Niedziela, 21 lipca 202421/07/2024
690 680 960
690 680 960

Wniosek o 800 plus – złóż go do końca czerwca, żeby nie stracić

Wniosek o wypłatę 800+ na dziecko warto złożyć do końca czerwca. Jeśli zdążysz, masz gwarancję wypłaty świadczenia wychowawczego w maksymalnej wysokości.

Większość rodziców już przesłała wymagany wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i dostała także świadczenie za pierwszy miesiąc nowego okresu wypłat, czyli za czerwiec. Ale są tacy, którzy o wniosku zapomnieli albo zwlekają z jego złożeniem. Dotychczas (do 18 czerwca) rodzice i opiekunowie wystąpili o świadczenie na ponad 6,8 mln dzieci.

– Rodzic, który zdąży wysłać wniosek do końca czerwca, otrzyma wyrównanie świadczenia za ten miesiąc i nie straci finansowo. Opóźnia sobie jedynie wypłatę, bo ZUS ma czas na realizację czerwcowych wniosków do sierpnia. Zwykle Zakład rozpatruje prawidłowo wypełniony wniosek w ciągu kilku, kilkunastu dni. Są też jednak zgłoszenia z błędami, a te wymagają dalszych wyjaśnień i co za tym idzie potrzebują więcej czasu na obsługę – wyjaśnia Małgorzata Korba regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Jeżeli natomiast wniosek wpłynie w lipcu lub później, to wypłata 800+ będzie przysługiwała dopiero od miesiąca jego złożenia – bez wyrównania wstecz. Dlatego z wystąpieniem o świadczenie nie warto zwlekać.

Jak sprawdzić, czy złożyliśmy wniosek?

Jeśli rodzic nie jest pewny, czy złożył wniosek o 800+ na bieżący okres, może to sprawdzić po zalogowaniu na Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Są tam zarówno wnioski złożone przez PUE, jak i te z aplikacji mobilnej mZUS, bankowości elektronicznej czy portalu Emp@tia. Jeśli klient nie miał dotychczas konta na PUE ZUS, to przy złożeniu wniosku przez bank lub Emp@tię takie konto powstało dla niego automatycznie. Na adres e-mail podany we wniosku o świadczenie wychowawcze rodzic otrzymał dane do logowania w PUE.

W zakładce „Rodzina 800+” na PUE opiekun znajdzie szczegóły swoich dotychczasowych wniosków. Jest też informacja, na jakim etapie obsługi jest zgłoszenie i czy ZUS już przyznał świadczenie.

800+ przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18 roku życia, niezależnie od dochodów opiekuna. Pieniądze można otrzymać jedynie w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy.

(Źródło: ZUS)

12 komentarzy

 1. Czy 800 plus wypłaca się już dzień po niezupełnie niepokalanym poczęciu ???

 2. Rolnicy jak wyciągają ręce po pieniądze z dopłat to be – może rodzice niech nie wyciągają rąk po dopłaty do dzieci – w nie zbyt odległych czasach jakoś wszyscy sobie radzili bez dopłat i socjalu, co się stało ??

  • Dobrodziej frasobliwy

   Co się stało pytasz… a to się stało, że naród się rozleniwił… robić się nie chce, a jeść i pić, owszem…

   • To cena wolności, sprzedawanej co miesiąc po plasterku. Celowe tłumienie przedsiębiorczości, konkurencyjności.

 3. Mój szef zarabia 200 tysi na miesiąc i już dawno temu złożył, ja 3500 i jeszcze nie. To już wiem dlaczego jestem biedny.

 4. jak w piosence martina

 5. Dziękujemy Tusku za kontynuowanie programu PiSu.

  • Wymyślonego i opracowanego przez PO podczas poprzedniej kadencji, a nie wprowadzony z powodów finansowych stanu budżetu państwa.

 6. Pieniędzy nie ma i nie będzie.

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport