Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Ten zespół skoncentruje działania na zwalczaniu oszustw żywnościowych

W Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych powstał zespół, który skoncentruje działania na zwalczaniu oszustw żywnościowych. W jego skład wejdą specjaliści z całej Polski.

Oszustwo żywnościowe to świadome i celowe zastępowanie, dodawanie, manipulowanie lub wprowadzanie w błąd w odniesieniu do żywności, składników żywności lub opakowań żywności: fałszywe lub wprowadzające w błąd oświadczenia dotyczące produktu, w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych. Oszustwa obejmują takie naruszenia jak:

– fałszowanie – dodawanie do żywności substancji obcych, niewłaściwych dla danego produktu;
– podrabianie – naśladowanie znanych marek lub produktów w celu wprowadzenia konsumentów w błąd;
– nadużycia nazewnictwa – np. używanie określenia „miód” dla produktu zawierającego syrop glukozowo-fruktozowy;
– oszustwa w oznakowaniu – umieszczanie fałszywych informacji, np. dotyczących składu, daty ważności, pochodzenia.

Najczęstsze oszustwa żywnościowe identyfikowane w UE obejmują:

– fałszowanie oliwy z oliwek – dodawanie tańszych olejów roślinnych do oliwy z oliwek lub mieszanie oliwy z różnych krajów pochodzenia;
– fałszowanie mięsa – dodawanie tańszych gatunków mięsa do droższych, np. mieszanie mięsa wołowego z koniną;
– fałszowanie ryb – podmienianie gatunków ryb lub sprzedawanie ryb hodowlanych jako dzikich;
– fałszowanie produktów mlecznych – dodawanie wody do mleka lub mleka w proszku do świeżego mleka;
– nadużycia w przypadku produktów ekologicznych: stosowanie fałszywych certyfikatów lub niewłaściwe oznakowanie produktów.

Celem powołania Zespołu jest wyspecjalizowanie pracowników IJHARS w zakresie zapobiegania oraz eliminowania z rynku nielegalnych praktyk w łańcuchu rolno-spożywczym poprzez wyposażenie w specjalistyczną wiedzę merytoryczną i narzędzia, a tym samym podniesienie ich kompetencji i standardów działań realizowanych wobec konsumentów.

Do zadań Zespołu będzie należało m.in. opracowywanie i realizacja szkoleń oraz warsztatów, wymiana dobrych praktyk i doświadczeń w zakresie zwalczania oszustw żywnościowych. Zespół będzie współpracować z innymi państwowymi organami kontrolnymi oraz organami ścigania, aby wykorzystać wzajemne doświadczenia również z udziałem przedstawicieli organów ścigania. Zespół będzie też analizował informacje dotyczące obszarów, branż i asortymentu produktów narażonych na potencjalne oszustwo.

Pracami Zespołu pokierują Dorota Bocheńska, Dyrektor Biura Orzecznictwa i Legislacji oraz pani Magdalena Kierzkowska, Naczelnik Wydziału Oszustw Żywnościowych w Głównym Inspektoracie IJHARS.

🔴W przypadku podejrzenia oszustwa żywnościowego, konsumenci mogą zgłosić stosowną informację do Inspekcji jakości Handlowej Artykułów Rolno Spożywczych.

– Każdy z nas jest konsumentem żywności a oszustwa z nią związane w dłuższej perspektywie powodują nie tylko stratę finansową, ale skutkują też nieprawidłowym odżywianiem, mogą też narażać na ryzyko zatruć pokarmowych i alergii. Na oszustwach cierpią zarówno konsumenci, jak i producenci żywności, którzy prowadzą uczciwą działalność.– powiedział Przemysław Rzodkiewicz, Główny Inspektor IJHARS.

(Źródło: IJHARS)

6 komentarzy

 1. Myślący człowiek

  Jeśli robicie zakupy sprawdzajcie wszystkie „E” wszczególności pakowane wędliny oraz pakowane próżniowo mięso. Głównie chodzi o E250. To zaotyn sodu. W głównej mierze związek chemiczny pozwalający na zachowanie naturalnego koloru mięsa wędlin czy szynki. Zabezpiecza przed naturalna utratą smaku. To środek który został wpisany w 2015 roku do ewidencji jako środek rakotwórczy głównie wywołujący choroby nowotworowe jelita grubego.

  • Onuco znowu tu na forum przylazłeś ? Będę jadł mączkę białkową z owadów i nic ci do tego.

  • Mój kolega za młodu też wierzył w pisane i miał drzazgi w penisku bo na płocie było napisane 3,14zda i włożył. Żal mi tych wyznawców etykiet, to tak samo jak wierzenie handlarzynie aut.
   Kolega mój w święta zatankował 40l gazu do butli 41 litrowej (a jeszcze nie przełączył się na Pb) i jakoś nie uwierzył w pisane (Orlen na trasie Lbn- Łyncna).

  • Kto kupuje myślący kupuje pączkowane mięso… Tego nawet pies nie chce jeść.

  • Zapomniałeś o bardzo popularnym i wszechobecnym w pokarmach monotlenku diwodoru! Spożycie jednorazowo około 18 llitrów,może dporowadzić nawet do śmierci.

 2. dodał bym jeszcze nazywanie elektryków środkami transportu a nie piecem grzewczym bo jak się zapali to ciepło jest

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112