Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Woda w kilku miejscowościach nie nadaje się do picia. Nie wolno nawet się w niej myć

Zanieczyszczona groźnymi bakteriami jest woda w gminie Strzyżewice. Wydano decyzję o zakazie korzystania z wodociągu.

Woda, której próbki pobrano we wtorek z wodociągu w gminie Strzyżewice okazała się być zanieczyszczona. Badania laboratoryjne wykazały obecność w niej bakterii z grupy Coli. W wyniku tego Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublinie stwierdził brak przydatności wody do spożycia przez ludzi. W trybie natychmiastowym nakazał wyłączenie z użytkowania gminnego wodociągu, zarządzanego przez jedną z firm z gminy Głusk.

Woda z ujęcia w Pszczelej Woli, w obecnym stanie nie tylko nie nadaje się do spożycia przez ludzi, lecz również nie można z niej przygotowywać posiłków, myć owoców i warzyw czy myć zębów. Zabronione jest także używanie jej do mycia rąk oraz kąpieli. Woda ta nadaje się jedynie do spłukiwania toalet. Obecnie bez bieżącej wody są mieszkańcy miejscowości Osmolice Drugie, Osmolice Pierwsze, Polanówka, Pszczela Wola oraz Żabia Wola.

Zarządca wodociągu został zobowiązany do zapewnienia mieszkańcom zdatnej do picia wody. Jak nas poinformowano, obecnie nikt nie jest jeszcze w stanie określić, jak długo nieczynny będzie wodociąg. Po jego oczyszczeniu woda po raz kolejny zostanie pobrana do badań, a wyniki pozwolą określić, czy będzie się ona nadawała do spożycia.

________________________________

W związku z zamknięciem wodociągu Osmolice zasilającego miejscowości Osmolice Pierwsze, Osmolice Drugie, Pszczela Wola, Żabia Wola, Polanówka UG Strzyżewice informuje, że eksploatator sieci – Firma Dyś s.c. prowadzi akcję dowożenia wody pitnej autocysternami.

Do godziny 21:00 beczkowozy z wodą pitną będą przejeżdżały cyklicznie przez poszczególne miejscowości.

Po godzinie 21:00 do godziny 6:00 dnia następnego woda będzie udostępniona w autocysternach stojących w następujących lokalizacjach:
1. Żabia Wola – Delikatesy centrum
2. Żabia Wola – przy piekarni P. Kuny
3. Pszczela Wola – przy blokach mieszkalnych
4. Polanówka u P. Kuźnickiego
5. Osmolice Pierwsze – zatoka przy szkole podstawowej
6. Osmolice Drugie – przy drodze powiatowej na Krebsówkę
7. Osmolice Pierwsze – przy budynku remizy OSP

W dniu jutrzejszym UG będzie podawał kolejne komunikaty dotyczące wodociągu Osmolice. Mieszkańcy powinni śledzić m.in. stronę UG Strzyżewice.

(fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne)
2018-06-28 19:00:58

28 komentarzy

  1. Woda to jedno a ciągły smród to drugie, od tego rolnika świniarza tak wali, nie da się wyjść na Żabia, do sklepu rozpalić grila, dzieci się nie chcą bawić na dworze bo wieczny smród, okna otworzyć też bo wlatuje zaraz do domu z wiatrem, tak nie moz być, trzeba gdzieś to zgłosić, gdzie to się zgłasza żeby mógł ktoś coś z tym zrobić?? bo nas wytrują, dzieci nie mają jak sie pobawić bo zaraz „Tata śmierdzi” już wszyscy mieszkańcy mają dosyć tego smrodu.. myślą że są sami, a dookoła pełno budynków. gnojówka powinna sie odstać ileś, a nie na bierząco wywozić, ochrona środowiska?? TELEWIZJA?? czy inne organy?? W TYM ROKU NIE ODPUŚCIMY

  2. Szamba? A może to, że ujęcie wody zlokalizowane jest obok oczyszczalni ścieków? Ciekawe, kto wydał zezwolenie na „takie cudowne sąsiedzwo”.

  3. To tam rządzi słynny wójt od umarzania podatków?

Z kraju