Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Współpraca trwała kilka lat, dziś podpisano umowę. Lublin ma już dziewięć miast partnerskich na Ukrainie

Od dziś oficjalnie Lublin i Krzywy Róg na Ukrainie są miastami partnerskimi. Podpisanie umowy ma być również gestem wsparcia dla władz tego miasta i jego mieszkańców w obliczu trwającej wojny.

W środę mer Krzywego Rogu na Ukrainie Jurij Wiłkuł oraz prezydent Lublina Krzysztof Żuk podpisali umowę o partnerstwie miast. Z uwagi, na działania wojenne za naszą wschodnią granicą, wydarzenie odbyło się w formule online, jednak w ratuszu był obecny Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie Artem Valah.

Oba miasta zawiązały oficjalną współpracę w 2017 r. kiedy to przedstawiciele władz obydwu miast podpisali list intencyjny w tej sprawie. Przez ten czas delegacje obu miast wykonały wiele wizyt roboczych, jak też tworzono wspólne projekty. Krzywy Róg był również jednym z miast ukraińskich uczestniczących we wspólnym projekcie obejmującym kadry samorządu lokalnego, zaś w ramach projektu „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej” w tym mieście odbyły się dwie debaty społeczno-historyczne, skupiające się przede wszystkim na analizie Unii Lubelskiej oraz współczesnych założeniach Partnerstwa Wschodniego, Unii Europejskiej i NATO.

Jak wyjaśnia Krzysztof Żuk, zawarta dziś umowa ma na celu podniesienie statusu dotychczasowych relacji na wyższy poziom. Jest to jednocześnie ważny gest wsparcia dla władz tego miasta i jego mieszkańców w obliczu trwającej wojny. Tym samym Krzywy Róg stał się dziewiątym miastem partnerskim Lublina w Ukrainie, obok Lwowa, Sum, Starobielska, Iwano-Frankiwska, Równego, Ługańska, Łucka i Charkowa.

Przypomnijmy, uchwałę w sprawie zawarcia umowy partnerskiej pomiędzy Lublinem a Krzywym Rogiem przyjęli miejscy radni na sesji w dniu 2 lutego. Mer tego miasta Jurij Wiłkuł mówił wówczas, że decyzję radnych przyjął z wielkim zadowoleniem. Podkreślał, iż miasto Lublin jest niezawodnym partnerem, z którym współpraca trwa od wielu lat. Wyraził również szczególną wdzięczni za udzieloną pomoc podczas wojny.

– Miasto Krzywy Róg od początku wojny jest celem wielu ataków rakietowych. Przekazaliśmy tam pomoc humanitarną zawierającą najpotrzebniejsze rzeczy, takie jak żywność, odzież, czy artykuły medyczne zakupione ze środków pochodzących z darowizn. W najbliższym czasie, Protection Civile, francuska organizacja wspierająca ludność cywilną w sytuacjach kryzysowych, we współpracy z Miastem Lublin, wyśle do Krzywego Rogu generator dużej mocy – podkreślał na sesji Krzysztof Żuk.

Krzywy Róg położone w środkowo-wschodniej części Ukrainy i jest siódmym co do wielkości miastem w tym kraju. Na początku 2022 roku liczyło 689 tysięcy mieszkańców. Jest to jeden z najbogatszych w minerały regionów Ukrainy, więc nie brakuje tam dużych zakładów przemysłowych. Krzywy Róg słynie również z wydobycia kamieni szlachetnych. T

Wiele z zakładów udostępniono do zwiedzania, turyści mogą zjechać do kopalni rud żelaza na głębokość 1556 m pod ziemią, zajrzeć m.in. do huty stali, czy walcowni rur. W mieście znajduje się prawie 30 cerkwi i zabytków architektury sakralnej. Krzywy Róg to również rodzinne miasto Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

(fot. UM Lublin)

40 komentarzy

  1. Potem podniosą podatki by dawać NIE SWOJE !

    • Podniosą podatki, albo ceny jednym haustem jak np. paliwa, o kilka złotych, a po kilku miesiącach wystawią takiego Obajtka przed kamery żeby ogłosił światu jaki on jest dobry człowiek, bo o 20 groszy obniża ceny.

  2. Rewelacja, czy to coś zmieni dla ludzi, którzy przymierają głodem, brakiem leków, umierają z powodu braku funduszy, dostępu do lekarzy? Czy tego chce społeczeństwo aby tam jakieś notki wstawiać kolejne do zeszytu? Fajnie, cieszymy się jak małpa koralikami.

  3. A co to za mosiek po prawej Żuka ale co się dziwić krzywy róg to żydowskie miasto z którego pochodzi Zełenski.

Z kraju