Sobota, 25 maja 202425/05/2024
690 680 960
690 680 960

Walka była zacięta, zabrakło bardzo niewiele. Dąb z Lublina nie został Drzewem Roku

Wszystko wskazywało na to, że tytuł Drzewa Roku po raz kolejny trafi na Lubelszczyznę. Stało się jednak inaczej. Ostatecznie najwięcej głosów uzyskał dąb z Podlasia.

Do północy w nocy ze środy na czwartek trwało przyjmowanie głosów w Konkursie Drzewo Roku 2021. O tytuł ten rywalizowało 16 drzew, po jednym z każdego województwa. Przeważały dęby, których było sześć, do tego były dwa wiązy, topola, lipa, cyprysik, kasztan jadalny, jodła, wierzba sosna i dzika czereśnia.

Walka toczyła się jednak głównie pomiędzy dębem rosnącym w pasie zieleni przy ul. Bohaterów Monte Cassino w Lublinie a przedstawicielem tego samego gatunku z miejscowości Przybudki na Podlasiu. Kiedy przyjmowanie głosów zostało zakończone wydawało się, że tytuł Drzewa Roku po raz kolejny trafi na Lubelszczyznę. Stało się jednak inaczej.

Po dokładnym podliczeniu i zweryfikowaniu oddanych głosów organizatorzy poinformowali, że Drzewem Roku został Dąb Dunin z Podlasia, zwany też Strażnikiem Puszczy. Otrzymał on 7380 głosów, z kolei na lubelskie drzewo głosowało 7130 osób. Trzecie miejsce zajął dąb ze Śladowa na Mazowszu, który uzyskał 1964 głosy.

– Dziękujemy wszystkim głosującym na dąb w Lublinie! Zaangażowanym mieszkańcom, zwłaszcza młodzieży i radnym, a także pracownikom urzędu i miejskich instytucji, przedstawicielom organizacji społecznych. Na pewno spróbujemy w następnym roku ponownie. Już teraz szukajmy najlepszego kandydata – mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni w Lublinie.

Konkurs na Drzewo Roku organizowany jest corocznie przez Klub Gaja. Nie chodzi w nim o wyłonienie drzewa najstarszego, najwyższego, najgrubszego, najpiękniejszego, czy też najrzadszego. Ma to być drzewo, które dużo znaczy dla mieszkańców. Co więcej może poszczycić się wyjątkową historią. W 2018 roku zwyciężył rosnący na rynku w Krasnymstawie klon. Z kolei w 2015 roku najwięcej głosów zdobył Dąb Bolko z Hniszowa.

(fot. UM Lublin)

13 komentarzy

  1. Co wy macie z tymi drzewami. Kupcie sobie las albo działkę na wsi i zasadźcie ich sto a nie lament. W mieście mieszkają i zdziwieni że drzew nie ma. A kto kupuje i mieszka w Lublinie? Nie pomyśleliście że w miejscu waszego bloku rosły piekne drzewa? Najlepiej kupić mieszkanie w bloku i protestować bo stawiają drugi okno w okno. To jest miasto. Cieszcie sie że pociągi nie jeżdżą za oknem jak w usa lub japonii