690 680 960

Weekend pod znakiem dożynek. Imprezy odbędą się w całym regionie

Żniwa powoli dobiegają końca, to czas na tradycyjne święto plonów. W wielu gminach województwa lubelskiego odbędą się dożynki. Na wielu z nich wystąpią znane i lubiane zespoły.

Dożynki są starym ludowym świętem, wieńczącym żniwa, które tradycyjnie rozpoczyna msza święta. Połączone są one z obrzędami dziękczynnymi, podczas których rolnicy dziękują za ukończenie żniw i prac polowych. Ceremoniom dożynkowym przewodniczą Starosta i Starościna. W pierwszej kolejności wnoszone są dożynkowe wieńce, które gospodynie z kłosów zbóż, owoców, warzyw czy też polnych kwiatów tworzą przez wiele tygodni, a następnie podczas dożynek wybierany jest ten najładniejszy. Przygotowywane są również tradycyjne przysmaki z danego regionu. Dożynki wieńczy wspólna zabawa na festynie.

Przełom sierpnia i września to czas gminnych, powiatowych i wojewódzkich dożynek w całym kraju. Te wojewódzkie odbędą się 2 września w Radawcu, my zaś dla Was wybraliśmy te, które odbywają się w naszym regionie w najbliższy weekend. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Świętować będą mieszkańcy gmin: Kock, Obsza, Ostrówek, Niedźwiada, Tereszpol, Tarnogród, Leśniowice, Dołhobyczów, Trzeszczany, Uchanie, Batorz, Godziszów, Łopiennik Górny, Kraśniczyn, Annopol, Kraśnik, Kamionka, Bychawa, Garbów, Jabłonna, Krzczonów, Niedrzwica Duża, Nikodemów, Janowiec, Jarczów, Tyszowce, Hanna i Łabunie. Na dożynkach zagrają m.in. zespoły: Łzy, Leszcze, Sławomir, MeGustar, Fajters, Verdis, MiG, Casandra, Magda Niewińska, Bayera, Top Girls oraz B-Qll. Z uwagi na obostrzenia związane z afrykańskim pomorem świń zadecydowano o odwołaniu zaplanowanych na zbliżający się weekend dożynek w gminach Dubienka, Żmudź i Ulan Majorat.

13

14a

27

28

30

38

42

43

45

47

48

50

52

56

57

dożynki_osek_2017.cdr

59

63

68

69

70

72

73

75

85

90

94

95

101

(fot. materiały organizatorów)
2018-08-16 10:19:23

2 komentarze

  1. nie ma nic głupszego jak ludowe zwyczaje i przysłowia. organizatorom proponuję przygotowanie dłuuugich scen bo to wszak kampania i żaden cwaniak nie przepuści okazji, żeby się podlansować, obiecując podwyżki emerytur i rent startując do wyborów do rady gminy, tak jak ja to uczyniłem parę lat temu, wygrałem. Nawet nie wiecie jak łatwo załapać się na zwycięstwo. Obiecujcie cokolwiek czego chce suweren i koniecznie podlejcie gorzałą wygrana pewna. a na marginesie. Gdzie w tym roku bryluje królowa polskiej piosenki Doda?

  2. ale wszędzie żenada – no może poza Niedrzwicą, tam przynajmniej Leszcze

Kursy walut

  • USD 4.5111zł 0.02%
  • GBP 5.4497zł -0.08%
  • EUR 4.6884zł -0.23%
  • CHF 4.7729zł -0.17%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi
FILM „SUPERHEROES”. Wolontariuszom oraz osobom zaangażowanym w pomoc Ukrainie…