Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

W święta nie mają co liczyć na wolne. Tysiące funkcjonariuszy pojawi się na dworcach i w pociągach

Pracownicy służb mundurowych to jedna z grup zawodowych, która w święta nie może liczyć na wolne. Często nawet okres ten oznacza dla nich znacznie więcej pracy. Tak jest m.in. w przypadku funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei.

Dziś Straż Ochrony Kolei rozpoczęła działania, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa osób podróżujących koleją. Wielkanoc oznacza bowiem znacznie zwiększenie liczby pasażerów w pociągach. Wiele osób, zanim zasiądzie z najbliższymi do świątecznego stołu, wcześniej pokona setki kilometrów pociągiem.

Jak wyjaśnia insp. Piotr Żłobicki z Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei w okresie od 29 marca do 1 kwietnia pełnić służbę będzie niemal 3 tys. funkcjonariuszy. Każdego dnia obszar kolejowy zabezpieczać ma ok. 400 patroli. Co ważne, funkcjonariusze obecni będą nie tylko na szlakach kolejowych czy w rejonie przejazdów kolejowo-drogowych oraz na dworcach. Dodatkowe patrole pojawią się w około 630 pociągach pasażerskich.

– Pracę funkcjonariuszy wspomagana będzie przez 60 psów służbowych oraz nowoczesne wyposażenie techniczne takie jak noktowizory, termowizory, lornetki i fotopułapki oraz cyfrowy system łączności radiowej. Szczególnym jednak wsparciem do działań będą Mobilne Centra Monitoringu, czyli terenowe pojazdy specjalne, które będą wykorzystywane do monitorowania obszaru kolejowego – dodaje Piotr Żłobicki.

Do działań skierowane zostaną również Grupy Operacyjno-Interwencyjne. Będą one działały po cywilnemu, głównie w miejscach występowania zagrożeń wymagających szczególnego zaangażowania i specjalistycznych metod działania. Chodzi tu m.in. o walkę z kieszonkowcami.

8 komentarzy

 1. Jak to🤔przecież sklepy w niedzielę są nieczynne.

 2. Lepiej te pieniądze przeznaczyć na badania psychitryczne Jarosława Kaczyńskiego.

 3. Będa łapać mikoli co robią zdjęcia kolei na dworcu? Bo dworce to miejsca strategiczne podobnie jak ważne dla obronności są 30 letnie en57

  • Em Patyk (zawód; ksiądz)

   W dobie satelitów różnej maści i przynależności narodowej, kiedy to na satelitarnym zdjęciu można odczytać drobny druk, tabliczki: „ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA” dawno straciły sens istnienia.
   Ale polscy twardodyskowi o tym jeszcze nie wiedzą

 4. Dobrodziej frasobliwy (emeryt: żeby nie było, że zatajam zawód)

  W święta nie mają co liczyć na wolne, przynajmniej będą wiedzieć za co biorą pieniądze

 5. Nie są wyjątkiem,mnóstwo osób pracuje w dni świąteczne.

Dodaj komentarz

Z kraju