Czwartek, 23 stycznia 202523/01/2025
690 680 960
690 680 960

Wszedł w życie obowiązek selektywnego zbierania odpadów tekstylnych

Od 2025 roku, zgodnie z przepisami UE, wchodzi w życie obowiązek selektywnego zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie gmin, które jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden taki punkt na swoim terenie. To tam powinny trafiać rzeczy, którym można dać drugie życie.

Tekstylia zanieczyszczają Polskę

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak przemysł tekstylny negatywnie wpływa na środowisko. Tymczasem przeciętna Europejka czy Europejczyk, co roku kupuje około 26 kg ubrań. Zgodnie z badaniami prowadzonymi przez Wspólne Centrum Badawcze (JRC) całkowita ilość odpadów włókienniczych – obejmująca odzież i obuwie, wyroby włókiennicze używane w gospodarstwach domowych, techniczne wyroby włókiennicze oraz odpady poprzemysłowe i przedkonsumenckie – w 2019 r. wyniosła 12,6 mln ton (10,9 mln ton odpadów pokonsumenckich i 1,7 mln ton odpadów poprzemysłowych i przedkonsumenckich). Wygenerowano 5,2 mln ton odpadów odzieży i odpadów obuwniczych, co odpowiada około 11 kg odpadów na osobę rocznie w UE.

Jak wynika z przytoczonych badań obecnie około 78 % pokonsumenckich odpadów włókienniczych, obejmujących odzież i obuwie oraz wyroby włókiennicze używane w gospodarstwach domowych i techniczne wyroby włókiennicze, nie jest zbieranych selektywnie. To oznacza, że trafiają one do zmieszanych odpadów z gospodarstw domowych, przeznaczonych do spalenia lub składowania. To szkodzi środowisku. Ten problem dotyczy zarówno krajów UE i państw trzecich, a skutkiem są m.in. wysokie poziomy emisji gazów cieplarnianych, duże zużycie wody czy zanieczyszczenia gruntów.

– Bez wprowadzenia zmian w obszarze zarządzania odpadami, przemysł tekstylny nadal będzie powodował nadmierną emisję gazów cieplarnianych, konsumpcję zasobów naturalnych i zanieczyszczenie wód. Niepotrzebne i zużyte ubrania zapełniają nasze składowiska, a wiele z nich trafia w miejsca przypadkowe jak choćby las – podkreśla wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Jak podkreśliła wiceministra powyższa sytuacja wymaga zarówno zmian w naszym indywidualnych wyborach, jak i w legislacji.

Czas na segregację tekstyliów

Zgodnie z przepisami przyjętymi w Polsce w 2019 roku, od 1 stycznia 2025 gminy mają obowiązek selektywnego zbierania odpadków tekstylnych. To oznacza, że w PSZOKach, a więc Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, będzie można oddać zużyte materiały tekstylne, odzież i obuwie. W każdej gminie powinien być przynajmniej jeden taki punkt.

Oprócz selektywnego zbierania odpadów tekstylnych w PSZOK, gminy mogą dodatkowo zapewnić:

  • kontenery na tekstylia, które będą rozmieszczone w miejscach publicznych (np. przy osiedlach, szkołach czy sklepach), umożliwiając łatwy dostęp mieszkańcom,
  • akcyjne zbieranie w workach „door-to-door”, polegające na wyznaczeniu dni, w których mieszkańcy mogą wystawić worki przed domami/w określonych miejscach, z których zostaną odebrane (może to zwiększyć efektywność systemu),
  • odbieranie nadających się do ponownego użycia tekstyliów bezpośrednio z mieszkań/domów po zgłoszeniu zgodnie z zasadami przyjętymi w danej gminie,
  • współpracę z organizacjami non-profit zajmującymi się charytatywnym zbieraniem odzieży nadającej się do ponownego użycia.

