Niedziela, 23 czerwca 202423/06/2024
690 680 960
690 680 960

Wojewoda lubelski spotkał się z plantatorami i rolnikami poszkodowanymi po gradobiciu (wideo, zdjęcia)

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski w poniedziałek po południu spotkał się z rolnikami i plantatorami z powiatu opolskiego, którzy ucierpieli w wyniku niedzielnego gradobicia. Wojewoda pojechał również na plantacje malin i do sadów, które zostały najbardziej zniszczone przez opady gradu.

Trwające kilkanaście minut intensywne opady gradu w regionie spowodowały znaczne straty w rolnictwie i sadownictwie. Niedzielne gradobicie wyrządziło największe szkody na terenie trzech powiatów województwa lubelskiego – kraśnickiego, opolskiego i lubelskiego. Podobne straty zostały zarejestrowane w dwóch innych powiatach regionu, mianowicie chodzi o powiat kraśnicki oraz janowski. Wojewoda lubelski zapowiedział, że w pierwszej kolejności zostaną oszacowane straty wywołane opadami gradu, a następnie będę wybierane formy wsparcia plantatorów.

Już w tej chwili wiadomo, że żywioł zniszczył uprawy w co najmniej 20 miejscowościach. Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, Jacek Czerniak zapewnił, że rolnicy nie pozostaną bez wsparcia. Przy wojewodzie lubelskim została powołana komisja, która oszacuje straty. Wstępnie wiadomo, że jedną z form pomocy ma być wsparcie w formie kredytów niskooprocentowanych.

Wojewoda zaznaczył, że narzędzia wsparcia muszą być dostosowane do sytuacji poszkodowanych plantatorów i rolników. Krzysztof Komorski udał się też na plantacje, aby w terenie ocenić straty. Tam też spotkał się z rolnikami oraz plantatorami. W niektórych miejscach nadal zalega warstwa niedzielnego gradu. Są miejsca, gdzie gradobicie zniszczyło 100% upraw.

27 komentarzy

  1. W POśredniaku okienko nowe otworzą

  2. Jakie są powody że Ci przedsiębiorcy plantatorzy się nie ubezpieczają jak np nie ubezpieczona fabryka spłonie wtedy o odszkodowanie nikt nie pyta a na wsi zawsze za mokro za sucho dziki kleszcze i co jeszcze

  3. bez malin da się żyć

  4. ale soku z czarnej porzeczki kupić nie można.
    są napoje, nektary i różne inne bełty.
    100 % soku nie ma w sprzedaży|

Dodaj komentarz