Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

Wiatr rozerwał pień brzozy, doszło też do uszkodzenia dachu na stodole (zdjęcia)

W środę janowscy strażacy mieli dwie poważne interwencje, podczas których trzeba było usunąć skutki oddziaływania silnego wiatru. Na szczęście w zdarzeniach nikt nie ucierpiał.

W pierwszym przypadku, tj. w miejscowości Rataj Poduchowny na skutek silnego wiatru doszło do rozerwania pnia brzozy do wysokości około 8 metrów i powstania szczeliny na około 15 cm. Uszkodzone drzewo zagrażało pojazdom poruszającym się po drodze powiatowej oraz stwarzało zagrożenie powalenia się na pobliski budynek mieszkalny.

Działania zastępów PSP i OSP polegały na założeniu pasów transportowych na wysokości około 5 m w celu wzmocnienia pnia, następnie przy wykorzystaniu podnośnika przystąpiono do ścinania konarów drzewa. Działania były utrudnione ze względu na przebiegającą obok drzewa główną linię napowietrzną światłowodową oraz linię napowietrzną telefoniczną, drogę powiatową i budynki mieszkalne.

Druga interwencja dotyczyła zerwania dachu na budynku stodoły w miejscowości Aleksandrówka. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów OSP i PSP stwierdzono, że zerwany został cały dach ze stodoły o wymiarach 23 metry ma 9 metrów. Zerwany dach z budynku obory częściowo oparł się na dachu obory i budynku gospodarczym, zwisając stwarzał zagrożenie dla domowników.

Na szczęście nie było osób poszkodowanych. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, następnie za pomocą narzędzi burzących przystąpiono do prac rozbiórkowych konstrukcji dachu. Dodatkowo uszkodzony częściowo dach na oborze i budynku gospodarczym zabezpieczono, poprzez wymianę uszkodzonego eternitu.

5 komentarzy

  1. Blacha fruwa, a eternitu nic nie ruszy.

  2. U kacapów mocniejsze brzozy, pancerne.

  3. A w mieście inspiracji będą trzymać stare drzewa do stanu upadłego po wichurze.

  4. maciar może lata i szuka brzozy ktòra się nie złamie

  5. Jakby ta brzoza, (nie daj Boże) kogoś przygniotła…
    Cholera, mało miejsca na Wawelu !

Dodaj komentarz