Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wstępne hipotezy ws. śnięcia ryb w Odrze

– Zrobimy wszystko, żeby przedstawić przyczyny śnięcia ryb na Odrze. Od 16 sierpnia pracuje zespół ekspercki badający przyczyny katastrofy ekologicznej, powołany przez minister klimatu i środowiska Annę Moskwę. To zespół naukowców, który pracuje nad multidyscyplinarnym raportem eksperckim będącym nie tylko wyjaśnieniem obecnej sytuacji, ale też dokumentem pozwalającym zapobiec tego typu sytuacjom w przyszłości – zaznaczyła wiceminister Małgorzata Golińska podczas wczorajszej konferencji prasowej.

Jak podkreśliła wiceminister Małgorzata Golińska, prowadzone są stałe badania próbek wody oraz ryb.

– Do tej pory przeprowadzono ponad 20 tys. badań przez Centralne Laboratorium Badawcze. Próbki wody są pobierane w 37 punktach. Także Państwowy Instytut Weterynaryjny wykonuje wyniki badań śniętych ryb – powiedziała.

Wiceminister klimatu i środowiska wskazała także, że badania wody przeprowadzone przez inne kraje, tj. Czechy i Holandie, są zbieżne z tymi wykonanymi w Polsce.

– Dzisiaj otrzymaliśmy także wyniki badań z laboratorium Uniwersytetu Wiedeńskiego, do którego przekazaliśmy próbki. Były to badania toksyn w glonach. Są one tożsame z wynikami, które wcześniej otrzymaliśmy na Uniwersytecie Gdańskim – mówiła.

– Jednocześnie na Uniwersytecie Wiedeńskim trwają badania przesłanych przez Polskę próbek ryb i małży. Jednak na te wyniki, jeśli chodzi o zawartość toksyn w rybach i małżach, musimy chwilę poczekać – dodała.

Wiceszefowa resortu klimatu i środowiska wyjaśniła także wstępne hipotezy dotyczące masowego śnięcia ryb na Odrze.

– Wiele wskazuje na to że przyczyną śnięcia ryb była ichtiotoksyna ze złotych alg. Wciąż trwają kluczowe badania, które będą mogły nam odpowiedzieć jednoznacznie czy nasza hipoteza się potwierdza. Poszukujemy również odpowiedzi na pytanie, co spowodowało wyrzut tych toksyn – wyjaśniła.

– Co warto zaznaczyć, analiza zdjęć satelitarnych także wskazała, że w miejscach śnięcia ryb nastąpił zakwit wody – dodała.

Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska, podsumowała dotychczasowe prace naukowców zajmujących się sprawą Odry. Jak dodała, raport z prac Zespołu powstanie do 30 września.

(fot. MKiŚ)

19 komentarzy

  1. Covid można zdiagnozować w kilka minut a oni od miesiąca wymyślają co się stało.
    Zaraz ogłoszą że ryby się potopiły

  2. Krętacze co w złote algi obrosły

  3. Winny Donald ,oraz?

  4. te całe algi nie sa szkodliwe dla czlowieka, a wiele osób kóre weszł od odry miało dolegliwosci, swędzenie i biegunke itp. coś nie wirze temu rządowi

  5. Jak miło czytać wypociny nie mających pojęcia o badaniach idiotów. Piszecie bo trza napisać no nie? Takie badania trwają miesiącami, aby nikt ich nie był wstanie podważyć.

  6. To była rtęć skali zabrakło .

  7. Naprawdę tak trudno zlokalizować zakład, który zrzucił ścieki? Dokładnie zostało wskazane miasto gdzie doszło do zanieczyszczenia Odry. Ile jest tam firm? Setki tysięcy, że taki problem z ustaleniem winnego? Beż jaj!

    • Nie. Ustalenie nie jest problemem – problemem jest to że to jakiś szwagier czy inny koleś i zwyczajnie nie pozwolą go ustalić…

  8. To Scerba z Jońskim jeszcze nie wykryli spisku?

  9. Brakuje mi tu komisji Antoniego M. za grube miliony i na pewno wszystko się wyjaśni.

Z kraju