Segregacja to początek drugiego życia

Wiele firm i organizacji tworząc innowacyjne rozwiązania w dziedzinie tekstyliów istotnie wspiera praktyki recyklingowe. Jednym z przykładów jest recykling materiałów takich jak bawełna, wełna czy poliester w celu produkcji nowych tkanin oraz produktów. Istnieją również firmy, które oferują usługi przyjmowania zużytych ubrań od klientów i ich przetwarzania w nowe produkty lub odnawianie i sprzedawanie w niższej cenie.

Ponadto istotną rolę w przeciwdziałaniu powstawaniu odpadów tekstyliów ma odpowiedzialne podejście do konsumpcji. Należy zwracać uwagę na jakość i trwałość produktów oraz zdecydować się na ubrania wykonane z recyklingowanych materiałów. Warto promować minimalizm i świadomą konsumpcję, zachęcając do kupowania tylko tych rzeczy, które są nam naprawdę potrzebne.

Mimo rosnącej popularności, recykling tekstyliów napotyka również pewne wyzwania. Jednym z nich jest duże zróżnicowanie materiałów, z których wykonane są ubrania. Różnorodność tkanin i włókien utrudnia ich przetwarzanie i recykling. Dodatkowo, niektóre procesy recyklingowe mogą generować odpady, które wymagają dodatkowego przetwarzania. Właściwe sortowanie i segregacja odpadów tekstylnych są zatem niezbędne dla zapewnienia skutecznego recyklingu.

Warto podkreślić, że na poziomie europejskim opracowywane są przepisy dotyczące Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenckiej, dzięki którym producenci tekstyliów będą odpowiedzialni za produkt na każdym etapie jego „życia”.

(Źródło: MKiŚ)

37 komentarzy

  1. Ta, już widzę, jak ktoś z jedną przyciasną koszulą jedzie do punktu odpadów…

  2. Ocena: 13

    Hah będzie na segregacja na odpady palone w nocy i w dzień. W lasach też zobaczymy kolejne sterty śmieci…

  3. Ocena: 13

    Ja tam wszystko wyrzucam do zmieszanych. Walić te śmieszne wymagania. Niedługo do kibla nie pójdziesz bez wiedzy UE.

  4. taa już widzę jak babcia czy dziadek słabo chodzący jadą z przesiadkami komunikcją miejską do punktu

  5. Ocena: 10

    Całe tabuny naczep ciągną dniami i nocami od Adolfa.
    Odpady.
    Helmut nad tym myślał.

  6. Niedługo to z każdym śmieciem będziemy jeździć do pszoku bo nie będziemy nic mogli wyrzucić do kosza, a ceny będą podnosić co roku.

  7. „a wiele z nich trafia w miejsca przypadkowe jak choćby las – podkreśla wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.”

    To teraz jeszcze więcej będzie trafiało do lasów. Łatwiej tam wyrzucić jak brać wolne i specjalnie jechać do PSZOK. Brawo!
    Co za oderwani od rzeczywistości ludzie rządzą w europie…
    Ale przynajmniej hurtowo przyjmują islamistów co za kilka dekad będą ścinać głowy europejczykom.

  8. Ocena: 6

    Wczoraj na spacerze widziałem już pokłosie ustawy – łachy w plastikowych workach leżały koło lasu zamiast w kontenerze.

  9. Ocena: 4

    EU to sztuczny twór zbudowany na nieuczciwości i kłamstwie….!!

    • nie ma to jak w ukochanej przez wielu tu udzielających się Rosji tam to wolność uczciwość ludzi po prostu łapie za serce a i płacą za wypisywanie takich głupot to jest już super na kieliszek chleba powszednego starczy

      • Czy pomiędzy UE a Rosją może być też coś innego normalnego. To tylko zależy od nas!

    • Tak jest!! Polska powinna wyjść z tego kołchozu i przystąpić do BRICS!!! To by była szansa na rozwój, a nie na to szambo, w którym teraz jesteśmy.

  10. Tylko patrzeć,jak eurokołchozowi kacykowi nakażą motłochowi segregować odchody.

    • Przecież już od dawna są segregowane na frakcję stałą i płynną. Tym m.in. zajmują się oczyszczalnie ścieków.

Dodaj komentarz

Z kraju

Biznes i handel

Polityka i społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia