690 680 960

Wygląda, jakby dopiero opuścił fabrykę. Śmigłowiec SM-1 wraca na świdnickie rondo (zdjęcia)

Jeszcze w tym miesiącu przy rondzie u zbiegu al. Lotników Polskich i ul. Racławickiej w Świdniku znów pojawi się śmigłowiec. Maszyna przeszła remont i oczekuje na montaż. Wcześniej wykonana zostanie jej iluminacja.

Dobiegł końca remont śmigłowca SM-1, który jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Świdnika. Od kilkudziesięciu lat ustawiona przy rondzie u zbiegu al. Lotników Polskich i ul. Racławickiej maszyna, wita wjeżdżających do miasta. Nadszedł jednak czas na jej remont i na początku lutego trafiła ona w miejsce, gdzie została wyprodukowana, czyli do pobliskich zakładów PZL Świdnik.

Pracy przy śmigłowcu było sporo. W konstrukcji zagnieździło się wiele ptaków, do tego część elementów była mocno skorodowana. Wymieniono też na nowe łopaty wirnika głównego oraz cały wirnik ogonowy. W kabinie zamontowano też imitację tablicy przyrządów. Cała maszyna została też na nowo pomalowana. Wykonano też zabezpieczenia przed ptakami oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Z kolei miasto odnowiło cokół, na którym zamontowany był śmigłowiec. Jest on już gotowy na ponowne zamontowanie na nim maszyny, co nastąpi już niebawem. Obecnie pozostało jeszcze odnowić zaczepy i wykonać oświetlenie. Pod koniec lipca maszyna wróci na swoje miejsce.

Śmigłowiec SM-1 został ustawiony na wjeździe do Świdnika w 1979 roku z okazji 25-lecia nadania Świdnikowi praw miejskich. Maszyna ta jednocześnie upamiętnia pierwszy śmigłowiec, jaki był produkowany w tym mieście. Śmigłowiec powstawał na licencji radzieckiej, była to polska wersja maszyny MI-1.

Początkowo maszyny montowano z części dostarczonych z ZSRR. Od roku 1957 śmigłowce produkowano już od podstaw w WSK Świdnik. W Świdniku opracowano również kilka wariantów specjalistycznych tej maszyny, m.in. wersję dźwigową, sanitarną czy też szkolną, jak również skonstruowano ich zmodernizowane wersje. Produkcja SM-1 w Świdniku zakończyła się w 1965 roku. W sumie linię montażową opuściło blisko 1,6 tys. tych maszyn.


(fot. świdnik.pl)

16 komentarzy

 1. symbolem, tyle pozostało z tego kartonowego państwa…
  a kraj piękny i ludzie dobre… tylko nie wiedzą na kogo głosować…

 2. To jest śmigłowiec NARODOWY sobonia! Dzięki ci panie!

 3. ładnie wygląda w brawach PIS 🙂

 4. Do Świdnika jednak bardziej pasował ten stary. Był siermiężny, odrapany, z zamalowanymi oknami i pusty w środku. Zupełnie jak obecne PiS-owskie władze, które dla przypodobania się kaczorowi przemalowały go w barwach PiSu.

  • Tak jak pasował do Świdnika łysy , ale przeprowadził się do Lublina .

  • Właśnie im cofnięto fundusze… będzie po 3 bańki z hakiem na każdego z głosujących „za” radnego z „dream teamu” burmistrza.
   Ciekawe, czy Matołusz przyzna im jakąś rekompensatę.
   A może (za)radni sami do kasy miasta dołożą?

 5. czy to jest 1 z tych elektrycznych samochodów morawieckiego?

Kursy walut

 • USD 4.5066zł -0.22%
 • GBP 5.4151zł 0.02%
 • EUR 4.6684zł -0.28%
 • CHF 4.7421zł -0.06%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajki w VIVO! Lublin
Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie