grzegorz)

Autor: redakcja

15 komentarzy

 1. To niech postawią znak uwaga zmiana organizacji ruchu. W czym problem.

  • Jak nie widzisz jednego znaku to jaką mam pewność, że zobaczysz dwa?

  • W tym że przed nim musieli by postawić znak uwaga nauwagę o zmianie organizacji ruchu. Przed tymi dwoma powinni jeszcze kilka ustawić uwaga na uwagę na uwagę o zmianie organizacji. No i żeby to skutkowało należy o tych znakach powiadomić SMSem każdego mieszkańca.

   • Bez przesady – w końcu znak „Uwaga zmiana organizacji ruchu” w jakimś celu powstał
    i w tym przypadku z pewnością by nie zaszkodził,
    a niektórym na pewno by pomógł skupić uwagę na pozostałych znakach.

 2. Oby nie ze skrajności w skrajność . Wystarczy jeden dzwon i bukiety więdną w korku jeszcze dłużej .

 3. a jantarowa zostanie po staremu

 4. Wincej blokóff , zapychjacie aritekty osiedla dalej. Wyglądają jak ZOO . bloki / klatki/ 15 m jeden od drugiego jak w ZOO. Liczy się przecież kasa im więcej bloków tym więcej kasy , kogo obchodzi co bedzie póżniej. Byle jakośc polska w osiedlowym wydaniu a bedzie jeszcze gorzej bo budują nowe.

  • Widocznie pęd do miasta jest ogromny skoro kupują klatki z widokiem na gacie sąsiada, ci z dołu z domu nieba nie widzą.

 5. Zapraszam państwa urzędników z ZDM w godzinach szczytu na skrzyżowanie ulic: Żywnego , Koncertowej i Melomanów. Wyjazd z osiedla Chopina gdzie zamieszkuje 3 tys.mieszkańców , zlokalizowane sa dwie szkoły i trzy przedszkola graniczy z cudem. Przejście dla pieszych przez ul.Koncertową zlokalizowane w obrębie tego skrzyżowania należy do wyczynów z gatunku ekstremalnych. Ustawienie tzw. Przeprowadzacza nie załatwia sprawy ponieważ funkcjonuje w krótkim przedziale czasowym , jak się wydaje źle wybranym.

  • Z tym, że z Żywnego masz dwa wyjazdy: w stronę Koncertowej lub w stronę Elsnera.
   Na Gęsiej takiego komfortu nie ma – jest tylko jeden wyjazd.
   Poza tym masz rację.

 6. kmiotkom pędzącym po zasiłek do mamusi nic nie stanie na przeszkodzie

 7. A ja się pytam kiedy będzie rondo na skrzyżowaniu berylowa-agatowa-granitowa?

  • Odpowiadam: Nigdy,

  • A po co tam rondo? Dobrze jest. Tam ruch nie jest jakiś duży. Bardziej by się przydało Granitowa – Jana Pawła, bo tam skręcić w lewo z JP w Granitową zawsze zakorkowane.