Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Wydadzą 22 mln zł na poprawę bezpieczeństwa na drogach krajowych

Przede wszystkim dla poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów w kilkunastu miejscach na drogach naszego regionu ruszą związane z tym inwestycje.

W ramach ogólnopolskiego Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych, na terenie całego kraju zrealizowanych zostanie 448 zadań za ok. 600 mln zł. Celem programu jest zapewnienie większego bezpieczeństwa dla niechronionych uczestników ruchu drogowego czyli pieszych i rowerzystów. W naszym regionie inwestycje związane z poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego prowadzone będą w czternastu miejscach. Wszystkie znajdują się przy drogach krajowych. Ich łączny koszt wyniesie ok. 22 mln zł.

Głównie budowane będą chodniki i ciągi pieszo-rowerowe. Do tego dojścia do przystanków i przejścia dla pieszych oraz zatoki autobusowe. W kilku miejscach powstaną też dodatkowe pasy do lewoskrętu. W większości miejsc w których prowadzone będą prace, często dochodzi do wypadków czy też groźnych zdarzeń drogowych. W tym roku zostaną zrealizowane trzy zadania. Dla kolejnych jedenastu, w tym roku zostanie opracowana dokumentacja, a prace zostaną zrealizowane w przyszłym roku.

Niebawem ruszą prace przy budowie blisko trzykilometrowego odcinka ciągu pieszo – rowerowego, wzdłuż drogi krajowej nr 2 z kładką nad drogą krajową nr 19. Połączy on Międzyrzec Podlaski z miejscowością Żabce. Z kolei w Nowym Chojnie powstanie ponad 2 km kolejnego ciągu pieszo – rowerowego wzdłuż krajowej 12. – Na tym odcinku w ciągu ostatnich sześciu lat doszło do ośmiu wypadków w których zginęły trzy osoby, a pięć zostało rannych. Wśród zabitych był jeden pieszy, a kolejnych dwóch zostało rannych- wyjaśnia Krzysztof Nalewajko z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Dodatkowo wzdłuż drogi krajowej nr 63 powstanie chodnik o długości 2,5 km. Połączy on miejscowości Klębów oraz Stok z Ulan-Majoratem. Tam od 2010 roku odnotowano cztery wypadki w których zginęły dwie osoby a siedem zostało rannych.

W przyszłym roku na krajowej 12, pomiędzy Brzeziczkami i Kolonią Strużą, gdzie od 2010 roku miało miejsce dziewięć wypadków w których zginęły trzy osoby a osiem zostało rannych, powstanie blisko 3,5-kilomterowej długości ciąg pieszo-rowerowy. Również ciąg pieszo – rowerowy zbudowany zostanie w Łukowie wzdłuż drogi krajowej nr 63. W kolejnych miejscach, czyli Turowie przy krajowej 19, Kolonii Jamielnik przy DK 76 oraz w Krzemieniu, Horyszowie i Zofiance Dolnej wzdłuż drogi krajowej nr 74 wykonane zostaną chodniki. W miejscowości Kaliłów przy krajowej 2 drogowcy zbudują dojścia do przystanków oraz przejście dla pieszych. W miejscowości Płoskie koło Zamościa wytyczony zostanie pas do skrętu w lewo w drogę powiatową . Powstaną tam również zatoki autobusowe wraz z dojściami do nich. Również zatoka dla autobusów zostanie wybudowana w miejscowości Kołacze na trasie Łęczna – Włodawa. Zaś w Łukowie nad Krzną Południową kładka dla pieszych.

(fot. lublin112)
2016-04-02 15:49:59

2 komentarze

  1. „W przyszłym roku na krajowej 12, pomiędzy Brzeziczkami i Kolonią Stróża” wydaje mi się że Stróża to jest miejscowość koło Kraśnika, tam jest Struża ale mogę się mylić 🙂

  2. Jest Stróża w gminie Trawniki.
    Jest też miasto Stróże i jak mówią „miasto duże ale w dziurze”.

Wiadomości z info112