Niedziela, 14 lipca 202414/07/2024
690 680 960
690 680 960

W niedzielę pogorszenie pogody. Po południu opady deszczu i burze

Poranek i niedzielne przedpołudnie będzie pogodne. Z biegiem godzin nad region nadciągną opady deszczu i burze, miejscami może spaść grad.

W niedzielę na terenie województwa lubelskiego zalegać będzie powietrze zwrotnikowe, które napłynie z południowego zachodu. Z zachodu na wschód kraju przemieszczać będzie się zatoka ciśnienia, a tuż za nią chłodny front atmosferyczny związany z płytkim niżem znad Danii. Dzisiaj w regionie należy spodziewać się opadów deszczu i lokalnie burz, a pierwsze z nich mogą pojawić się w godzinach popołudniowych.

Największej aktywności burzowej należy oczekiwać wieczorem oraz wczesną nocą. Faworyzowany jest rozwój zarówno pojedynczych ośrodków burzowych, nie można wykluczyć 1-2 przypadków słabo wykształconych superkomórek burzowych. Lokalnie pojawią się opady gradu o średnicy od 1 do 3 cm. Należy spodziewać się również niszczących porywów wiatru do 90 km/h.

Mając na uwadze zaleganie chwiejnej masy powietrza po zachodzie słońca, obecności procesów wspomagających konwekcje burz należy spodziewać się także w nocy. Jednak ich intensywność będzie dużo mniejsza niż za dnia. Zjawiska konwekcyjne zaczną zanikać najprawdopodobniej w drugiej części nocy. Najpierw może zacząć grzmieć nad zachodnią częścią regionu, później burze mają przemieścić się w głąb województwa. Najpóźniej dotrą na krańce wschodnie województwa lubelskiego.

2016-09-04 10:14:16
(fot. lublin112.pl)

2 komentarze

  1. Trwa przedłużająca się susza, więc jak ciut popada to się przyda. Może nawet grzyby zaczną rosnąć…

  2. Zjawiska konwekcyjne,to lubię.

Z kraju

Sport