Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wyjątkowo zimna noc za nami w woj. lubelskim. Lokalnie przymrozek pojawił się na 2 metrach

Za nami chłodna noc z przymrozkami w regionie. Lokalnie odnotowano -2 °C na wysokości pomiarowej 5 cm. Jeszcze tylko noc ze środy na czwartek może przynieść w woj. lubelskim silne spadki temperatury i przymrozki.

Na przełomie sierpnia i września ukształtowała się nam cyrkulacja północna. Słabnąca stopniowo blokada wyżowa ściąga do Polski mocno wychłodzone powietrze pochodzenia arktycznego z rejonu Arktyki, Rosji i Skandynawii. Co powoduje. że pierwsze dni września charakteryzują się temperaturą poniżej normy wieloletniej. Jednak od środy zaobserwujemy krótkie ocieplenie, które potrwa bardzo krótko, bo do czwartku. W piątek temperatura spadnie ponownie poniżej 20 °C. Przejściowo tylko znajdzie się nad regionem cieplejsze powietrze polarne. Koniec tygodnia bez wysokich temperatur z dominacją pogody niżowej i opadami deszczu oraz sporą ilością chmur. Okresami pojawią się przejaśnienia i rozpogodzenia.

Z uwagi na utrzymywanie się antycyklonu obserwujemy duże dobowe wahania temperatury. Po wschodzie słońca temperatura rośnie za sprawą promieniowania krótkofalowego i długofalowego od podłoża. Jednak wieczorami i w godzinach nocnych obserwujemy silną radiacje ciepła z przypowierzchniowych warstw troposfery. Zwłaszcza w warunkach słabego wiatru i braku chmur.

Szczególnie duże spadki temperatury występują w obniżeniach terenu, gdzie zimne powietrze w wyżu swobodnie osiada. Najniższe temperatury są notowana zazwyczaj poza obszarami miejskimi. W mieście temperatura jest przeważnie wyższa za sprawą miejskich wysp ciepła. Cieplej jest głównie w centralnych częściach miasta, chłodniej natomiast na peryferiach, jak i też wąwozach oraz wszelkich obniżeniach terenu.

Ubiegłej nocy najniższa temperatura przy gruncie w woj. lubelskim została odnotowana na stacji telemetrycznej IMGW w Terespolu. Na tym posterunku zmierzono -2 °C na wysokości pomiarowej 5 cm. We Włodawie było to -1 °C, natomiast w Zamościu również -1 °C. W podlubelskim Radawcu przy gruncie zmierzono 0 °C. Szacuje się jednak, że miejscami spadki temperatury mogły być większe, niż na wyżej wymienionych posterunkach IMGW, które nie są gęsto rozsiane i nie są w stanie wychwycić lokalnych silnych spadków temperatury.

Nieco cieplej było na standardowej wysokości pomiarowej w klatkach meteorologicznych. W Terespolu, w godzinach porannych zmierzono 0,6 °C na wysokości 2 metrów, nieco cieplej było we Włodawie 1,4 °C, niewiele cieplej w Zamościu 1,6 °C. W Jarczewie 1,7 °C. W podlubelskim Radawcu, gdzie znajduje się stacja IMGW pierwszego rzędu zanotowano 3,5 °C. W Puławach 4,8 °C. W Wysokiem k. Bychawy 5,1 °C.

Warto również sprawdzić dane ze stacji agrometeorologicznych z woj. lubelskiego na platformie eDWIN. Jest ich aż 600 w całej Polsce. W Sobieszynie, w powiecie ryckim zmierzono w osłonie radiacyjnej na wysokości pomiarowej około 2 m -1,1 °C. Przy gruncie wartości mogły okazać się niższe. Lekki przymrozek pojawił się również na stacji agro w miejscowości Ostrówek, powiat lubartowski, gdzie zanotowano -0,7 °C. W Czeberakach, w powiecie parczewski odnotowano -0,6 °C. W Stężycy Kolonii, powiat krasnostawski o świcie zmierzono -0,5 °C. W Wilczynie, powiat bialski temperatura spadła do -0,2 °C.

Jeszcze tylko noc ze środy na czwartek może przynieść w woj. lubelskim silne spadki temperatury i przymrozki. Noc ze środy na czwartek ma być cieplejsza od ubiegłej, ale niewykluczone są spadki temperatury poniżej zera na wysokości pomiarowej 5 cm. Jednak na mniejszym obszarze. Ograniczą się one głównie do wschodniej, częściowo centralnej i północnej części regionu. Wyraźna zmiana aury czeka nas od czwartku. Wtedy to coraz większy wpływ na pogodę w Polsce zacznie mieć cyrkulacja strefowa i wkraczający do kraju w drugiej części dnia front chłodny z płytkim niżem. Niżowa pogoda spowoduje wzrost dynamiki w pogodzie, pojawi się więcej chmur, a nawet pierwsze opady deszczu w woj. lubelskim od początku września. Blokada wyżowa zostanie zlikwidowana i zastąpiona rozległym polem niżowym. Warunki pogodowe staną się zmienne.

(W załącznikach dane ze stacji telemetrycznych IMGW za ubiegłą noc. Wysokości pomiarowe 2 m w klatce meteorologicznej oraz przy gruncie na wysokości 5 cm)

Wyjątkowo zimna noc za nami w woj. lubelskim. Lokalnie przymrozek pojawił się na 2 metrach

 

Wyjątkowo zimna noc za nami w woj. lubelskim. Lokalnie przymrozek pojawił się na 2 metrach

Najnowsze informacje pogodowe
Aktualna temperatura w Polsce

(fot. pixabay.com\grafiki IMGW CMM)

Komentarze wyłączone

Z kraju